ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Herbaciane rekordy Guinnessa. Rekordy Guinnessa związane z herbatą

Czym jest księga rekordów Guinnessa każdy zapewne wie. Nie każdy wie jednak, że początkowo nie miała ona dokumentować osiągnięcia ludzi w różnych dziedzinach, a przynajmniej nie tylko, miała być książką, która odpowiada na najczęstsze pytania padające w pubie przy piwie. Nie bez powodu jest to księga rekordów Guinnessa, identyczna nazwa znanego piwa nie jest tutaj zbieżnością. Autorem pierwszej z nich był dyrektor słynnego browaru. Zainspirowała go do tego kwestia szybkości ptaków. Nie mógł ustalić otóż czy najszybszym europejskim ptakiem jest cietrzew czy siewka złota. Podobne dylematy zajmowały wielu z klientów pubów i to do nich kierowana była wtedy księga rekordów. Okazało się wkrótce, że każdy pragnie się w niej znaleźć i ustanowić jakiś rekord świata. Pojawił się nawet rekord świata w ustanawianiu rekordów świata.

Jak to jednak ma się do herbaty? Otóż herbata ma kilka własnych rekordów, o których mogliście nie wiedzieć. Oto kilka z nich:

1. Największe tea party na świecie. 32681 osób jednocześnie piło herbatę na stadionie w Indiach w 2008 roku.
2. Największa filiżanka na herbatę powstała na Sri Lance w 2010 roku i mieści aż 4000 lirów herbaty.
3. Największa torebka ekspresowa herbaty powstała w 2011 roku w Anglii i ważyła 120 kg. Wystarczyłaby na zaparzenie 50 000 filiżanek napoju.
4. Powyższy rekord został pobity w Australii gdzie powstała torebka licząca 151 kg, była to jednak w odróżnieniu od poprzedniej torebka piramidka.
5. Największa „angielska herbatka” czyli z herbatą i bułeczką ze śmietanką i konfiturą odbyła się w Anglii i udział w niej wzięło 430 osób.
6. Największa kolekcja papierków od sznureczków torebek herbacianych liczy sobie 839 różnych egzemplarzy.
7. Najdroższa filiżanka herbaty kosztuje 200$. Zaparzona jest ze specjalnej herbaty przetrawionej przez Pandę. Wiemy, że najdroższą herbatą jest oryginalna Da Hong Pao produkowana w ilości 100 g rocznie. Ta jednak nie jest wpisana do księgi rekordów.

Herbaciane rekordy Guinnessa. Rekordy Guinnessa związane z herbatą
Herbaciane rekordy Guinnessa. Rekordy Guinnessa związane z herbatą

8. Największe Ice Tea powstało w USA i składało się z herbaty (72 kg), cukru (1150 kg), lodu (1000 kg), wody (3452 l).
9. Największy ocieplacz na czajniczek herbaciany wykonano w Anglii zużywając blisko 65 km wełny. Ocieplacz miał średnicę przeszło 11 m i wysokość prawie 4 m.
10. Największy kubek herbaty zaparzono na Sri Lance. Miał wysokość 3 m i pojemność 4000 l. Zużyto do zaparzenia 64 kg herbaty, po za tym 160 kg cukru oraz 875 kg śmietanki w proszku.
11. Największe buble tea powstało w USA. Był to wielki, przeźroczysty kubeł wypełniony czarną herbatą z mlekiem i kulkami tapioki o średnicy 4 cali. Kulek było 125, a herbaty przeszło 1200 litrów.
12. Największa kolekcja spodeczków na torebkę ekspresową liczy sobie 116 różnych egzemplarzy.
13. Największa kolekcja trzyczęściowych zestawów do herbaty (czajniczek, cukiernica, mlecznik) liczy sobie aż 999 kompletów.
14. Największy gliniany czajnik do herbaty ma wysokość ponad 1,5 metra i można w nim zaparzyć przeszło 10 kg herbaty na raz.
15. Najwięcej zaparzonych drużynowo (12 osób) filiżanek herbaty w ciągu jednej godziny to 725. Rekord należy do Anglików.
16. Największa rzeźba związana z herbatą to chiński, mierzący 73,8 m pomnik czajnika i filiżanki. Wewnątrz mieści się muzeum czajników.
17. Największa czarka do herbaty waży 200 kg i ma średnicę 88 cm. Powstała w Chinach.
18. Najwięcej wypitych filiżanek herbaty przez jednego człowieka w ciągu jednego dnia to 523.
19. Najwięcej zaparzonej drużynowo (12 osób) herbaty przy użyciu gastronomicznych ogrzewaczy wody to 1608 w ciągu godziny.
Jak widać dziedzin związanych z herbatą jest naprawdę sporo i każdy może znaleźć coś dla siebie do pobicia. Zawsze możecie także spróbować ustanowić nowy rekord. Wtedy nie rozmach jest najważniejszy, a kreatywność i pomysłowość.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodatki do herbaty. Co dodać do herbaty, żeby lepiej smakowała?

Mleko, cukier, miód, a może sól i masło? Czego dodać do herbaty? Do jakiej herbaty[...]

Naczynia do Yerba Mate z owoców: Wyniki Konkursu

Dziękujemy Wszystkim za przesłane prace konkursowe, wszystkie trzymają naprawdę bardzo dobry poziom. Niestety nagroda główna[...]

Dzień terere yerba mate

Terere to zimne parzenie yerba mate. Tak można by najprościej opisać ten narodowy napój w[...]

Owocowa herbata na zimę

Takie herbatki mogą być fajną alternatywą podawaną do zimowego śniadania, albo wspomóc wigilijny kompot. Mogą[...]

Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Łodzi? (odcinek 3)

Zapraszamy na drugi odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]

Kopi luwak

Nazwa kopi luwak odnosi się do łaskuna, którego miejscowe ludy zwykły nazywać luwakiem. Natomiast słowo[...]

Co to Yerba Mate

Herbata Yerba Mate, zielona herbata Yerba Mate? Czym jest Yerba Mate? Yerba Mate to roślina[...]

Lipton dodaje do herbaty ekspresowej sok z herbaty. Bogaty smak z herbacianą esencją: powód do dumy czy wstydliwy patent?

Czy zastanawialiście się dlaczego herbata Lipton tak szybko się zaparza? Dlaczego zaraz po włożeniu torebki[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.