ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Mate green to, można by powiedzieć, piąty rynek mate i piąty jej rodzaj mate. Nie znajduje się on w standardowej klasyfikacji gatunków i rodzajów mate lecz uważam, że powinien ponieważ tak zwana mate green jest odmienna od mate popularnych w Ameryce Południowej, tak jak gust europejski odbiega od tego, jakim szczycą się narody mające yerbę w swej kulturze głęboko zakorzenioną.

"Yerba

Mate green a mate z Urugwaju – różnice

Mate green to mate brazylijska produkowana na zewnętrzny rynek zupełnie jak w przypadku urugwajskiej. Swoją drogą zarówno mate green jak i typowe urugwajskie marki mają zbliżony smak. Różnica jest w gradacji i w ilości łodyżek. Mate green jest grubo cięta, ma liście znacznie większe od urugwajskich, większe nawet od mate argentyńskich, które to cechowały się największym liściem spośród podstawowych czterech krajów. Jej proces obróbki pomija element nadający liściom charakterystyczny, dymny posmak. Innymi słowy, jest to mate sin humo, czyli bezdymna, co znaczy, że jest suszona ciepłym powietrzem, a nie ogniem wraz z dymem. Jest także praktycznie bezpyłowa, czyli sin pulvo, proces odpyłowania sprawia, że napar jest dużo bardziej klarowny, a picie łatwiejsze nawet przy braku wprawy. Standardowo ma także niewiele łodyżek, bo około 5%, czyli właściwie należałoby powiedzieć dodatkowo sin palo.

Pył w yerba mate. Jak pozbyć się pyłu? Co zrobić z pyłem
Pył w yerba mate. Jak pozbyć się pyłu? Co zrobić z pyłem

Mate dla Europejczyków?

Jak łatwo się domyśleć mate green nie jest bardzo podobna do mate argentyńskich, a już tym bardziej paragwajskich ale właśnie o to chodziło. Jest to mate dla gringos, czyli dla nas, Europejczyków. Jednak zauważyć trzeba, że także wśród nas, nie ma zgody na tej płaszczyźnie ponieważ część osób gustuje jednak w mate tradycyjnej, inni zaś wolą taką, która bardziej pasuje w Europejskie podniebienia. Mówi się czasem, że to mate dla tych, którzy nie lubią mate, ponieważ jej smak nie jest taki jak prawdziwej mate. Bo przecież bez dymu, pyłu i łodyżek nie ma prawdziwej mate.

Czy to właściwa postawa? Moim zdaniem nie. Nie tylko dlatego, że sam cenie sobie od czasu do czasu lekki, orzeźwiający smak mate green, ale przede wszystkim dlatego, że to element naszej kultury yerbowej. Nasza własna, europejska mate, mimo że produkowana w Brazylii.

Podsumowując zatem, mate green produkowana jest w Brazylii i cechuje się typowym dla yerba mate z tego kraju świeżym, ziołowym aromatem, obrabiana jest bezdymnie toteż pozbawiona jest typowego dla mate posmaku dymu i ognia. Przez brak pyłu jest lżejsza i łagodniejsza w smaku, bardziej świeża lecz również mniej pobudzająca.

Rodzaje mate green

Jeśli chodzi o dostępne na rynku rodzaje mate green to niestety najczęściej możemy znaleźć ją pod nazwą właśnie „mate green”, co sprawia, że istnieje tak jakby jedna marka za to w wielu odsłonach smakowych ponieważ ulubiliśmy sobie mate z dodatkami, a ta aż się prosi o różnego rodzaju aromaty, owoce i kwiaty. Toteż spotkamy na rynku niezliczoną ilość mieszanek smakowych komponowanych na bazie omawianej mate. Również dostępna jest wersja palona, która poza ciemnymi, prawie czekoladowymi w kolorze liśćmi cechuje się aromatem przywodzącym na myśl kawy zbożowe.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Fotografia główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dobra herbata na mieście? Łatwo ją zepsuć!

Herbata coraz bardziej zyskuje na popularności, ale napić się dobrej filiżanki herbaty "na mieście" wcale[...]

Tymbark Next Cytryna Limonka Zielona Herbata, opinie

"Cytryna Limonka" spodoba się tylko tym którzy zasmakowaliby w łączeniu rozpuszczalnej cytrynowej herbaty z kiepskim[...]

Herbata zielona Pi Lo Chun

Pi Lo Chun znana także pod nazwą Biluochun lub Bi Lo Chun herbata zielona zaliczana[...]

Świeża herbata Darjeeling First Flush 2018, opinie, parzenie

Wiosna przynosi wiele wyczekiwanych zmian. Wszystko jest świeże i nowe. W herbacianym świecie, także czeka[...]

Herbata ziołowa Vilcacora. Koci Pazur właściwości, działanie

Vilcacora jest świetna na jesień, bo bardzo intensywnie wzmacnia odporność. Koci Pazur, bo tak też[...]

Bastek Herbata Zielona Gunpowder z Ananasem, z Żurawiną test, opinie, z przymrużeniem oka

Przetestowaliśmy herbatę: Bastek Herbata Zielona Gunpowder z Ananasem oraz Bastek Herbata Zielona Gunpowder z Żurawiną.

Dlaczego herbata jest gorzka?

Zawartość substancji gorzkich w herbacie zależy od wielu czynników, ponieważ wynika z różnej ilości kofeiny[...]

Gdzie rośnie herbata? Warunki uprawy herbaty

Krzewy herbaciane dla swojego prawidłowego rozwoju wymagają konkretnych warunków klimatycznych. Okazuje się, że najwyższej jakości[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.