ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorką tekstu jest Alicja Płuciennik

Zastanawialiście się kiedyś, co to są garbniki, o których często się wspomina przy okazji właściwości herbaty? Sama nazwa kojarzy się raczej z garbowaniem skór, czy są to więc jakieś niebezpieczne substancje? Raczej nie, postaram się rozwikłać zagadkę herbacianych garbników, gdyż są one cennym elementem naparu, który podnosi jej walory zdrowotne.

Czym dokładnie są garbniki?

Garbniki, nazywane także taninami, to substancje naturalnie występujące w roślinach, należące do grupy polifenoli (zawierają pierścienie aromatyczne oraz grupy hydroksylowe(-OH)) o bardzo zróżnicowanej budowie oraz masie, dobrze rozpuszczalne w wodzie. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do trwałego wiązania się z białkami, a także ich właściwości ściągające skórę, przez co znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

Herbata czerwona pu-erh limonka
Herbata czerwona pu-erh limonka

W komórkach roślinnych gromadzą się głównie w wakuolach oraz woskach, wydostają się z komórek w skutek ich uszkodzenia i są specyficzną formą obrony roślin przed patogenami oraz niekorzystnymi warunkami środowiska. Mają działanie bakteriobójcze oraz ich gorzkawy i cierpki smak odstrasza roślinożerców (występują w łodygach i liściach, a ich obecność w niedojrzałych owocach zniechęca do przedwczesnej konsumpcji).

Garbniki w herbacie – jak działają?

Taniny ze względu na swoja budowę chemiczną mogą łatwo wiązać się z białkami tworząc trwałe kompleksy, wytrącając je z roztworu (proces ten nazywany jest koagulacją), w ten sposób oddziaływają one m.in. z białkami śliny oraz z kolagenem. Kompleksy te mogą wytrącać się na powierzchniach błon śluzowych, tworząc nierozpuszczalną, ochronną warstewkę.

Dlaczego garbniki korzystnie wpływają na nasze zdrowie?

Tworzenie warstwy skoagulowanych białek nie tylko chroni przed szkodliwymi mikroorganizmami, ale także ułatwia regenerację tkanek. Ponadto przenikając do głębszych warstw tkanek hamują ruchy leukocytów, obkurczają naczynka krwionośne, ograniczając dzięki temu stan zapalny.

Herbata zielona Jaśminowa Mao Jian organiczna
Herbata zielona Jaśminowa Mao Jian organiczna

Szczególnie korzystnie działają na nasz układ pokarmowy, chroniąc błony śluzowe jelit, uniemożliwiając wnikanie patogenów, skutecznie zapobiegają biegunkom. Stosowane zewnętrznie mają działanie ściągające, oddziałują także z układem nerwowym ograniczając nieprzyjemne odruchy bólowe jak swędzenie czy pieczenie. Są także skuteczne w walce ze szkodliwymi mikrobami jak np. Helicobacer phylori, odpowiedzialnymi za choroby wrzodowe żołądka, a także wirusami.

W jakich herbatach znajduje się najwięcej garbników?

Najwięcej garbników znajduje się w herbatach zielonych i czarnych. W największych ilościach wydzielane są do naparu od 3 do 5 min parzenia. Niestety neutralizują one pobudzające działanie teiny (kofeiny) oraz odpowiadają za cierpki smak naparu.

Pomimo dobroczynnego wpływu garbników na nasz organizm, najważniejszy jest umiar – zbyt duże ilości garbników powodują spowolnienie wchłaniania niektórych witamin, np. A i B12. Aktualnie prowadzonych jest wiele badań na temat właściwości herbaty, szczególnie w kwestii przeciwnowotworowego działania zawartych w niej polifenoli, czyli także garbników.

Źródła:
ptfarm.pl/pub/File/wydawnictwa/b_2008/1_2008/Artykul%2014%20Bromatolog ia%201 -2008.pdf
farmakognozja.farmacja.pl/fitochem/index.php?grupa=garbnik
biomedical.pl/zdrowie/wlasciwosci-garbnikow-2783.html
grabieniec.pl/pokaz_artykul.php?id_artykulu=984

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Gdzie rośnie herbata? Warunki uprawy herbaty

Krzewy herbaciane dla swojego prawidłowego rozwoju wymagają konkretnych warunków klimatycznych. Okazuje się, że najwyższej jakości[...]

Herbata w Turcji. Turecka herbata

Produkcję herbaty rozpoczęto w 1888 roku, lecz z niewielkim sukcesem. Dopiero pod koniec lat trzydziestych[...]

Czarna herbata: właściwości negatywne

Ogólnie rzecz ujmując herbata, jak i wszystko co jemy czy pijemy, może mieć negatywne skutki[...]

Czym jest yerba mate?

Dla osób lubiących eksperymentować, świat mate daje wiele miejsca do popisów. Znane są nie tylko[...]

Poradnik: Jak zrobić dobrą mrożoną herbatę Ice Tea z Czarnej Herbaty domowym sposobem

Do zrobienia mrożonej herbaty użyjemy czarnej herbaty Ceylon, raczej nie polecam herbaty First Flush, raczej[...]

Kofeina w herbacie. Wpływ kofeiny na zdrowie

Chociaż kawa utrzymuje cię na nogach, herbata pomaga zachować spokój i koncentrację. Udowodniono, że teanina[...]

Gdzie kupować dobrą kawę? Jakie informacje powinny znajdować się na etykiecie?

Etykietka kawy powinna zawierać kilka istotnych informacji, aby móc świadomie wybrać ziarno dla siebie. Najważniejszą[...]

Herbata Da Hong Pao: Herbata Oolong, Česká čajovna

Herbata Da Hong Pao oryginalnie pochodzi z gór Wuyi Shan, rośnie na przełęczą Dziewięciu Smoków.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.