Herbata biała Shou Mei
Shou Mei znaczy „Długowieczne Brwi”, taką nazwę nadano herbacie białej, której rdzawo-rude listki kojarzyły się z brwiami mędrca.
Herbata ta pochodzi oryginalnie z Fuding w prowincji Fujian, obecnie jest także wytwarzana w prowincj Guanxi. Produkowana jest podobnie do herbaty Pai Mu Tan, również zawiera na pozór chaotyczną mieszaninę herbacianych tipsów i listków oraz łodyżek. Zbiór tej herbaty przeprowadzany jest jednak nieco później, gdy liście są bardziej dojrzałe, zawiera także zdecydowanie mniej tipsów. Można by technicznie powiedzieć, że herbata ta jest produkowana po produkcji Bai Hao Yin Zhen, czyli innej, szlachetnej herbaty białej, która składa się z samych pączków.
Shou Mei to propozycja dla osób, które nie przepadają za delikatnymi białymi herbatami, których napar jest subtelny i blady. Ta herbata daje wyraźniejszy napar i mocniejszy smak, dzięki zawartości listków nieco bardziej oksydowanych, nuty smakowe jakie możemy wyciągnąć z niej przywodzą na myśl raczej herbaty oolong niż białe. Czasem przypisuje się jej aromat nieco korzenny, waniliowy.
Poza nieco wyraźniejszym smakiem, Shou Mei pozwala nam się cieszyć typowymi dla herbaty białej dobroczynnymi właściwościami. Zawiera nieco mniej kofeiny z uwagi na nieco starsze liście, posiada za to całą paletę polifenoli, które dobrze wpływają na ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Shou Mei działa także wzmacniająco na i oczyszczająco.
Wyniki badań wskazują, że herbata biała ma silniejsze niż herbata zielona, działania antyoksydacyjne, anty-mutagenne oraz lepiej przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu.
Pochodzenie: Chiny, Fuding, Fujian, ogród Huling.
Skład: herbata biała (100%)
Waga: 50g

Czas parzenia herbaty
1-3 min

Temperatura parzenia herbaty
85-90°C

Ilość herbaty
2 g / 120ml
Kinga (zweryfikowany) –
Moja pierwsza prawdziwa biała herbata. Mocny napar i intensywny smak jak na białą herbate. Najczęściej towarzyszy mi wieczorami. Duże liście i ogromną przyjemność parzenia w szklanym naczyniu.
Artur (zweryfikowany) –
Niesamowita herbata, zdecydowanie warto było jej spróbować. Głęboki owocowo-kwiatowy aromat i idealny klasyczny smak białej herbaty. Moim zdaniem wypada lepiej niż klasyczny pai mu dan. Polecam.
Tanzanit (zweryfikowany) –
Smaczna herbata. Jej smak określiłbym jako trawiasty i miodowo słodki. Im wyższa temperatura parzenia tym bardziej ziołowa się staje. Mimo że najtańsza wśród białych herbat smakowała mi bardziej od niektórych droższych rodzajów.
Kkamil (zweryfikowany) –
Tak jak przy innych białych herbatach smak jest subtelny, tak przy tej jest bardzo mocny. Zdecydowanie polecam dla osób, dla których np. Pai Mu Tan jest zbyt słaby. Wyśmienita biała herbata :D
Trefnis (zweryfikowany) –
Bardzo dobra biała herbata, zdecydowanie ma mocniejszy od innych ze swojego rodzaju smak. Słodziutka, o silnym aromacie, bardzo bogata, gorąco polecam!
pawelpokrzywinski (zweryfikowany) –
Ta herbata ma słodkawo-miodowy i delikatny smak. Przy zalewaniu wodą o niższej temperaturze ma posmak opłatka. Bardzo subtelna.
Krzysztof Lasota (zweryfikowany) –
Trochę mocniejsza niż Pai Mu Tan, w porównaniu z “Białą Piwonią” bardziej jesienna w aromacie i smaku – zapach przywodzi na myśl jesienne liście doprawione słodyczą. Mimo tego jest delikatna, jak przystało na białe herbaty.
Rafał Kryczka (zweryfikowany) –
Bardzo naturalna herbata, liście nie są zwijane, herbata suszona na słońcu. Klasyk w śród białych herbat. Delikatna w smaku, ale pozwala na wiele parzeń. Genialna dla osób szukających głębokiego relaksu z lekkim pobudzeniem – nie usypia, nie jest euforyczna, jest w sam raz
Trefnis (zweryfikowany) –
Bardzo dobra biała herbata, w sam raz jeśli dla kogoś Pai Mu Tan jest za słaby, cudowny kwiatowy aromat, Polecam
Gromixson (zweryfikowany) –
A dla mnie jest slabsza niż Pai Mu Tan :) Jest ok ale raczej nie zagośi w stałym repertuarze
sylwobodzio (zweryfikowany) –
Herbata bardzo intensywna z miodowo trawiastym posmakiem wyczuwam w niej też nutke siana liście bardzo ładnie otwierają sie