ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Każdego dnia internet jest zalewany kolejnymi filmami i zdjęciami gęstego espresso wylewającego się leniwie z portafiltra. Trudno znaleźć w mediach społecznościowych profil związany z kawą nie posiadający podobnych ujęć na swoich stronach. Świadczy to niewątpliwie o podziwie dla gęstej cremy, wieńczącej tylko najlepsze szoty – ale czy na pewno najlepsze?

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Czym jest crema na kawie?

Crema to święty Graal każdej wypełniającej filiżankę swoją oleistą materią, przekraczającą 8% TDS kawy. Bardziej potocznie, pianka na powierzchni espresso powstała z bąbelków dwutlenku węgla, wypłukanego z ziaren wraz z ekstrakcją.

Co powoduje gęstą i obfitą cremę na kawie?

  • Świeżość kawy – Obecność dwutlenku w ziarnach kawowca jest wynikiem procesów spalania powstałych w wyniku obróbki termicznej. W pierwszym tygodniu po wypaleniu zauważamy bardzo intensywną emisję CO2, która z każdym kolejnym tygodniem maleje. Kawa o krótkim okresie od wypalenia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia dużej ilości pianki na powierzchni naparu.
  • Rodzaj wypalenia – Skoro już wiemy, że dwutlenek węgla jest wynikiem spalania, nikogo nie zdziwi fakt, iż wydłużając proces palenia kawy, spowodujemy również zwiększenie ilości CO2 w ziarnach. Właśnie dlatego kawa ciemno palona często przyniesie dużo większą cremę niż to samo ziarno w jaśniejszym kolorze.
  • Robusta – Dla wielu ludzi jest to jeden z argumentów świadczących o konieczności mieszania robusty z arabiką. Będzie to jednak przedkładanie efektu wizualnego nad smak naparu, co wydaje się pozbawione racjonalnych argumentów – wygląd to nie wszystko, liczy się wnętrze.

Co powoduje małą i jasną cremę na kawie?

  • Niska temperatura parzenia – Zbyt niska temperatura parzenia przyczyni się do powstania małej ilości cremy o jaśniejszym odcieniu. Jest to ważna informacja dla baristy, który wykonując kolejne espresso z tej samej kawy, łatwo wychwyci błąd.
  • Niskie ciśnienie parzenia – Użycie niższego ciśnienia w ekspresie zmniejszy ilość cremy z racji mniejszej siły, z jaką woda przeciska się przez kawę w sitku.
  • Zwietrzała kawa – Jest to szczególnie widoczne, gdy zbyt długo przetrzymamy zmieloną kawę przed wykonaniem espresso. Często spotykany problem w młynkach o wysokiej retencji i długim kanale wylotowym, gdzie duże ilości kawy z poprzedniego mielenia zalegają przez dłuższy czas nim wylecą do sitka wraz z kolejnym mieleniem.

Nie o taką cremę na kawie walczyłem!

Jakkolwiek nie można odmówić cremie upiększania espresso, to nie warto kruszyć kopii, by zwiększać jej ilość na powierzchni kawy. Crema sama w sobie nie jest smaczna, dlatego dobrym pomysłęm jest intensywne zamieszanie kawy przed pierwszym łykiem. Wydawanie werdyktu na podstawie pianki na espresso wielokrotnie będzie krzywdzące dla kawy, wszak może być ona wyznacznikiem świeżości kawy, ale równie dobrze może świadczyć o zbyt ciemnym paleniu lub obecności robusty.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Oznaczenie miału i pyłu herbacianego

Oznaczenia miału herbacianego FBOPF Flowery Broken Orange Pekoe Fannings. Herbata drobno kruszona zawierająca nieliczne złote[...]

Jak zrobić Zieloną Herbatę Matcha w domu w prosty sposób

Żeby zrobić zieloną herbatę Matcha w domu w prosty sposób, potrzebujemy: wysoką szklankę, kubek do[...]

Ile minut trzeba parzyć herbatę? Temperatura wody do parzenia herbaty

Żeby przygotować prawidłowo herbatę musimy przestrzegać zasad parzenia konkretnego rodzaju herbaty. Poniższa tabela zawiera najpopularniejsze[...]

Jak wygląda praca testera herbaty, którego kubki smakowe są ubezpieczone na 5mln złotych?

Sebastian Michaelis nigdy nie myślał dużo herbacie. Herbata była dla mnie codziennością, ale jako ciepły[...]

Yerba mate, mate amargo

Yerba mate, mate amargo to nazwa naparu przyrządzanego z yerba mate w postaci klasycznej bez[...]

Herbata w Turcji. Turecka herbata

Produkcję herbaty rozpoczęto w 1888 roku, lecz z niewielkim sukcesem. Dopiero pod koniec lat trzydziestych[...]

Zielona herbata Milky Mao Feng parzenie, opinie

Herbata Milky Mao Feng pochodzi z Chin, dokładniej z prowincji Hubei. Nazwa „Mao Feng” odnosić[...]

Czy herbata owocowa jest zdrowa?

Odpowiedź na pytanie czy takie napary są zdrowe nasuwa się nam więc sama. Są zdrowe[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.