ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Cruz de Malta to jedna z najstarszych marek yerba mate w Argentynie. Jej historia liczy sobie już przeszło 140 lat, ponieważ założoną ją w 1874 roku. Jej losy wiązały się ściśle z inną marką, którą również możemy znać z naszych polskich sklepów. Mowa tu o Nobleza Gaucha. Cruz to yerba mate produkowana przez największą w Argentynie korporację zajmującą się produkcją i przetwórstwem spożywczym, a mianowicie Molinos Rio de la Plata.

Firma ta została założona przez dwóch szwagrów w 1904 roku i miała na celu rozwijać potencjał rolniczy kraju. Pierwszym znaczącym krokiem w karierze marki było wprowadzenie spożywczych olejów. W latach trzydziestych firma weszła na giełdę zaś, co nas najbardziej interesuje, w 1940 roku weszła na rynek yerba mate dokładając do swojego portfolio marek właśnie Nobleze.

Yerba mate Cruz De Malta Te Verde z zieloną herbatą 500g
Yerba mate Cruz De Malta Te Verde z zieloną herbatą 500g

Cruz de Malta – starsza przyrodnia siostra Noblezy została wykupiona przez spółkę w 2006 roku i stała się częścią rodziny produktów. Obecnie mało kto pamięta wcześniejszą historię Cruz de Malta. Była to marka produkowana przez firmę chilijską. Oczywiście w Argentynie – jak przy wszystkich yerba mate – był to i jest nadal blend zbiorów pochodzących z plantacji w okolicach Misiones w Argentynie. Po przejęciu marki stał się to produkt całkowicie rodzimy.

Yerba mate Cruz de Malta: logo

Wokół maltańskiego krzyża będącego logo marki widnieje napis „con la misma calidad de siempre”, który oznacza, że od samego początku istnienia marki smak i jakość są takie same. Muszę powiedzieć, że rzeczywiście mate ta jest niezmiennie smaczna i niezmiennie popularna od lat. Choć, jeśli ktoś pija ją wystarczająco długo na pewno zauważył pewne zmiany w niej. Po pierwsze samo opakowanie i logo miało wiele postaci, nawet funkcjonujących równolegle, ostatnia zmiana wyglądu opakowań wiązała się też ze zmianą stylu samego suszu. Cruz de Malta stała się grubiej cięta i nieco lżejsza w smaku.

Yerba mate Cruz De Malta Nueva 500g
Yerba mate Cruz De Malta Nueva 500g

Yerba mate Cruz de Malta: czerwona najmocniejsza?

Wiele osób pamięta czerwoną Cruz de Malta, czyli wersję despalada, z której marka wycofała się pozostawiając jedynie regularną elaboradę, czyli mate z łodyżkami. Do dziś można usłyszeć głosy żalu związane ze zniknięciem z rynku „czerwonego krzyżyka”, choć minęła już prawie dekada odkąd jej nie ma. Trudno w takiej sytuacji porównać smak tej mate z tamtych czasów z tą dostępną dziś, bo nawet jeśli ktoś przechował do tej pory resztki przeterminowanej despalady, to z pewnością jest zwietrzała i niesmaczna. Bazować trzeba na wspomnieniach i to dość mglistych. Krótko mówiąc, wielu wiernych fanów tej marki twierdzi, że kiedyś była lepsza. Zapewne sporo zmieniło się od przejęcia marki przez firmę Molinos, sporo zmieniło się także w ostatnich latach. Niezmiennie jest jednak dobra i godna polecenia.

Yerba mate Cruz de Malta – smak

W obecnym katalogu produktów, poza zwykłą elaboradą, znajdziemy wersje z ziołami, herbatą, a także mate ekspresowa. Jeśli chodzi o smak i aromat to jest to yerba mate w mojej opinii bardzo dobra. Wyczuwa się roślinne i świeże nuty, jest stonowana, niezbyt palona i niezbyt cierpka, ma w sobie coś słodkiego i coś co przypomina zieloną herbatę. Nie jest szczególnie mocna ani szczególnie cierpliwa, osoby lubiące wielokrotnie zalewane liście powinny poszukać jednak innej marki. Ci, którzy przywykli do picia niewielu parzeń będą zadowoleni.

Kiedy przyglądamy się liściom, nasuwa nam się na myśl słowo „elegancka”, ma równe liście i równe łodyżki, niezbyt dużo pyłu – choć jest obecny, wszystkie składniki suszu są w doskonałej proporcji. Susz zdecydowanie prezentuje się klasycznie i po prostu ładnie.

Yerba mate Cruz De Malta Manzanilla rumiankowa 500g
Yerba mate Cruz De Malta Manzanilla rumiankowa 500g

Nie wiadomo skąd słynne i rozpoznawalne logo oraz nazwa wzięły się przy tej marce. Nie udało mi się znaleźć za wiele o historii tej jakże starej marki, ani o pochodzeniu krzyża maltańskiego, nie ma on za wiele wspólnego ani z Chile ani z Argentyną. Sam krzyż maltański jest symbolem cnót rycerskich. Może zainspirowało to ojców założycieli.

Z pewnością Cruz de Malta to smak, który musi poznać nie tylko miłośnik mate w stylu Argentyńskim, ale każdy miłośnik mate w ogóle.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Lista ogrodów w prowincji Darjeeling, ogrody Darjeeling

Lista ogrodów w prowincji Darjeeling, ogrody Darjeeling. Lista ponad 80 ogrodów herbacianych rozsianych na terenie[...]

Parzenie herbaty Darjeeling Risheehat 2013

Aromat herbaty Darjeeling Risheeha jest wyraźny, mocny, kwiatowy z nutą owocową. Smak z kolei bardzo[...]

Filtry do kawy: rodzaje, jak używać, rozmiary

Zaparzenie idealnej filiżanki kawy wymaga od nas drobiazgowości i dbania o szczegóły. Po znalezieniu ulubionego[...]

Zielona herbata z cytryną – czy warto ją dodawać?

Dodanie cytryny do samego naparu bez fusów jest całkowicie bezpieczne. Bezpieczne i jak się okazuje[...]

Yerba mate cedron

Yerba Mate: Cedron. Zioło pochodzące z ameryki łacińskiej dodawane często do mieszanej yerba mate con[...]

Zielona herbata Lung Ching

Herbata zielona Lung Ching, czyli Smocza Studnia to jedna z najbardziej znanych herbat zielonych na[...]

Herbata irańska

Irańczycy lubią herbatę słodką i mocną. Podobną do tej, jaką piją się w Turcji. W[...]

Jak smakuje herbata?

Leciutkie herbaty białe słyną z aromatu siana i ziół. Spotkamy tu słodycz i aromat miodu,[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.