ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Wiele osób w dzisiejszych czasach znajduje się pod ciągłą presją stresu. Poszukujemy wielu różnych rozwiązań i sposobów na relaks. Sięgamy także po relaksujące napary w tym i po herbatę. Herbata biała uchodzi za odprężającą i wiele osób potwierdza to działanie. Za odprężające działanie herbaty odpowiada w dużej mierze L-teanina, której może w jej suchej masie być nawet 1-2%, co stanowi czasem nawet połowę aminokwasów jakie w ogóle znajdziemy w liściach.

Teanina znana i ceniona jest za swoje właściwości uspokajające, zwalcza stres, pozwala się skupić i zwiększa przepływ fal alfa w mózgu. Wybierana często jest przez osoby dużo pracujące intelektualnie oraz zestresowane. Dostępna jest nawet na rynku w postaci suplementu. Zdecydowanie przyjemniej i zdrowiej jest dostarczać ją sobie pod postacią herbacianego naparu.

Herbata biała golden pai mu tan teaballs 10 szt.
Herbata biała golden pai mu tan teaballs 10 szt.

Czy jednak prawdą jest, że herbata biała jest bardziej uspokajająca niż zielona?

Okazuje się, że wszystko to zależy od herbaty jaką mamy i sposobu parzenia. Znaleźć możemy kilka badań naukowych analizujących skład różnych herbat i niestety często są one od siebie nieco rozbieżne. W temacie herbaty sporo mówi się także o kofeinie, która zdecydowanie nie odpręża. Wykazano, że jej duże spożycie nie tylko pobudza, ale także rozdrażnia i wprowadza w stan niepokoju.

Herbata biała Soczysta Brzoskwinia naturalna
Herbata biała Soczysta Brzoskwinia naturalna

Problem zatem wiąże się ze stosunkiem kofeiny do l-teaniny w herbacie. I tutaj dostajemy wiele różnych informacji, ponieważ badaniom podlegały różne herbaty. Niektóre wyniki pomiarów dowodzą, że herbata biała posiada więcej kofeiny niż zielona, inne wprost odwrotnie. Ostateczny wniosek jest taki, że różne herbaty w obrębie tego samego koloru posiadają różny poziom kofeiny. Biała herbata ogólnie powinna mieć więcej kofeiny w swym składzie, ponieważ więcej jest jej w najmłodszych liściach, których używa się do jej produkcji. Jest też najmniej przetworzona co sprzyja zachowaniu różnych składników liścia w nienaruszonym stanie.

Herbata biała Shangri-La nepalska organic
Herbata biała Shangri-La nepalska organic

Jeśli chodzi o poziom l-teaniny, badania wskazują, że jej poziom porównywalny jest w różnych rodzajach dostępnych na rynku herbat. Możemy polecić pod tym kątem szczególnie bogate w aminokwasy herbaty japońskie. Problem pojawia się jednak przy parzeniu. Japońska herbata powinna być parzona niezbyt ciepłą wodą i niezbyt długo. Zaś dowiedziono, że ilość substancji, które przedostają się do naparu z liści zależy ściśle od czasu i temperatury rosnąc wraz z nimi. Ostatecznie może się więc okazać, że herbata biała, którą parzy się cieplej i dłużej ma w swym naparze więcej l-teaniny nawet jeśli w liściach miałaby jej mniej niż zielona.

Czy zatem polecać białą herbatę jako odprężającą?

Uważam, że tak, pod warunkiem, że kofeina nam nie przeszkadza w relaksie. Sama biała herbata zawiera dużo polifenoli i aminokwasów, które dzięki dłuższym i cieplejszym parzeniu dobrze przechodzą do naparu. Miejmy jednak świadomość, że to nie są ogromne różnice i o ile herbata biała nas uspokoi o tyle zrobi to też zielona.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Varietal Differences in the Total and Enantiomeric Composition of Theanine in Tea – K. Helen Ekborg-Ott, Andre Taylor, and Daniel W. Armstrong; Theanine and Caffeine Content of Infusions Prepared from Commercial Tea Samples; Klára Boros, Nikoletta Jedlinszki, and Dezső Csupor

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata jaśminowa

Zielona herbata jaśminowa najpopularniejsza w Chinach to herbata typu Sencha. Poza aromatem jaśminu ma w[...]

Herbata Big-Active (Bio-Active) Zielona z Pigwą, Oxalis Zielona Pigwa-Cytryna: recenzja, test, opinie

Herbata Big-Active (Bio-Active) Zielona z Pigwą vs Oxalis Zielona Pigwa-Cytryna! Sprawdziliśmy jakość liści, kolor herbaty,[...]

Herbata zielona

Herbata zielona to napar przyrządzany z liści herbaty Camellia Sinensis. Liście zostały poddane utlenianiu, czyli[...]

Wpływ herbaty na zdrowie i urodę

Jak pozytywnie herbata może wpływać na nasze zdrowie i urodę? Jak zrobić naturalne maseczki do[...]

Degustator herbaty – analiza sensoryczna (część 1)

Sensorysta to dość mało znany zawód. Niewielu jest także samych sensorystów, a tak na dobrą[...]

Jak wygląda praca testera herbaty, którego kubki smakowe są ubezpieczone na 5mln złotych?

Sebastian Michaelis nigdy nie myślał dużo herbacie. Herbata była dla mnie codziennością, ale jako ciepły[...]

Zielona herbata początkowo wydawała się ohydna, ale nie zniechęciłem się: pisze nasz czytelnik

Osobom zniechęconym radzę się nie poddawać. Jedna źle zaparzona herbata nie powinna budować naszego zdania[...]

Historia herbaciarni w Chinach

Pierwsze na świecie herbaciarnie powstały w Chinach za czasów Południowej Dynastii Song, czyli w XII[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.