Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Duża czy mała fajka wodna: co wybrać?

Kilkukrotnie było mi zadawane pytanie: jaką fajkę wodną wybrać? Pytanie jest ciekawe, ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi przynajmniej według mnie. Każdy rozmiar fajek ma swoje plusy jak i minusy.

Małe fajki wodne (do 30 cm wysokości)

Mam tu na myśli fajki typy dynia – malutkie i kompaktowe. Plusem tego typu sprzętu jest zdecydowanie rozmiar i mobilność, można zabrać je na wyjazd nawet niedługi. Można je spokojnie wrzucić do plecaka bez obawy, że zajmą dużo miejsca. Jednak komfort palenia przy małych fajkach jest niewielki, a stabilność jest bardzo mała – lekkie pociągnięcie węża i fajka jedzie po stole albo się wywraca. Posiadają zazwyczaj nieprzykręcany korpus do dzbana, co może spowodować nieszczelności – nieduża wysokość uszczelki mocującej korpus w dzbanie.

Średnie fajki wodne (30–60 cm wysokości)

W tej kategorii mamy już dużo większy wybór fajek – dynie przeważnie wyglądają bardzo podobnie. Można znaleźć fajki zarówno skręcane jak i z dużą gumową uszczelką łączącą dzban z korpusem. Są troszkę trudniejsze w transporcie, lecz komfort i „bezpieczeństwo” palenia jest nieporównywalnie większe. Fajki zdecydowanie bardziej stabilne, a prze większą ilość wody w dzbanie dym smakuje lepiej.

Duże fajki wodne (powyżej 60 cm wysokości)

Taką fajkę możemy już postawić na ziemi podczas palenia, co – przynajmniej dla mnie – jest dużym atutem, po prostu wolę jak mi fajka nie zasłania widoku współpalaczy. Wywrotowość mają bardzo niewielką a do komfortu palenia nie można mieć zastrzeżeń. Minusem fajki jest mała mobilność – trudno ją zabrać w plener. Za to można do dzbana dodawać różne ciekawe dodatki, ale o tym w innym artykule.

Podsumowanie

Jeśli nie mamy w planach zabierać fajki w plener, kiedy zdecydowanie potrzebne jest nam miejsce w walizce to lepiej zaopatrzyć się w fajkę z kategorii średnich lub dużych w zależności od funduszy jakie chcemy poświęcić. Jednak jeśli bym miał wybór między fajką małą a średnią (różnice cenowe potrafią być tu naprawdę niewielkie) to zdecydował bym się na fajkę średnią – jest bardziej wielofunkcyjna.

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.