Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Co pewien czas nauka odkrywa nowe składniki herbaty i jej nowe właściwości prozdrowotne. Poszukiwanie eliksiru nieśmiertelności, a przynajmniej czegoś, co starzenie spowolni, jest obsesją człowieka od początku istnienia jego cywilizacji. Nic dziwnego, że wszelkie doniesienia o niewielkim kroku naprzód w kierunku pokonania starości i wszystkiego, co się z nią wiąże budzi spore zainteresowanie.

Nie inaczej jest z tajemniczym MNA, a właściwie z 1-MNA. Jeszcze precyzyjniej trzeba by powiedzieć 1-metylonikotymnamidem. Zainteresowanie tym mało znanym biomarkerem zawdzięczamy między innymi wystąpieniu Agnieszki Piskały, dietetyczki w Pytaniu na Śniadanie (Dieta japońska zapobiega rakowi, cukrzycy i otyłości. Na czym polega? 19.05.2022), która wspomniała o tej tajemniczej substancji w kontekście zdrowej, japońskiej diety.

Nas przede wszystkim sprawa interesuje, ponieważ 1-MNA jest rzadką substancją, obecną przed wszystkim w glonach i herbacie zielonej. W naszym ciele 1-MNA jest produktem metabolizmu witaminy PP w wątrobie i wspomaga pracę śródbłonka, zapobiegając licznym chorobom układu krwionośnego w tym miażdżycy.

Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA) / zródło: 1mna.pl
Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA) / zródło: 1mna.pl

1-MNA opatentowali Polacy, a najgłośniejsze działanie tej substancji odkryto po badaniach przeprowadzonych w 2013 roku w ośrodkach Swiss Federal Institute of Technology (ETH) Zurych, w Szwajcarii i Harvard Medical School, Boston w USA. Okazuje się, że 1-MNA może wydłużyć życie. Badania przeprowadzono na nicieniach z gatunku Caenorhabditis elegans, których używa się jako biologicznego modelu starzenia się organizmu ludzkiego. Wyniki są obiecujące, ponieważ 1-MNA przedłużyło życie badanych organizmów. Cenną wskazówką jest tutaj fakt, że Japończycy są najdłużej żyjącym społeczeństwem na świecie. Ich dieta jest najbogatsza właśnie w produkty zawierające 1-MNA. Algi i zielona herbata w naszym kręgu kulturowym są niestety bardzo rzadko spotykane w jadłospisie.

Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA) / zródło: 1mna.pl
Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA) / zródło: 1mna.pl

1-MNA ma cały szereg właściwości prozdrowotnych, o których także nie można zapominać, choć nie są tak obiecujące i spektakularne. Liczne prace naukowe wskazują, że substancja poprawia tolerancję wysiłku fizycznego i polecana jest przy rekonwalescencji po przebyciu COVID-19. Poza tym ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.

Pozostaje nam czekać na wyniki dalszych badań nad cudownymi właściwościami 1-MNA ciesząc się zieloną herbatą i japońską kuchnią, aby korzystać z już poznanych dobrodziejstw tej substancji. Warto podkreślić, że wśród badań znalazły się także i te, które potwierdzają całkowite bezpieczeństwo 1-MNA, więc powtarzamy po raz kolejny, pijmy dobrą herbatę nawet w dużych ilościach, wyjdzie nam to tylko na zdrowie.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Korekta: Patryk Płuciennik

Po więcej szczegółów zapraszamy do: 1-mna.pl/literatura

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.