Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Jest to dolegliwość spowodowana cofaniem się kwaśnego soku żołądkowego do przełyku. Uczucie to opisujemy zwykle jako bolesne palenie w przełyku w okolicy mostka. Wyłączywszy różnego rodzaju przyczyny chorobowe, zgaga pojawia się po zbyt obfitym posiłku, zwłaszcza tłustym i pikantnym oraz zjedzonym zbyt późno przed snem. Temat zgagi często pojawia się w okresie świątecznym kiedy to zwykle jada się obficie oraz słodko. Zwłaszcza słodycze i tłuste ciasta mogą wywoływać tę dolegliwość ponieważ połączenie cukru i tłuszczu stwarza ku temu doskonałe warunki. Również czekolada często obecna w kremach i polewach do ciasta może powodować zgagę.

Mięta, melisa czy rumianek na zgagę?

Podstawowym błędem jaki często popełniamy przy zgadze jest picie naparu mięty. Rzeczywiście mięta poprawia trawienie, lecz działa pobudzająco na żołądek, który wytwarza więcej kwasów, to z kolei, wbrew zamierzonemu efektowi zgagę może wzmagać. Melisa oraz rumianek także nie powinny być pijane. Ponieważ nie tylko nie ukoją zgagi ale także mogą rozluźniać zwieracz przełyku powodując jeszcze intensywniejsze cofanie się kwasów.

Podobne działanie ma często zalecane picie mleka, które przynosi chwilową ulgę w tej dolegliwości. Docelowo jednak również zwiększa ilość kwasów żołądkowych.

Domowy sposób na zgagę. Również dla kobiet w ciąży
Domowy sposób na zgagę. Również dla kobiet w ciąży

Również herbata oraz inne napoje kofeinowe nie powinny być pite w czasie zgagi. Kolejnym mitem tutaj jest picie gorzkiej czarnej herbaty. Jest ona podobnie jak mięta wskazana w czasie niestrawności i zatruć pokarmowych. Na zgagę jednak nam nie pomoże, wręcz przeciwnie.

Jak radzić sobie ze zgagą?

Jest oczywiście całe mnóstwo różnego rodzaju preparatów, które można zażywać. Jeśli jednak zgagę mamy sporadycznie i potrzebujemy jedynie doraźnego zwalczenia jej objawów łatwo pomóc sobie domowymi metodami.

Najczęściej polecanymi sposobami na zgagę jest wypicie szklanki wody z łyżeczką sody. Poleca się także zjedzenie kilku migdałów lub żucie ziarna jałowca. Zgagę można zwalczać również naparami ziołowymi. Najlepsze będą tutaj zioła zawierające śluz, które dobrze ochronią żołądek przed kwasami.

Poleca się tutaj napar z kwiatów lipy oraz napar z siemienia lnianego. Siemię trzeba jednak gotować i odstawić najlepiej na noc, nie jest to więc szybka metoda. Dobre skutki przyniesie też napar z kłącza tataraku, korzenia prawoślazu oraz napar z majeranku.

Herbata na zgagę dla kobiet w ciąży?

Najprzyjemniejszym sposobem naszym zdaniem jest picie naparu rooibos. Czerwonokrzew afrykański jest niezwykle skuteczny przy problemach z trawieniem. Koi nie tylko zgagę, ale również ataki choroby wrzodowej mającej także związek z podwyższoną ilością kwasów w żołądku. Nie zawiera także kofeiny więc nie działa drażniąco na układ pokarmowy. Poprawia pracę jelit i w delikatny sposób radzi sobie z niestrawnością.

Herbata rooibos pomarańczowo cynamonowa
Herbata rooibos pomarańczowo cynamonowa

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.