ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Nadciśnienie to poważna dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób na całym świecie. Najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest odpowiednia prewencja, polegająca na zmianie stylu życia. Jednym z elementów korzystnej i zdrowej diety z całą pewnością może być regularne picie zielonej herbaty. Wykazano wiele korzystnych właściwości naparu herbacianego i dobrego wpływu na nasze zdrowie. Między innymi herbata może przynieść pozytywne efekty dla naszego układu krwionośnego. Czynne składniki herbaty, czyli katechiny między innymi mają zdolność do redukcji złego cholesterolu.

Nadciśnienie a picie zielonej herbaty

Wyniki badań dotyczących zielonej herbaty w kontekście nadciśnienia tętniczego nie są spójne. Jednym z powodów różnych wniosków jest fakt obecności w herbacie kofeiny, która podnosi ciśnienie. Co więcej, każdy może na kofeinę reagować nieco inaczej. Niektóre badania przeprowadzono stosując na grupie badanych osób jedynie ekstrakt zawierający katechiny, lecz nie zawierający kofeiny, inne zaś przeprowadzono na szczurach.

Analizując przeszło 180 różnych badań i artykułów naukowych, stwierdzono, że katechiny zawarte w herbacie zielonej mają zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego, zarówno skurczowego jak i rozkurczowego i to dość znacznie. Co więcej: opisano mechanizm ich działania.

Już jedna szklanka herbaty zielonej dziennie obniżała ciśnienie krwi wśród osób z nadciśnieniem, jeszcze większe efekty zaobserwowano przy ilości dwóch szklanek dziennie. Zielona herbata ogranicza także ryzyko śmierci związanej z nadciśnieniem oraz zmniejsza szanse zachorowania.

Herbata zielona japońska Japan Shincha Kirishima 2020
Herbata zielona japońska Japan Shincha Kirishima 2020

Podsumowując, najlepsze efekty przyniesie picie około dwóch szklanek zielonej herbaty dziennie w dłuższym okresie. Dobrze by była to herbata bogata w katechiny, a zatem wysokiej jakości i świeża. Dodatkowo lepsze efekty przynosi herbata zielona uboższa w kofeinę.

Zawsze należy monitorować własny stan zdrowia i reakcje organizmu oraz skonsultować z lekarzem stosowanie herbaty jako suplement w przypadku nadciśnienia, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się sięgnąć po ekstrakt.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Effect of green tea consumption on blood pressure: A meta-analysis of 13 randomized controlled trials, Xiaoli Peng, Rui Zhou, Bin Wang, Xiaoping Yu, Xiaohong Yang, Kai Liu, Mantian Mi

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Kawa Peaberry – co musisz wiedzieć

Peaberry, PB, ziarno perłowe czy caracol - wszystkie te nazwy odnoszą się do specyficznej, okrągłej[...]

Termometr do herbaty, termometr do Yerba mate: czy warto kupić? Zalety termometru

Czy warto kupić termometr do herbaty lub Yerba mate? Termometr na początku przygody z Yerba[...]

Herbata czarna Hawajski Koktajl, opinie

Hawajski Koktajl pachnie bardzo słodko. Czuję papaję i troszkę ananasa, ale takiego zdecydowanie słodkiego. Kolor[...]

Międzynarodowy dzień herbaty

Co powinniśmy robić by pomóc realizować idee dnia herbaty? Przede wszystkim pić herbatę. Jeśli robimy[...]

Dlaczego herbata z Darjeeling jest coraz gorsza

Pogarszanie się jakości herbaty z Darjeeling nie umknęło uwadze entuzjastów herbaty. Czy rzeczywiście słynna herbata[...]

Yerba mate, wartości odżywcze Yerba mate Rosamonte

Zawartość wartości odżywczych w Yerba mate Rosamonte. Wartości odżywcze w 50g Yerba mate zaparzonych 500ml[...]

Portugalska herbata. Herbata z Azorów

Pierwsze swoje własne plantacje herbaciane Portugalczycy założyli jednak nie na Azorach lecz w Brazylii, w[...]

Alternatywne metody parzenia herbaty

Podstawowe sposoby parzenia herbaty można podzielić na styl wschodni i zachodni. Czyli na technikę jakiej[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.