ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Co pewien czas nauka odkrywa nowe składniki herbaty i jej nowe właściwości prozdrowotne. Poszukiwanie eliksiru nieśmiertelności, a przynajmniej czegoś, co starzenie spowolni, jest obsesją człowieka od początku istnienia jego cywilizacji. Nic dziwnego, że wszelkie doniesienia o niewielkim kroku naprzód w kierunku pokonania starości i wszystkiego, co się z nią wiąże budzi spore zainteresowanie.

Nie inaczej jest z tajemniczym MNA, a właściwie z 1-MNA. Jeszcze precyzyjniej trzeba by powiedzieć 1-metylonikotymnamidem. Zainteresowanie tym mało znanym biomarkerem zawdzięczamy między innymi wystąpieniu Agnieszki Piskały, dietetyczki w Pytaniu na Śniadanie (Dieta japońska zapobiega rakowi, cukrzycy i otyłości. Na czym polega? 19.05.2022), która wspomniała o tej tajemniczej substancji w kontekście zdrowej, japońskiej diety.

Nas przede wszystkim sprawa interesuje, ponieważ 1-MNA jest rzadką substancją, obecną przed wszystkim w glonach i herbacie zielonej. W naszym ciele 1-MNA jest produktem metabolizmu witaminy PP w wątrobie i wspomaga pracę śródbłonka, zapobiegając licznym chorobom układu krwionośnego w tym miażdżycy.

Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA) / zródło: 1mna.pl
Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA) / zródło: 1mna.pl

1-MNA opatentowali Polacy, a najgłośniejsze działanie tej substancji odkryto po badaniach przeprowadzonych w 2013 roku w ośrodkach Swiss Federal Institute of Technology (ETH) Zurych, w Szwajcarii i Harvard Medical School, Boston w USA. Okazuje się, że 1-MNA może wydłużyć życie. Badania przeprowadzono na nicieniach z gatunku Caenorhabditis elegans, których używa się jako biologicznego modelu starzenia się organizmu ludzkiego. Wyniki są obiecujące, ponieważ 1-MNA przedłużyło życie badanych organizmów. Cenną wskazówką jest tutaj fakt, że Japończycy są najdłużej żyjącym społeczeństwem na świecie. Ich dieta jest najbogatsza właśnie w produkty zawierające 1-MNA. Algi i zielona herbata w naszym kręgu kulturowym są niestety bardzo rzadko spotykane w jadłospisie.

Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA) / zródło: 1mna.pl
Zielona herbata wydłuża życie (1-MNA) / zródło: 1mna.pl

1-MNA ma cały szereg właściwości prozdrowotnych, o których także nie można zapominać, choć nie są tak obiecujące i spektakularne. Liczne prace naukowe wskazują, że substancja poprawia tolerancję wysiłku fizycznego i polecana jest przy rekonwalescencji po przebyciu COVID-19. Poza tym ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.

Pozostaje nam czekać na wyniki dalszych badań nad cudownymi właściwościami 1-MNA ciesząc się zieloną herbatą i japońską kuchnią, aby korzystać z już poznanych dobrodziejstw tej substancji. Warto podkreślić, że wśród badań znalazły się także i te, które potwierdzają całkowite bezpieczeństwo 1-MNA, więc powtarzamy po raz kolejny, pijmy dobrą herbatę nawet w dużych ilościach, wyjdzie nam to tylko na zdrowie.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Korekta: Patryk Płuciennik

Po więcej szczegółów zapraszamy do: 1-mna.pl/literatura

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Przegląd yerba mate: Playadito (ostrokrzew paragwajski), opinie

Smak i aromat yerba mate z kooperatywy Liebig dla wielu osób pozostawia sporo do życzenia.[...]

Yerba mate guampa

Guampa to naczynie do picia yerba mate w wersji tereré czyli zaparzonej na zimno. Wykonane[...]

Biała herbata z Malawi – Malawi Thyolo Peony

Herbata Malawi Thyolo Peony to biała, ręcznie produkowana herbata. Liście od razu przykuwają uwagę -[...]

TBC 2015 Tea Brewers Cup 2015 Mistrzostwa w parzeniu herbaty, relacja

Zapraszamy do obejrzenia relacji z ogólnopolskich mistrzostw w parzeniu herbaty organizowanych co roku przez Czajnikowy.pl.[...]

2 Comments

Herbata Dong Ding Oolong: recenzja, test, opinie

Załatwiamy sprawę w pierwszym zdaniu - to jest naprawdę uroczy oolong. Spędziłem już kilka wieczorów[...]

Catuaba. Afrodyzjak i lek na potencję. Catuaba parzenie, właściwości

Catuaba wzmacniania układ odpornościowy i wzmaga namnażanie białych krwinek. Ma to znaczenie ponieważ, jak wykazały[...]

Czym jest cierpliwa herbata? Misty Green – zielona herbata

Misty Green jest dobrą startową herbatą, na której można spokojnie eksperymentować i uczyć się prawidłowego[...]

Herbata na biegunkę. Pokrzywa na apetyt

Pokrzywa wzmaga apetyt, dobrze wpływa na pracę wątroby oraz całego układu pokarmowego. Dobra przy biegunkach.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.