Żółta herbata - niespotykany rarytas
To najrzadszy i najmniej popularny rodzaj herbaty czystej. Żółta herbata ma słomkowo-żółty odcień. Smak jest delikatny, ale z wyczuwalną nutą goryczy i słodkości. Żółta herbata nazywana jest również herbatą cesarską, ponieważ kiedyś wierzono, że napar przynosi nieśmiertelność, na którą zasługuje wyłącznie cesarz. Żółta herbata charakteryzuje się niską zawartością kofeiny (poniżej 1%), dzięki czemu z powodzeniem może być pijana w godzinach wieczornych.
Właściwości zdrowotne żółtej herbaty
Dzięki niewielkiej zawartości garbników działa tonizująco i odświeżająco. Poprawia trawienie, nie podrażniając żołądka. Podobnie jak herbata czerwona działa oczyszczająco - potrafi wychwytywać toksyny i zbędne substancje z ciała. Herbata żółta reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu i zapobiega miażdżycy. Chroni zęby przed próchnicą oraz łagodzi objawy chorób układu krążenia.
Żółta herbata – sposób parzenia
Parzenie żółtej herbaty przeprowadza się podobnie do zielonej. Napar przygotowujemy w standardowej proporcji 2-3 gramy suszu na około 120 ml. Temperatura parzenia wynosi 80-85°C. Czas parzenia to najczęściej 3 minuty, chociaż można go oczywiście dopasować do prywatnych preferencji.