Na pytanie o to, czym jest dla Argentyńczyka yerba matę Cristha Arnzten odpowiada, że mate jest wpisana w ich DNA. Jest to element ich codzienności. Wpisana jest w życie rodzinne, obecna jest w pracy i przy rozrywce, w czasie spędzanym z rodziną oraz z przyjaciółmi.
Archiwum kategorii: Yerba Mate
Wszystko o yerba mate (ostrokrzewie paragwajskim)
Tereré to popularny w Paragwaju sposób picia mate polegający na zalewaniu jej lodowatą wodą. Istnieje opinia, że wynaleziono ją podczas wojny, gdy zabroniono żołnierzom rozpalać ogniska, by nie zwrócić uwagi przeciwników.
Nie ma żadnych przeciwskazań, by przygotować mate na wodzie gazowanej czy to na ciepło czy na zimno. Różnicę w smaku, aby nie ufać całkowicie opinii innych, najlepiej będzie ocenić samemu.
Paragwajska marka yerba mate Campesino uchodzi za lidera rynku w tym kraju. Posiada zakład produkcyjny zlokalizowany na trzech hektarach powierzchni, gdzie obszar zadaszony zajmuje hektar.
Podium z Ameryki Południowej nas nie dziwi. W Europie największym eksporterem są Niemcy, póżniej Francja, Holandia, Wielka Brytania, Benelux i… Polska.
Przegląd yerba mate: Ruvicha (ostrokrzew paragwajski), opinie Warto czasem spojrzeć na marki nowe i mało znane w świecie yerba mate. Jak łatwo się domyśleć do naszego kraju docierają często tylko produkty wielkich firm mających globalny zasięg. Nie znaczy to oczywiście, że mamy ograniczony wybór. Półki sklepowe uginają się od całego wachlarza przeróżnych yerba mate ze […]
Kiedy przyglądamy się liściom, nasuwa nam się na myśl słowo „elegancka”, ma równe liście i równe łodyżki, niezbyt dużo pyłu – choć jest obecny, wszystkie składniki suszu są w doskonałej proporcji. Susz zdecydowanie prezentuje się klasycznie i po prostu ładnie.
Dla osób lubiących eksperymentować, świat mate daje wiele miejsca do popisów. Znane są nie tylko metody parzenia na ciepło lub zimno, ale także napary przygotowane z dodatkiem mleka, popularna jest także mate zalana zimnym sokiem owocowym lub nawet piwem. Możemy jej smak także wzbogacić wieloma dodatkami, nie tylko cukrem, ale także przygotować ją z dodatkiem owoców, kwiatów i całej gamy ziół korzystając z niezliczonych gotowych mieszanek smakowych.
Dalecy jesteśmy od bagatelizowania zagrożenia metalami ciężkimi w mate, ale uważamy, że obawy są przesadzone. Pozostaje nam także czekać na dalsze badania, do których autor tych głośnych badań sam zachęca podkreślając, że jego wyniki nie są wystarczające do orzeczenia szkodliwości badanej mate.
Sama mate Canarias reprezentuje typowy styl Urugwajski. Jest bardzo drobna i pylasta, przypomina Brazylijską Chimarrao ale nie jest zupełnie drobno zmielona. Cechuje się typowym urugwajskim charakterem i wiele osób uważa ją za najpopularniejszą i najbardziej typową mate z Urugwaju. Jest sezonowa 4-6 miesięcy dzięki czemu nie ma tak żywo zielonego koloru i zapachu jak typowe brazylijskie mate choć picie jej może przysporzyć nieco trudności z uwagi na drobne cięcie i dużą ilość pyłu.
Smak i aromat yerba mate z kooperatywy Liebig dla wielu osób pozostawia sporo do życzenia. Jest to mate stosunkowo słaba z powodu małej zawartości pyłu. Dobrze jest pozwolić jej nieco poparzyć się przed piciem, niestety z tego samego powodu też cykl, czyli ilość wody jaką możemy przez jedną porcję suszu przepuścić jest dość krótki. Jeśli chodzi o smak znajdziemy tutaj niewiele, typowej dla mate goryczy, jest nieco roślinnej słodyczy, aromat nieco drzewny z nutami herbaty.
Aromat mate Rosamonte jest wyraźny i zdecydowany. Mówi się czasem, że to mate dla miłośników kawy, ponieważ jest ona gorzka, z nutami popiołu z mineralnym posmakiem. Jest ściągająca i szorstka w smaku.
Oferta Pipore nie odbiega od konkurentów. Znajduje się tu mate tradycyjna, despalada, sueve, aromatyzowana, wyselekcjonowana, z ziołami oraz przeznaczona do terere.
Yerba mate Amanda jest dobra, choć nie powalająca. Z całą pewnością warta uwagi dzięki swym polskim korzeniom i interesującej działalności pobocznej. Z cała pewnością, w mojej opinii, jest to jednak mate codzienna, w dobrej cenie i jakości, ale bez pretensji do czegoś więcej. Jak na produkt argentyński, jest to marka zaskakująco intensywna w smaku, szorstka i gorzka lecz tym samym tradycyjna i klasyczna.
W mojej subiektywnej ocenie Kraus jest to jedna z lepszych yerba mate na rynku, zajmuje pierwsze miejsce na mojej prywatnej liście ulubionych mate. Wysoka jakość produktu w połączeniu z troską o środowisko i organiczne uprawy sprawia, że widzę duży potencjał przed tą marką. Jest to propozycja dobra dla każdego, łącznie z osobami zaczynającymi dopiero z mate. Niezadowoleni mogą być jedynie miłośnicy typowej paragwajskiej mate o dymnym aromacie i długim sezonowaniu.