ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Alkaloidy zarówno w liściu jak i w naparze odpowiadają za gorzki smak. Kofeina jedynie w części przedostaje się do naparu. Około 20-25% pozostaje w liściu. Zawartość kofeiny w herbacie różni się znacznie w zależności od rodzaju herbaty, sposobu parzenia oraz użytych liści. Zawartość alkaloidów zmniejsza się wraz z wiekiem liścia. Najbogatsze w kofeinę zatem będą pączki liściowe, które zawierają około 6,3% tego związku. W kolejnych liściach na gałązce zawartość kofeiny spada. Kolejno w pierwszym liściu ilość kofeiny wynosi średnio 4,6%; w drugim 3,6%; w trzecim 3,1% i w czwartym liściu jedynie 2,7%. Istnieją także herbaty produkowane z samych łodyżek te zawierają około 2% kofeiny.

Kolor herbaty a zawartość kofeiny

Co do koloru herbaty to w herbacie białej znaleźć można najwięcej kofeiny bo nawet 4,5%. Kolejne są herbaty zielone. Oksydacja zmniejsza zawartość kofeiny, więc bardziej przetworzone będą zawierały jej mniej. Około 2,5% w herbacie czarnej. Najmniej kofeiny jest w herbacie czerwonej i żółtej. Szczególnie żółta uchodzi za niepobudzającą, ponieważ kofeiny zawiera poniżej 1%.

Herbata czarna Earl Grey Blue Flower z kwiatem malwy
Herbata czarna Earl Grey Blue Flower z kwiatem malwy

Metabolizm kofeiny – jak szybko usuwa się z organizmu?

Kofeina niezależnie od pochodzenia (z kawy – kofeina, z herbaty – teina, z mate – mateina, z guarany – guaranina) wchłania się w żołądku i jelicie cienkim człowieka. Nie ma zdolności do kumulowania się w naszym ciele i jest wydalana wraz z moczem. Stwierdzono w badaniach, że poziom kofeiny w naszym ciele spada o połowę po upływie 2,5 do 5 godzin.

PATRYK POLECA
NOWOŚĆ
NOWOŚĆ

Herbata owocowa i ziołowa

Herbata rooibos eggnog 50g

9.19 

Herbata owocowa i ziołowa

Herbata rooibos banan z czekoladą 50g

8.67 
9.74 
0% VAT

Herbata owocowa i ziołowa

Herbata rooibos hemp 50g

9.72 

Herbata owocowa i ziołowa

Herbata rooibos Rooibos zielona 50g

9.30 

Właściwości kofeiny

Spożywana w rozsądnych ilościach ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. Okazuje się, że nie tylko pobudza nas i odpędza zmęczenie oraz senność, ale także poprawia pracę całego układu nerwowego oraz serca i mięśni. Przyśpiesza także przemianę materii i poprawia pracę nerek. Podnosi ciśnienie i ciepłotę ciała oraz przyśpiesza wydzielanie kwasów żołądkowych. Ile zatem stanowi rozsądną ilość? Oczywiście wszystko zależy od naszego ciała. Niezbędne jest obserwowanie siebie oraz swojego samopoczucia.

Nadmiar kofeiny w organizmie

Zbyt duża ilość kofeiny może powodować niepokój, rozdrażnienie oraz problemy ze snem oraz niemiarowość pracy serca. Przy większych dawkach pojawiają się także nudności i wymioty ale do takiego poziomu stężenia kofeiny w ciele trudno raczej doprowadzić bez użycia wyekstrahowanej, czystej kofeiny, po prostu nie bylibyśmy w stanie wypić tyle herbaty. Optymalnie zatem przyjmuje się ilość około 250 mg kofeiny na dobę dla dorosłego człowieka jako bezpieczną i korzystną dla zdrowia. Jest to równoważne z wypiciem około 2 litrów przeciętnej herbaty. Pamiętajmy jednak, że zawartość kofeiny jest różna w różnych herbatach i przy herbacie białej może to być przeszło 70 mg kofeiny na standardowy kubek naparu (230ml).

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Chińska ceremonia herbaciana Gongfu cha. Ściągawka

Teraz, gdy zaczynam zgłębiać wiedzę herbacianą, wszystko zaczyna nabierać coraz większego sensu. Dzisiaj chciałabym zaproponować[...]

Yerba mate de leche

Yerba mate de leche to nazwa naparu przyrządzanego z yerba mate z dodatkiem mleka lub[...]

Przepis na Matcha Latte, recenzja Vanilla Matcha z McDonalds

Od pewnego czasu o mlecznym napoju z mieloną herbatą matcha jest dość głośno. Stało się[...]

Teekanne Nero Premium Blend of Black Teas Extra Strong: recenzja, test, opinie

Herbatę Teekanne Nero Premium Blend of Black Teas Extra Strong otrzymaliśmy po emisji Wielkiego Testu[...]

Pocky Green Tea Matcha Paluszki pszenne w polewie mlecznej Matcha, opinie

Trzeba przyznać, że Pocky Green Tea Matcha są bardzo smaczne: nie za słodkie i chrupiące.[...]

Oznaczenie miału i pyłu herbacianego

Oznaczenia miału herbacianego FBOPF Flowery Broken Orange Pekoe Fannings. Herbata drobno kruszona zawierająca nieliczne złote[...]

Herbata zielona Hojicha Isecha, opinie

Prażenie liści zielonej herbaty za każdym razem daje zaskakujące efekt. Nawet zagorzali przeciwnicy zielonej herbaty[...]

Co oznacza Clonal (Cl) i China (Ch) na herbacie Darjeeling?

Po znalezieniu na opakowaniu herbaty Dareeling słowa "China" zastanawiasz się czy dobrze znasz się na[...]

2 komentarzy do “Kofeina działanie, zawartość kofeiny w herbacie. Czy herbata zawiera teinę?

  1. Ojcon pisze:

    Informacje o tym jakoby krótkie parzenie herbaty powodowało że jest bardziej pobudzająca jest nieprawdziwa. Jest wręcz odwrotnie, z kolejnymi minutami parzenia wydziela się coraz więcej kofeiny. Teorie o powstania kofeinianu taniny po wydzieleniu się garbników to mit! (nie istnieje nawet taki związek).

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.