Na Sri Lance uprawia się herbatę, którą wszyscy na świecie znają i cenią. Renoma herbat pochodzących z tego kraju jest tak wielka, że herbaty ceylońskie stały się synonimem herbaty w ogóle w wielu krajach. Większość powszechnych herbat ekspresowych lub butelkowanych produkowana jest na bazie tej herbaty. Krótko, każdy kto zna smak herbaty czarnej zna smak herbaty z Ceylonu.

Herbata na Sri Lance

Plantacje na wyspie Ceylon założył Brytyjczyk James Taylor w 1867 roku. Początkowo na Ceylonie produkowało się głównie cynamon, później kawę, której uprawy zniszczone zostały przez grzyby, następnie kakaowce i chinowce, których plantacje również się nie udały. Wreszcie herbata znalazła tutaj idealne dla siebie warunki czyniąc Sri Lankę czwartym największym producentem herbaty na świecie i do niedawna największym eksporterem herbaty.

Herbata na Walentynki: herbata czarna Ceylon Lovers Leap, parzenie herbaty
Herbata na Walentynki: herbata czarna Ceylon Lovers Leap, parzenie herbaty

Wśród wielu doskonałych herbat ze Sri Lanki jest jedna o wyjątkowo romantycznej nazwie. Lovers’ Leap czyli skok kochanków to herbata pochodząca z Nuwara Eliya na Sri Lance czyli słynącego z wyjątkowej herbaty uprawianej na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Lovers’ Leap to nazwa wodospadu na wyspie Ceylon mierzącego 30 metrów. Legenda opowiada o księżniczce, córce króla Ceylonu, która pokochał chłopca, z którym nie mogła się związać. Zakochani wybrali więc śmierć niż życie bez siebie. Rzucili się wiec ze szczytu skały co dało nazwę wodospadowi a w efekcie także herbacie. Historia bardziej udokumentowana mówi jednak o młodej dziewczynie imieniem Francina, która była córką zarządcy Ceylonu w czasach gdy wyspa była we władaniu Holendrów. Piękna Francina miała rzucić się do morza na widok odpływającego statkiem ukochanego. Była zaręczona z młodym Holenderskim oficerem lecz ten porzucił ją i odpłynął do ojczyzny.

Herbata na Walentynki: herbata czarna Ceylon Lovers Leap parzenie, historia
Herbata na Walentynki: herbata czarna Ceylon Lovers Leap parzenie, historia

Ciekawostką jest fakt, że herbata ta pochodzi z plantacji, którą założył osobiście sam James Taylor sadząc pierwsze 200 krzewów herbacianych i tym samym rozpoczynając herbacianą historię Sri Lanki.

Herbata Ceylon Lovers’ Leap ma świeży aromat przywodzący na myśl cytrusy. Określana jest jako herbata o umiarkowanej mocy i złocisto-miodowym naparze.

Herbata na Walentynki: herbata czarna Ceylon Lovers Leap, liście
Herbata na Walentynki: herbata czarna Ceylon Lovers Leap, liście

Jeśli chodzi o dodatki lepiej komponuje się z cytryną niż z mlekiem.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.