Chasen i matchawan: co potrzebne jest do zrobienia herbaty Matcha?

Matchawan i chasen to akcesoria służące do tradycyjnego przygotowania herbaty mielonej matcha. Matchawan to nic innego jak duża czarka, wielkością przypominająca miskę do ryżu, ale o innym kształcie. Często jest zdobiony i czasem ma zaznaczony przód. Bywa to przydatne, gdy w czasie ceremonii podajemy go uczestnikom.

Czarka do Matcha Matchawan Hua zielona 320ml
Czarka do Matcha Matchawan Hua zielona 320ml

Chasen to specjalny bambusowy pędzel służący do ubijania matchy w matchawanie. Może on mieć różne rozmiary i wykończenie, ale zwykle chaseny nie różnią się zbytnio od siebie. Wykonane z bambusa, mają cienkie i sztywne pręciki zebrane w środku w pęk i okolone drugim rzędem. Cały chasen powinien być wycięty z jednego kawałka bambusa i przeszyty nicią. Do chasena często zaopatrujemy się w specjalny ceramiczny stojak w kształcie zaokrąglonego u podstawy stożka z otworem w środku. Zapewnia on wygodne przechowywanie i suszenie pędzla bez ryzyka uszkodzenia i deformacji.

Pędzel, miotełka bambusowa Chasen do herbaty Matcha
Pędzel, miotełka bambusowa Chasen do herbaty Matcha

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.