Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Na samym początku warto przedstawić pogląd jaki w temacie podawania dzieciom naparów ziołowych ma środowisko medyczne.

Znaleźć można różne opinie. Jedne twierdzą że przed szóstym miesiącem życia nie powinno się podawać niemowlętom żadnych naparów. Półroczne dzieci mogą już niektóre pijać, ale nie powinna to być herbata, z którą najlepiej wstrzymać się do wieku szkolnego. Wszelkie napoje z kofeiną powinny zaś być podawane dzieciom dopiero po 12 roku życia.

Z drugiej jednak strony znajdujemy sporo zaleceń, aby podawać niewielkie ilości, słabych naparów rumianku lub kopru, gdy niemowlak cierpi na kolki. Trudno wypowiadać się za lekarzy – niemniej kilka popularnych w okresie niemowlęcym herbatek na pewno jesteśmy w stanie wymienić.

Herbata ziołowa koper włoski 100g
Herbata ziołowa koper włoski 100g

Bezpieczne napary ziołowe, które może pić niemowlę

Koper jest jednym z bardziej kojarzących się z niemowlętami ziółek. Korzystają z niego także matki karmiące, ponieważ wzmaga laktację oraz zawartość tłuszczu w mleku. Dobrze wpływa na przybieranie masy niemowląt. Nie wykazano toksyczności kopru u niemowląt, zaleca się go jako pomoc przy kolkach. Znajduje się w składzie mieszanek ziół dla karmiących mam. Może jednak uczulać, powoduje także reakcje krzyżowe u uczulonych na marchew i seler.

Ważnym i cenionym przez młode matki naparem jest rooibos. Czerwonokrzew afrykański uchodzi za całkowicie bezpieczny do picia zarówno przez niemowlęta jak i kobiety karmiące. Odkryto również jego pozytywny wpływ na kolki u niemowląt. Działa przeciwalergicznie, poprawia trawienie i rozkurcza mięśnie brzucha radząc sobie ze wzdęciami, kolkami, ulewaniem, niespokojnym snem, odparzeniami od pieluch oraz zmianami skórnymi (stosowany jako okład). Popularność i wręcz cudowne właściwości rooibosa pociągnęły za sobą badania naukowe, które w dużej mierze potwierdzają korzyści płynące z picia go oraz łączenia z mlekiem.

Rumianek to inne polecane dla niemowląt zioło, ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Pomaga także z kolkami. Podane przed jedzeniem poprawia trawienie. Stosuje się także dodatek rumiankowego olejku do masarzu niemowląt co działa na nie odprężająco i poprawia ich sen.

Hibiskus uchodzi również za bezpieczny dla małych dzieci. Jest źródłem witamin, poprawia odporność. Wiele dzieci chętnie go pija zwłaszcza osłodzony miodem. Pamiętać jednak należy, że dzieci poniżej pierwszego roku życia nie powinny spożywać miodu.

Herbata rooibos malinowo truskawkowa
Herbata rooibos malinowo truskawkowa

Temat podawania noworodkom i niemowlętom naparów ziołowych i herbatek, a także picie ich przez matki karmiące jest dość kontrowersyjny, ponieważ nie ma zbyt wielu badań naukowych na tej płaszczyźnie. Trudno przeprowadzać eksperymenty na dzieciach. Niemniej znaleźć możemy sporo propozycji dla dzieci w każdym wieku. Warto kupować zioła z pewnego źródła oraz skonsultować się z pediatrą zanim zacznie się suplementować dietę niemowlaka różnymi naparami. Zioła mogą nam i naszym dzieciom przynieść sporo korzyści, bądźmy zatem otwarci lecz ostrożni.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Źródła: Systematic Review of Breastfeeding and Herbs – Katarzyna Budzynska, Zoë E. Gardner, Jean-Jacques Dugoua, Tieraona Low Dog, and Paula Gardiner, Drugs and Lactation Database (LactMed) – Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006; Dr. Jorg Zittlau – Herbata Rooibos dla zdrowia i urody, Feeding of Dietary Botanical Supplements and Teas to Infants in the United States – YuantingZhang,PhD, ElizabethB.Fein,MA, and Sara B. Fein, PhDa

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata ziołowa na alergię: melisa, parzenie

Melisa to zioło, które znamy głównie dzięki jego właściwościom relaksacyjnym i ułatwiającym zasypianie. Wręcz przysłowiowo[...]

1 Comment

Herbata Puchong Green Oolong organiczna: parzenie, opinie

Puchong (包種茶, Baozhongcha lub Pouchong) to jedna z herbat z „pogranicza”. Często sytuuje się ją[...]

Jak podrabiano herbatę? Fałszowanie herbaty, podróbki herbaty, historia

W 1818 roku popularność i zapotrzebowanie na herbatę w Anglii sięgnęły takiego poziomu, że opłacalne[...]

Herbata przed treningiem i po treningu

Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek[...]

Herbata żółta Huang Da Cha. Kawa wśród herbat

Huang Da Cha jest herbatą żółtą, o dużych i długich liściach, bardzo często z domieszką[...]

Herbaciane wróżby na Andrzejki

Zbliżają się Andrzejki, wieczór tradycyjnych zabaw polegających na zaglądaniu w przyszłość. Kto z nas chociaż[...]

Witamina K w herbacie

Osobiście polecam zacząć dzień od najprostszego koktajlu: mleko, matcha, banan i odrobina miodu. Po zmiksowaniu[...]

Herbata Darjeeling FTGFOP1 Bannockburn parzenie

Wiosną wszyscy herbaciarze oczekują na pierwsze herbaty z Darjeeling. Jednak jak już wspominałam, herabata darjeeling[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.