Powiadom mnie! Wpisz swój email, a my damy Ci znać, kiedy produkt będzie dostępny.
Email Ilość Twój e-mail zostanie wykorzystany tylko do powiadomienia Cię o dostępności.
Dzień dobry! Informujemy, że działamy normalnie. Zamówienia są realizowane na bieżąco.


15 książek o herbacie, które warto przeczytać + bonus

Co roku pojawiają się na rynku nowe publikacje o herbacie wydane w różnych językach oraz tłumaczone z różnych języków. Aby nieco łatwiej było nam wybrać literaturę herbacianą do poduszki, warto uświadomić sobie, że wiele pozycji poświeconych herbacianemu naparowi traktuje szczegółowo o pewnym wybranym wątku ze świata herbaty, a inne mają charakter ogólny. To lektura tych ostatnich dostarcza nam sporo wiedzy o herbacie, lecz przeczytawszy jedną czy dwie pozycje zaczynamy mieć wrażenie, że potrzeba nam czegoś więcej, że chcemy zagłębić się w konkretne aspekty herbaty i poszukać książek bardziej ukierunkowanych.

Chciałbym zatem polecić kilkanaście książek herbacianych ze swojej podręcznej biblioteczki, które zapadły mi szczególnie w pamięci i do których wracam. Będą to książki wydane w języku polskim.

Ogólnie o herbacie traktuje wiele pozycji, lecz szybko zorientujemy się, że wiele z tych książek w połowie zajmują przepisy na herbaty. Jeśli tego szukamy, warto sięgnąć po „Herbatę” Małgorzaty Caprari lub po „Herbata 100 przepisów” Mary Ward.

Jeżeli herbaciane przepisy mniej nas interesują, ponieważ szukamy wiedzy ogólnej, wtedy polecam „Flirt herbaty z medycyną” Iwony Wawer i Renaty Zawadzkiej oraz „Herbata eliksir młodości, smaku i dobrego samopoczucia” wydanej przez Świat Książki. Doskonałą pozycją będzie także „Królestwo Herbaty przewodnik dla konesera” Jane Petigrew, której – na marginesie mówiąc – „World of Tea” uważam za najkompletniejszy przewodnik po regionach herbacianych jaki czytałem, jednak nie doczekał się jeszcze polskiego przekładu.

Dla osób pijących herbatę dla zdrowia warto polecić „Leczenie herbatą naturalne remedia tradycyjnej medycyny chińskiej” Lin Qianliang i Chen Xiaoyi, a także „Ekstrakt z zielonej herbaty lecznicza siła polifenoli” Anny Cieślińskiej, Macieja Kamińskiego i Alicji Lucińskiej.

Ciekawych historii herbaty na naszych ziemiach, zainteresują książki Kordiana Tarasiewicza, dobrą pozycją są „Przygody z kawą i herbatą anegdoty wydarzenia”.

Pozycje skupiające się na herbacie w Azji to przede wszystkim „Zapiski o herbacie” Roberta Tomczyka i „Powieki Bodhidharmy” Przemysława Trzeciaka. Ta ostatnia dostarczy nam także obszernego, wręcz akademickiego rysu historycznego i kulturowego wraz z bogatymi ilustracjami zabytków muzealnych.

Dla tych, którzy skupiają się na Chinach warto polecić „Tao chińskiej herbaty” Ling Yun oraz „Historię chińskiej herbaty” Wu Shaohui. Ponadto bardzo ciekawa jest lektura książki „Chiny imperium herbaty” którą napisał Remy Horn Jakubowski relacjonując podróż po Chinach.

Dla miłośników Japonii, tamtejszej kultury herbacianej i jej ceremonii nieodzowną pozycją będzie „Księga herbaty” Okakuro Kakuzō, która niedawno doczekała się nowego tłumaczenia. Dużo dowiemy się także z „Ichigo Ichie wchodząc na drogę herbaty” Aleksandy Görlich.

Jest to zapewne zaledwie wierzchołek góry lodowej wśród książek poświęconych herbacie. Lektura tych pozycji pozwoli zapewne nabrać wielostronnego spojrzenia na herbatę i spędzić dobrze i rozwijająco chwile przy czarce lub przy całym czajniku.

Od wydawcy: Jako, że autorem powyższego tekstu jest Rafał Przybylok, któremu wrodzona skromność nie pozwala na polecenie książki jego autorstwa, pozostaje mi tylko dopisać jeszcze jedną pozycję do kompletu: „Czajnikowy.pl dobra herbata” Rafała Przybyloka, wydana nakładem Naszej Księgarni.


Dodaj komentarz