ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Bombilla może być wykonana z wielu różnych materiałów. Od różnych metali przez plastik, drewno, aż po ceramikę. Czasem wybieramy bombille tańsze dla oszczędności, czasem droższe ponieważ chcemy zrobić wrażenie lub cieszyć się jakością. Różnorodność materiałów przyprawić może o zawrót głowy, warto zatem pokusić się o mały przegląd bombill i surowców, z których się je wytwarza.

Bombilla ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna. Czyli popularny INOX, jest to skrót od słowa inoxydable czyli nie ulegający utlenieniu. Najprościej mówiąc jest to specjalny stop stali, który poza żelazem ma w składzie domieszki chromu, węgla i niklu w różnych proporcjach. Stal nierdzewna jest dość popularna w kuchni. Chyba nie ma kogoś kto nie miałby przedmiotów wykonanych z tego surowca. Produkuje się z niej sztućce i naczynia. Zalety stali nierdzewnej są liczne. Najważniejsza to trwałość, jest to materiał wytrzymały i mało podatny na zużycie. Dobrze traktowana bombilla może służyć nam równie długo co łyżka.

Bombilla do yerba mate Mulata rozkręcana 19cm
Bombilla do yerba mate Mulata rozkręcana 19cm

Bombilla ze stali niklowanej

Stal niklowana. Niklowanie, czyli pokrywanie warstwą niklu wyrobów stalowych ma szereg zastosowań. Jest to rozwiązanie tanie i efektowne, chroni wyrób przed korozją i nadaje estetyczny wygląd. Najczęściej niklowanie odbywa się w etapach. Stal pokrywa się najpierw warstwą miedzi, która jest dobrym podłożem dla niklu, który można wtedy nanieść znacznie cieńszą warstwą co z kolei zmniejsza koszty całej operacji. Bombille niklowane są chyba najpowszechniejsze na rynku dzięki niskiej cenie i bardzo efektownemu wyglądowi. Niestety nie jest to rozwiązanie na lata ponieważ warstwa niklu, z racji nieznacznej grubości może z czasem się zetrzeć odsłaniając metale pod spodem, czyli wspomnianą miedź, ta nie jest aż tak estetyczna i co gorsza może pokrywać się szkodliwym nalotem. Powłoka niklowa może także zostać wyszczerbiona mechanicznie. Na domiar złego bywają osoby, u których nikiel wywołuje reakcje alergiczną.

Świetna bombilla do yerba mate z podwójnym filtrem 19cm
Świetna bombilla do yerba mate z podwójnym filtrem 19cm

Bombilla bambusowa

Bambus. Roślina ta tworzy naturalne rurki jak trzcina czy słoma, jest jednak od nich znacznie trwalsza. Bambus zatem aż prosi się o nawiercenie dziurek i używanie jako bombilli. Jest to proste i tanie rozwiązanie. Możemy taką bombille wykonać nawet sami w domu przy odrobinie zaangażowania. Przy zakupie rurki te nie są drogie lecz w używaniu wiążą się z kilkoma, łatwymi do przewidzenia niedogodnościami. Po pierwsze jako materiał organiczny bambus może przejmować aromaty różnych dodatków w mate. Po drugie jest dość nietrwały, może się okazać, że po paru miesiącach używania pojawiają się na naszej bombilli pęknięcia, które uniemożliwiają dalsze używanie rurki.

Bombilla do yerba mate łyżeczka z wyciorkiem 21cm
Bombilla do yerba mate łyżeczka z wyciorkiem 21cm

Bombilla z alpaki

Alpaka. Czyli nowe srebro, jest to stop metali, który z wyglądu przypomina srebro. Jest to mosiądz wysokoniklowy czyli stop miedzi, cynku i niklu, który odróżnia go od normalnego mosiądzu. Stop ten zwany jest czasem niemieckim srebrem, a to dlatego, że niemieccy metalurdzy skopiowali go od Chińczyków. Słowo alpaka czy raczej alpacca nadano metalowi w XIX wieku jako nazwę handlową, gdy nowe srebro stawało się coraz popularniejsze na starym kontynencie. Poza tym, że alpaka jest podobna do srebra, a co za tym idzie estetyczna posiada ona odporność na korozję co czyni z niej doskonały materiał do wyrobu instrumentów takich jak flety czy trąbki, narzędzi i sprzętu medycznego oraz elementów elektronicznych, a nawet monet. Często wykonywało się niegdyś z alpaki biżuterię oraz sztućce. Stąd też pomysł na bombille z tego metalu. Zaletą takiej bombillli jest jej trwałość i estetyczny wygląd, wadą zdecydowanie wysoka cena.

