Gojnik to roślina z rodziny jasnotowatych znana również pod nazwą herbata górska lub szałwia libańska. Różne gatunki (jest ich ponad 100) gojnika występują na terenie niemal całej Europy, jednak najczęściej rosną w trudno dostępnych dla człowieka partiach górskich. Herbata Gojnik, a dokładniej jej lecznicze właściwości znane był już w starożytności, kiedy to podawano ją wojownikom w celu szybszej regeneracji organizmu i szybkiego gojenia się ran. W zależności od preferencji lub pory roku, napar można spożywać w wersji na ciepło i na zimno. Równie dobrze smakuje z dodatkiem cytryny lub miodu.
Właściwości zdrowotne
Gojnik wzmacnia system odpornościowy. Roślina ta dzięki właściwościom antybakteryjnym oraz przeciwzapalnym, polecana jest w okresie przeziębień – łagodzi przebieg przeziębienia czy grypy, działa przeciwkaszlowo oraz przeciwbólowo. Oprócz tego skutecznie niweluje zmęczenie i dba o prawidłową temperaturę ciała. Herbata z gojnika ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy i drogi moczowe. Oczyszcza organizm oraz działa moczopędnie. Działa korzystnie na układ krwionośny; reguluje ciśnienie oraz ciepłotę ciała. Wzmaga potencje, uznawany jest za afrodyzjak. Filiżanka naparu z gojnika pomoże w zrelaksowaniu się po ciężkim dniu.
Herbata Gojnik – jak smakuje?
Napar złotej barwy. Herbata Gojnik w smaku jest delikatna, świeża, lekka, łagodna, o przyjemnym ziołowym posmaku. Zalecamy dwukrotne parzenie.
Skład: rozdrobiony gojnik (100%)
Pochodzenie: Turcja
Waga: 50g

Czas parzenia herbaty
5 min

Temperatura parzenia herbaty
95°C

Ilość herbaty
2 g / 120ml
wendy (zweryfikowany) –
Bardzo dobry ziołowy napar. Przy mocniejszym sypnięciu po zaparzeniu smakuje trochę jak szałwia, ale przy płaskiej łyżeczce prawie nie da się tego wyczuć i smakuje dobrze. A do tego jest bardzo zdrowa, piłam ją przez dwa lata z przerwą i wracam do niej ponownie.