ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Pytanie jest szybkie więc i odpowiedź też będzie szybka. Tak, można.

Oczywiście dostępnych jest na rynku wiele herbatek ziołowych, które specjalnie poleca się paniom karmiącym. Mają one zdolność wzmagania laktacji oraz mogą dobrze wpływać na samo dziecko. Szczególnie poleca się tutaj rooibos, który może pomóc zwalczać kolki u niemowląt.

Przede wszystkim karmiąca matka musi dbać o to, by się nie odwodnić, ponieważ niedobór płynów może zmniejszyć produkcję mleka. Panuje jednak pogląd, że nie ma konieczności picia ponad miarę. Ciało kobiety samo informuje o niedoborze płynów toteż część karmiących matek skarży się na ciągłe pragnienie. Wspomnieć o tej sprawie warto, ponieważ niektórzy uważają, że herbata może odwadniać. Jest to nieprawda. Dowiedziono, że działanie jest wprost przeciwne. Herbata nawadnia zupełnie tak samo skutecznie jak woda. My skupimy się tutaj na herbacie jako takiej, czyli pominiemy wszelkie zioła i kompozycje ziołowe mające zwiększyć produkcję mleka. Herbata się do niej nie zalicza i nie dowiedziono jej wpływu na wydzielanie mleka.

Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g

Kofeina a karmienie piersią

Najwięcej niepewności budzi zawarta w herbacie kofeina. Młodym matkom niestety nie jest dane długo spać. Niemowlę trzeba karmić wiele razy w ciągu doby, zwykle też nie przesypia całej nocy. Zaczynamy w takich sytuacjach myśleć o kofeinie, która postawiłaby nas na nogi po nieprzespanej nocy.

Jak wynika z różnych artykułów naukowych, nie ma problemu z tym, aby pić nawet kawę. Herbata zaś zawiera kofeinę w mniejszej ilości, dlatego jest jeszcze mniej ryzykowna.

Jako bezpieczną ilość dla karmiącej matki podaje się około 300 mg kofeiny na dobę. Jest to odpowiednik około pięciu – sześciu normalnej wielkości kubków herbaty. Oczywiście poziom kofeiny w herbacie może być bardzo różny, więc warto dowiedzieć się wcześniej jak bogaty w kofeinę jest akurat nasz napar. Niemniej jest to na tyle spora ilość, że śmiało możemy powiedzieć, że właściwie nie ma ograniczeń.

Do mleka matki przedostaje się nie więcej niż 1% spożytej kofeiny. Niestety niektóre źródła mówią o tym, że z uwagi na to, iż w wieku niemowlęcym organy nie są jeszcze tak odpowiednio rozwinięte i wydajne, okres półtrwania kofeiny może w ciele noworodków wydłużyć się nawet do 130 godzin, powodując kłopoty ze snem oraz rozdrażnienie. Karmiące panie mogą zatem pić herbatę, pamiętać jednak muszą, że dziecko posiada zdolność akumulowania jej w ciele.

Obserwujmy zatem siebie i swoje dziecko. Jeśli mamy podejrzenia, że kofeina nam nie służy, poszukajmy alternatyw. Świat nauki jednak uspokaja mówiąc, że parę kubków kawy czy herbaty podczas karmienia piersią nie zaszkodzi.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

  • Disposition of dietary caffeine in milk, saliva, and plasma of lactating women C M Berlin Jr, H M Denson, C H Daniel, R M Ward
  • Effects of coffee and caffeine on fertility, reproduction, lactation, and development. Review of human and animal data A Nehlig, G Debry
  • AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS Committee on Drugs The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk
  • The Safety of Ingested Caffeine: A Comprehensive Review Jennifer L. Temple, Christophe Bernard, Steven E. Lipshultz, Jason D. Czachor, Joslyn A. Westphal,4 and Miriam A. Mestre

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata czarna Lapsang Souchong

Herbata lapsang, czyli oryginalnie po Chińsku Zengshang Xiaozong. Jest to herbata czarna wędzona. Do wędzenia[...]

Poradnik: Jak zrobić dobrą mrożoną herbatę Ice Tea domowym sposobem z Yerba Mate

Yerba Mate na zimno czyli Terrere to napój przygotowany z Yerby, tyle że zalany lodowato[...]

Jak herbata podbiła i zadomowiła się w Polsce?

Staliśmy się krajem, który może nie ma tak długiej i barwnej kultury herbacianej jak Chiny,[...]

Herbata Sumatra Highland Chin Chin oolong w terenie

Jest to przyjemna herbata zbierana ręcznie. Susz tego delikatnie utlenianego oolonga jest zielony z przebłyskami[...]

Rodzaje Yerba Mate

Samą yerba mate można obecnie spotkać nie tylko w wielu markach ale również w wielu[...]

Jak przygotować tykwę, kalebasę do Yerba Mate, Currado

Currado, czyli szereg zabiegów, którymi musimy ją poddać zanim będzie nadawać się do użytku. Trzeba[...]

Najczęstsze pytania dotyczące kawy i odpowiedzi

Nie uważam, żeby Włosi mieli jakieś braki. Przedstawiłem Ci wyniki swoich doświadczeń w tym temacie[...]

Herbata z masłem – właściwości

Herbata z masłem jest zdrowa i warto polecać jej picie. Nie tylko dostarcza nam ważnych[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.