ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Na samym początku warto przedstawić pogląd jaki w temacie podawania dzieciom naparów ziołowych ma środowisko medyczne.

Znaleźć można różne opinie. Jedne twierdzą że przed szóstym miesiącem życia nie powinno się podawać niemowlętom żadnych naparów. Półroczne dzieci mogą już niektóre pijać, ale nie powinna to być herbata, z którą najlepiej wstrzymać się do wieku szkolnego. Wszelkie napoje z kofeiną powinny zaś być podawane dzieciom dopiero po 12 roku życia.

Z drugiej jednak strony znajdujemy sporo zaleceń, aby podawać niewielkie ilości, słabych naparów rumianku lub kopru, gdy niemowlak cierpi na kolki. Trudno wypowiadać się za lekarzy – niemniej kilka popularnych w okresie niemowlęcym herbatek na pewno jesteśmy w stanie wymienić.

Herbata ziołowa koper włoski 100g
Herbata ziołowa koper włoski 100g

Bezpieczne napary ziołowe, które może pić niemowlę

Koper jest jednym z bardziej kojarzących się z niemowlętami ziółek. Korzystają z niego także matki karmiące, ponieważ wzmaga laktację oraz zawartość tłuszczu w mleku. Dobrze wpływa na przybieranie masy niemowląt. Nie wykazano toksyczności kopru u niemowląt, zaleca się go jako pomoc przy kolkach. Znajduje się w składzie mieszanek ziół dla karmiących mam. Może jednak uczulać, powoduje także reakcje krzyżowe u uczulonych na marchew i seler.

Ważnym i cenionym przez młode matki naparem jest rooibos. Czerwonokrzew afrykański uchodzi za całkowicie bezpieczny do picia zarówno przez niemowlęta jak i kobiety karmiące. Odkryto również jego pozytywny wpływ na kolki u niemowląt. Działa przeciwalergicznie, poprawia trawienie i rozkurcza mięśnie brzucha radząc sobie ze wzdęciami, kolkami, ulewaniem, niespokojnym snem, odparzeniami od pieluch oraz zmianami skórnymi (stosowany jako okład). Popularność i wręcz cudowne właściwości rooibosa pociągnęły za sobą badania naukowe, które w dużej mierze potwierdzają korzyści płynące z picia go oraz łączenia z mlekiem.

Rumianek to inne polecane dla niemowląt zioło, ma działanie przeciwzapalne i uspokajające. Pomaga także z kolkami. Podane przed jedzeniem poprawia trawienie. Stosuje się także dodatek rumiankowego olejku do masarzu niemowląt co działa na nie odprężająco i poprawia ich sen.

Hibiskus uchodzi również za bezpieczny dla małych dzieci. Jest źródłem witamin, poprawia odporność. Wiele dzieci chętnie go pija zwłaszcza osłodzony miodem. Pamiętać jednak należy, że dzieci poniżej pierwszego roku życia nie powinny spożywać miodu.

Herbata rooibos malinowo truskawkowa
Herbata rooibos malinowo truskawkowa

Temat podawania noworodkom i niemowlętom naparów ziołowych i herbatek, a także picie ich przez matki karmiące jest dość kontrowersyjny, ponieważ nie ma zbyt wielu badań naukowych na tej płaszczyźnie. Trudno przeprowadzać eksperymenty na dzieciach. Niemniej znaleźć możemy sporo propozycji dla dzieci w każdym wieku. Warto kupować zioła z pewnego źródła oraz skonsultować się z pediatrą zanim zacznie się suplementować dietę niemowlaka różnymi naparami. Zioła mogą nam i naszym dzieciom przynieść sporo korzyści, bądźmy zatem otwarci lecz ostrożni.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Źródła: Systematic Review of Breastfeeding and Herbs – Katarzyna Budzynska, Zoë E. Gardner, Jean-Jacques Dugoua, Tieraona Low Dog, and Paula Gardiner, Drugs and Lactation Database (LactMed) – Bethesda (MD): National Library of Medicine (US); 2006; Dr. Jorg Zittlau – Herbata Rooibos dla zdrowia i urody, Feeding of Dietary Botanical Supplements and Teas to Infants in the United States – YuantingZhang,PhD, ElizabethB.Fein,MA, and Sara B. Fein, PhDa

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Rozgrzewająca herbata na zimę. Przepisy na zimową herbatę z cytryną, goździkami, kardamonem, imbirem; jak zrobić?

Kiedy za oknem zimno i mroźno, dobrze jest rozgrzać się ciepłą herbatą. Przygotowaliśmy najlepsze przepisy[...]

Artystyczna herbata

Nie wiadomo dokładnie kiedy rozpoczęła się jej produkcja. Najprawdopodobniej wynaleziono ją jako ciekawostkę, aby bawić[...]

Herbata uspokajająca. Herbata relaksująca. Najlepsza herbata na uspokojenie

Jeżeli poszukujecie herbaty, która was uspokoi, wyciszy i będzie świetną propozycją na skołatane nerwy wieczorem,[...]

Przepis na Masala Chai rozgrzewająca indyjska herbata z mlekiem, porady

Żeby przygotować Masala Chaj potrzebujemy specjalną mieszankę, można dostać różne na rynku i również przepisów[...]

Bombilla: Yerba Mate

Bombilla jest to przypominająca łyżkę rurka do picia yerba mate. Istotą działania bombilli jest filtrowanie[...]

Termos na Yerba Mate, Yerbomos, dobry sposób na Mate w plenerze

Dziś chciałem Wam pokazać połączenie matero z termosem, czyli Yerbomos. Na dole mamy wielowarstwową ściankę,[...]

4 Comments

Arabica vs robusta – różnice i właściwości kawy

Pomimo tego, że w rodzinie kawowców znajdziemy ok. 130 różnych gatunków, w światowym handlu kawą[...]

Przepis na Doodh Pati Chai

Doodh Pati Chai to herbata zaparzana mlekiem z cukrem, a właściwie podgotowywana w mleku. Tradycja[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.