ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Okres wakacji zachęca nas do przemieszczania się na długie dystanse a stacje benzynowe stają się jedynym miejscem, w którym możemy sięgnąć po kubek aromatycznej kawy. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy test, aby sprawdzić jakość serwowanych naparów oraz odpowiedzieć na pytanie, które stacje szczególnie zasługują na to, aby się w nich zatrzymać. Odwiedziliśmy pięć punktów: Shell, Lotos, Orlen, BP oraz Circle K, w każdej z nich próbując espresso i kawy z mlekiem. Wartym zaznaczenia jest to, że żadna z nich nie serwuje naparów na poziomie profesjonalnych kawiarni. Priorytetem są szybkie i proste rozwiązania, co ze względu na okoliczności jest w pełni zrozumiałym wyborem. Każda stacja używa automatycznych ekspresów, często samoobsługowych, aby przyspieszyć moment otrzymania kawy. Dlaczego testowałem akurat te kawy? Wypicie espresso pozwoliło w pełni przeanalizować smak i jakość użytego ziarna, z którego wykonywane są również inne napoje obecne na menu. Biała kawa jest natomiast najczęstszym wyborem konsumentów.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Obsługa klienta

Zanim przejdę do wyników oceny sensorycznej kaw, warto w kilku słowach opisać obsługę klienta, jaką prezentują stacje. Ponieważ wielu punktach ekspresy są samoobsługowe, kontakt z pracownikami ogranicza się do uiszczenia płatności i szybkiej wymiany uprzejmości. Jedynymi stacjami, które łamią ten schemat są Circle K (ze względu na obsługę przez okienko) oraz stacja BP, która formą serwisu nawiązuje do sieciowych kawiarni. Pozwala to na nawiązanie kontaktu z obsługą, co czyni miejsce bardziej przyjaznym. BP zasługuje również na wyróżnienie ze względu na menu. Jest to jedyny uczestnik testu, który umożliwia wybranie mleka odtłuszczonego lub sojowego oraz dwa rodzaje ziaren, Dolce – wersja łagodna i Forza – dla zwolenników intensywnych doznań.

Kryteria oceny kawy

Zanim przedstawię wyniki analizy smaku poszczególnych kaw, koniecznością będzie określenie kryteriów jakie decydowały o wyłonieniu zwycięzców. Porównywanie naparów ze sobą, utrudniały różnice w ich objętości. Najmniejsze Espresso miało 40ml a największe 70ml, w przypadku kawy z mlekiem różnice wahały się pomiędzy 200 a 300 ml. W wyborze najlepszego espresso kluczowe znaczenie miała intensywność kawy, obecność naturalnej słodyczy i balansu smaków oraz gęstość. W naparach białych, poszukiwałem przyjemnie wyczuwalnej kawy, odpowiedniej proporcji mleka i kremowych doznań. Każdy napar oceniony został dwa razy, tuż po zaparzeniu oraz w końcowym porównaniu z pozostałymi uczestnikami testu.

Wyniki testu espresso:

  1. Circle K (Statoil)
  2. BP
  3. Orlen
  4. Shell
  5. Lotos

Wynik testu kawy białej:

  1. BP
  2. Orlen
  3. Shell
  4. Lotos
  5. Circle K (Statoil)

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Test japońskiej herbaty z Lidla (Vitasia): Sencha, Bancha, Genmaicha opinie

Przetestowaliśmy herbatę w torebkach piramidkach marki Vitasia, którą możecie kupić w Lidlu. Do testu użyliśmy[...]

Benifuki. Czarna herbata z Japonii

Każdy kto myśli, że Japonia to kraj herbaty zielonej... będzie miał rację. Nie da się[...]

Latte art – wzory krok po kroku: serce

Aby wykonać latte art serce, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby stworzyć odpowiednią[...]

Garbniki w herbacie. Czym są garbniki?

Garbniki , nazywane także taninami, to substancje naturalnie występujące w roślinach, należące do grupypolifenoli (zawierają[...]

Sprawdzamy herbaty Miss Ti Matcha Latte i Milk Tea

W Lidlu pojawiły się dwa napoje herbaciane. Dwie butelki, każda po 500ml i 130 kalorii.[...]

1 Comments

Herbata zielona Shincha

Shincha to nazwa pierwszego wiosennego zbioru herbat w Japonii, a jednocześnie nazwa herbaty pochodzącej z[...]

Kultywary japońskich herbat

Obecnie 76% upraw herbacianych Japonii to szczep Yabukita. Najsłynniejszy i najpopularniejszy, a zarazem dający najlepsze[...]

Herbata czarna Redmaicha. Herbaciana nowość pod lupą

Niedawno pojawiła się na rynku nowość: Redmaicha, czyli czarna herbata z Yunnanu z ryżem. Kiedy[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.