Bombilla do Chimarrao Yerba Mate po Brazylijsku Bomba czarna 21cm
Bombilla do Chimarrao Yerba Mate po Brazylijsku Bomba czarna 21cm

Srebrna bombilla

Srebro. Pomysł na wykonywanie bombilli ze srebra nie wiąże się chyba jedynie z chęcią posiadania ekskluzywnych i drogich przedmiotów. Metal ten posiada cechy, które sprawiły, że produkowano z niego utensylia mające mieć kontakt z żywnością już od dawna. Srebro ma zdolność zabijania bakterii i wirusów, o czym pisał już Hipokrates toteż uważano, że srebrne sztućce i naczynia mogą w pewnym stopniu zdezynfekować żywność i napoje. Inną ważną cechą srebra jest to, że ciemnieje w kontakcie z organicznymi truciznami toteż w dawnych czasach srebrne naczynia pełniły funkcję swego rodzaju zabezpieczenia.Dziś raczej traktujemy srebrne bombille jako biżuterię. Są to piękne przedmioty wysokiej jakości, kunsztownie wykonane i kosztowne. Jest to produkt z wysokiej półki będący poza zasięgiem wielu osób. Gdy jednak już sobie pozwolimy na taki zakup możemy cieszyć się wyrobem trwałym i wysokiej jakości.

Najlepsza bombilla do yerba mate Alvaro nierdzewna
Najlepsza bombilla do yerba mate Alvaro nierdzewna

Spotkać można także bombille z mniej typowych materiałów. Bywają drewniane, ceramiczne, tytanowe i z tworzyw sztucznych. Jak wszystkie mają one swoje wady i zalety, lecz nie są popularne na naszym rynku. Póki co są raczej ciekawostką.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Fot. w nagłówku: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata z Tunezji – przepis na miętową herbatę

Maghreb to obszar północno-zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Jest to nazwa, którą Arabowie nadali ziemią na[...]

Jak gruzińska herbata pomagała w PRL-u?

W 1964 roku grupa dziewcząt z Technikum Handlowego w Szczecinie podbiła Polskę piosenką o gruzińskim[...]

Herbata w Hiszpanii

Sprawę od początku trzeba przedstawić jasno - Hiszpania to nie jest kraj herbaciany. Nie ma[...]

Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę

Jesteśmy coraz bliżej sezonu deszczowo-grypowego, a malina jest jednym z najbardziej znanych ziół stosowanych w[...]

Czy Mate odwadnia, kiedy Yerba się przeterminuje, parzenie herbaty w gaiwanie. Yerba czy herba

W drugim odcinku herbacianego Q&A (Pytania i Odpowiedzi) odpowiadamy między innymi na pytania: Czy Yerba[...]

Lawenda. Napar z lawendy. Przepis na lemoniadę z lawendy

Lato to czas wypoczynku, ładowania baterii i relaksu. Dlatego dzisiaj zapraszam na napar lawendowy -[...]

2 Comments

Jak zrobić najlepszą przelewową kawę w domu? Zaparzacz Gabi

Wyjątkowość Gabi polega na wyeliminowaniu zmiennych wynikających z techniki parzenia kawy. Dzięki zastosowaniu dyspensera wody[...]

Jak zaparzyć dobrą kawę w domu? Sposoby parzenia kawy

Sposoby parzenia kawy. Z myślą o tych, którzy lubią kawę parzoną, czarną, a więc bez[...]

1 Comments

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.