Jedna z najlepszych chińskich herbat zielonych, pochodząca z mistycznych, pokrytych mgłą gór w prowincji Fujian. Herbata Oczy Fenixa zbierana jest w pierwszych dniach kwietnia. Jej ręcznie zwijane liście wyglądają jak perełki, przez co niezwykle przypominają oczy – musicie zobaczyć, jak cudownie rozwijają się po zaparzaniu!
Dlaczego Feniks? W mitologii chińskiej Fenghuang (鳳凰, Fènghuáng) to mityczny, nieśmiertelny ptak zapowiadające dobre rządy wstępującego na tron cesarza. Zwierzę posiada dziób koguta, twarz jaskółki, czoło kury, szyję węża, pierś gęsi, plecy żółwia, zad jelenia i ogon ryby. Łączy on w sobie wszystko to, co męskie i żeńskie – yin i yang, symbolizując cesarzową, która wraz ze smokiem – cesarzem – tworzy parę idealną.
Zwijanie herbaty odbywa się w mieście Diantou w prowincji Shanxi. Jej liście zwinięte są na kształt małych, ręcznie spłaszczonych perełek. Dodatkowo herbata zielona Oczy Fenixa posiada dużo srebrnych pączków, charakterystycznych dla herbat białych.
Krzewy, z których liści produkowana jest herbata Oczy Feniksa, wzrastają na górzystym terenie w prowincji Fujian. Zbiór ma miejsce na początku kwietnia. W czasie obróbki listki są ręcznie zwijane w perełki, przez co kształtem przypominają oczy.
Herbata Oczy Fenixa – wygląd i smak
Jej susz to zwinięte liście o owalnym kształcie, o barwie od bardzo jasnego po ciemny odcień zieleni. Rozwijają się one w trakcie parzenia, w pełni przy drugiej ekstrakcji. Napar herbaty jest jasny, klarowny, o słomkowej barwie. W smaku łagodna, delikatna, słodka oraz kwiatowa; wyczuwalne delikatne nuty jaśminu oraz pieczonych kasztanów.
Właściwości zdrowotne
Zielona herbata pobudza i wzmaga koncentrację, działa przeciwmiażdżycowo, pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi. Herbata zielona naturalnie wychładza organizm, przez co chętniej pita jest w okresie letnim. Filiżanka naparu wypita do posiłku ułatwia trawienie pokarmu. Co więcej, neutralizuje wolne rodniki oraz spowalnia starzenie się organizmu.
Zalecamy kilkukrotne parzenie. Najlepiej smakuje z dwóch ekstrakcji.
Aromat i smak: delikatny, świeży z mocno przebijającym się akcentem słodkiego kasztana. Kolor naparu: przejrzysty, szmaragdowy.
Waga: 50g

Czas parzenia herbaty
1-3 min

Temperatura parzenia herbaty
70-80°C

Ilość herbaty
2-3 g / 120ml
Tanzanit (zweryfikowany) –
Oczy składają się z dwóch pączków herbaty, przez co czas ich rozwijania się jest dłuższy.
Z tego względu polecałbym herbatę pod gaiwan, bowiem w sitku część pączków nie ma dość miejsca na rozwinięcie się, a żeby to miejsce zapewnić trzeba zmniejszyć ich liczbę – herbata staje się zbyt rozcieńczona. Przez to trudno mi opisać dokładniej jej smak – dodatkowo nie jadłem pieczonych kasztanów więc nie wiem czy to to wyczuwałem.
Aleksander Repnikov (zweryfikowany) –
Bardzo polecam. Raczej nie do codziennego picia, ale na pewno jest to wspaniała alternatywa by raz-dwa w tygodniu podelektować się innym smakiem.
Wyśmienita herbata, słodkawy posmak, mało goryczy, podatna na zmianę temperatury parzenia: przy 70 prawie brak goryczy i słodkość herbaty wyeksponowane do kresu (pije taką by nie jeść słodyczy :) ) natomiast przy 80 stopniach nabiera mocy dając nieco ostrzejszy smak, słodycz dostrzegalna ale pojawia się przyjemna gorycz, dotyczy to tylko pierwszego i być może trochę i drugiego parzenia.
Taka wyrazista podatność na zmianę temperatury daje na prawdę duży wachlarz smaków, które możemy doznać i dobrać do aktualnego nastroju.
Reasumując:
Temperatura 70 (słodsza) – 80 (więcej goryczy)
Czas (kolejne parzenia):
1) 1 min
2) 1 / 1:30
3) 2 min
4) 4 min
Parzeń spokojnie 4, nawet można pokusić się o 5-tę ale wtedy już smak bardzo ziemisty.
Trefnis (zweryfikowany) –
Zdecydowanie godna polecenia herbata, do wypicia raz na jakiś czas, aromat i smak wyjątkowe, wspaniała do delektowania się po południu czymś specjalnym!