WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Krzewy herbaciane dla swojego prawidłowego rozwoju wymagają konkretnych warunków klimatycznych. Okazuje się, że najwyższej jakości herbatę produkuje się jedynie w regionach odznaczających się najbardziej sprzyjającymi warunkami. Herbata dojrzewająca w gorszych warunkach daje mniejsze plony, również zbiory można przeprowadzać rzadziej.

Klimat a herbata

Najbardziej optymalny klimat do uprawy herbaty jest gorący i wilgotny, gleba zaś powinna być żyzna o odpowiednio kwaśnym odczynie i łatwo przepuszczalna. Krzewy herbaciane nie lubią stojącej wody.

Gdzie rośnie herbata? Warunki uprawy herbaty
Gdzie rośnie herbata? Warunki uprawy herbaty

Opady deszczu a herbata

Jako optymalne opady uśrednione dla różnych odmian herbacianego krzewu uważa się wielkości między 1100 a 1300 mm na metr kwadratowy. W Polsce dla porównania mamy około 600 mm.

Temperatura a herbata

Temperatura wpływa przede wszystkim na wzrost herbaty poprzez wspomaganie fotosyntezy. Przy niższych temperaturach roślina samoistnie wchodzi w stan spoczynku, w którym nie wykazuje praktycznie żadnego wzrostu. Podobnie temperatura zbyt wysoka powoduje wzmożoną wymianę wody i przy jej niedostatku występuje zwolnienie wzrostu. W zależności od odmiany herbaty mogą mieć różną granicę tolerancji temperatury. Te szczepy, które są uprawiane w krajach wykazujących największą roczną produkcję wchodzą w stan spoczynku przy temperaturach około 12 st. C natomiast górną granicą temperatury jest około 32 st. C. No i znów nasz kraj dla przykładu. Średnio mamy w Polsce 8 st. C w lecie około 18 st. C a w zimie średnio -3 stopnie. Jak widać koncepcja uprawy herbaty na śląskiej hałdzie wymagała by jeszcze ogrzewanej szklarni.

Gdzie rośnie herbata? Warunki uprawy herbaty
Gdzie rośnie herbata? Warunki uprawy herbaty

Geografia a herbata

Długość dnia jest również niezwykle ważna dla prawidłowej wegetacji rośliny herbacianej. Okazuje się, że herbata wchodzi w stan spoczynku gdy dzień skraca się poniżej 11 godzin. Oznacza to, że im dalej od równika tym bardziej zmniejsza się długość okresu wegetatywnego krzewów herbacianych. Granicą sezonowości herbaty jest średnio 18 st. Szerokości geograficznej południowej i północnej. Jest to oczywiście zależne od regionu i innych warunków. Można jednak uśredniając przyjąć, że herbata uprawiana bliżej równika niż 18 st. Nie posiada okresów spoczynku i można prowadzić zbiory przez cały rok (na mapie kolor czerwony). Można przyjąć, że 38 równoleżnik północny i południowy będące zarazem granicami strefy o klimacie subtropikalnym wyznaczają granice w obrębie, których w ogóle możliwa jest otwarta uprawa herbaty.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Kawa americano: jak zrobić, proporcje, błędy, porady

Poprawne wykonanie Americano, wbrew pozorom nie jest takie proste. W wielu kawiarniach bezmyślnie wlewa się[...]

Herbata z masłem – właściwości

Herbata z masłem jest zdrowa i warto polecać jej picie. Nie tylko dostarcza nam ważnych[...]

Herbatka z bambusa: napar, właściwości, parzenie

Bambus (Bambusa Shreb.) należy do rodziny wiechlinowatych, czyli traw. Charakteryzuje się ona między innymi tym,[...]

Jak wybrać dobrą czerwoną herbatę pu-erh?

Przede wszystkim nie możemy na herbacie widzieć pleśni, nierównomiernych przebarwień i plam, nie powinna też[...]

Dobra herbata do kawiarni

Kiedy wielkie korporacje za oceanem obok swoich kawiarni zaczynają stawiać herbaciarnie, to znak, że nawet[...]

Przepis na baton energetyczny z ostrokrzewem paragwajskim

Power baton to słodka przekąska, która ma nas postawić na nogi i dodać nam energii.[...]

Cold brew macerowana kawa czy Cold Brew Tower?

Pewnie niewielu wie, że historia cold brew sięga XVI wieku, kiedy to w Japońskim Kyoto[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.