Chasen i matchawan to akcesoria służące do tradycyjnego przygotowania herbaty mielonej matcha. Matchawan to nic innego jak duża czarka, wielkością przypominająca miskę do ryżu, ale o innym kształcie. Często jest zdobiony i czasem ma zaznaczony przód. Bywa to przydatne, gdy w czasie ceremonii podajemy go uczestnikom.

Czarka do Matcha Matchawan Hua zielona 320ml
Czarka do Matcha Matchawan Hua zielona 320ml

Czym właściwie jest chasen?

Chasen to specjalny bambusowy pędzel służący do ubijania matchy w matchawanie. Może on mieć różne rozmiary i wykończenie, ale zwykle chaseny nie różnią się zbytnio od siebie. Wykonane z bambusa, mają cienkie i sztywne pręciki zebrane w środku w pęk i okolone drugim rzędem. Cały chasen powinien być wycięty z jednego kawałka bambusa i przeszyty nicią. Do chasena często zaopatrujemy się w specjalny ceramiczny stojak w kształcie zaokrąglonego u podstawy stożka z otworem w środku. Zapewnia on wygodne przechowywanie i suszenie pędzla bez ryzyka uszkodzenia i deformacji.

Pędzel, miotełka bambusowa Chasen do herbaty Matcha
Pędzel, miotełka bambusowa Chasen do herbaty Matcha

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.