ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Taiping Houkui. Herbata zielona Tai Ping Houkui

Taiping Houkui to jedna z bardziej niezwykłych i rzadkich herbat. W Chinach jest znana od czasów dynastii Qing czyli od XVII w. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są płaskie, rozgałęzione listki ogromnych wręcz rozmiarów. Listek herbaty może mieć nawet 6 cm. Sama herbata Taiping wywodzi się z miejscowości o tej nazwie i produkowana jest jedynie w trzech wioskach gdzie występują idealne warunki klimatyczne oraz gdzie występuje unikalna odmiana herbaty. Mowa tutaj o szczepie shi-da, który cechuje się wyjątkowo długimi liśćmi o owalnym kształcie i szpiczastym końcu.

Zbiór herbaty Taiping Houkui

Legenda związana z powstaniem tej herbaty mówi, że w górach zmarł król małp, który rozpaczał po stracie syna. Król wybrał na śmierć miejsce pod drzewem i wyzionął ducha na oczach przechodzącego chłopa. Chłopu zrobiło się żal małpiego króla i pochował go w miejscu gdzie umarł. Okazało się, że kolejnego roku w tym miejscu wyrosły krzewy herbaty różniące się wyglądem od innych. To właśnie był nowy szczep herbaty służący do produkcji taipinga. Mówi się, że to wdzięczny duch króla małp przeniknął krzewy herbaciane wydłużając ich liście.

Taiping Houkui. Herbata zielona Tai Ping Houkui o wielkich liściach
Taiping Houkui. Herbata zielona Tai Ping Houkui o wielkich liściach

Inna historia, która jest bardziej podobna do prawdy mówi, że w tym regionie produkowano wyśmienitą herbatę z miejscowego szczepu lecz w jej składzie znajdowały się różne liście, zarówno stare jak i młode. Kiedy herbata wprowadzona została na rynek dla podniesienia jej wartości zaczęto segregować w herbacianym suszu listki młodsze i te sprzedawać osobno. Pewien plantator wpadł na pomysł aby segregacje przeprowadzać już w czasie zbiorów co zaoszczędzi pracy. To on dzięki swemu doświadczeniu potrafił zrywać najcenniejsze liście pozostawiając na krzewach starsze. Od jego nazwiska pochodzi nazwa herbaty.

Zbiór herbaty Taiping Houkui

Zbiór herbaty tai ping podlega licznym kryteriom. Pomijając już wymagane wielkie doświadczenie zbieraczy, którzy będą w stanie zerwać jedynie pełnowartościowe liście, zbiorom towarzyszyć musi odpowiednia pogoda. Nie można zbierać liści w deszczu ani w słońcu. Zbiór musi odbyć się we mgle czyli w tym klimacie między godzinami 6 a 10 rano. Co więcej jedynie 12 dni w roku nadaje się do zbioru najwyższej jakości liści. Zbiór rozpoczyna się około połowy kwietnia.

Taiping Houkui. Herbata zielona Tai Ping Houkui o wielkich liściach
Taiping Houkui. Herbata zielona Tai Ping Houkui o wielkich liściach

Produkcja herbaty Taiping Houkui

Proces produkcji tej herbaty również różni się od typowego dla herbat chińskich. Jak wiadomo na początku trzeba zniszczyć enzymy aby nie dopuścić do fermentacji liścia. Chińskie herbaty przechodzą zatem proces podprażania na patelniach lub wielkich wokach. Tutaj również używa się opalanych węglem drzewnym woków w których listki herbaty są ręcznie podrzucane i mieszane. Sam wok jest często polerowany ponieważ musi być idealnie gładki dzięki czemu nie ryzykuje się uszkodzenia liści. Jednorazowo podgrzewa się około 100 g świeżych liści. Pracownik utrzymuje wok w temperaturze 100 -120 st. C i gołą dłonią podrzuca wprawnymi ruchami liście. W ciągu 2-3 minut podrzuca listki około 120 razy i proces ten jest kontynuowany aż do lekkiej zmiany koloru liścia do czego potrzebne jest doświadczenie. Następnie liście są suszone i uciskane co pozwala nadać im właściwą spłaszczoną formę. Listki wędrują kolejno do ogrzewanych węglem koszy. Następują 4 etapy suszenia w temperaturach kolejno 100, 90, 80 i 70 st. C.

Ręczne formowanie listków to żmudny proces polegający na odpowiednim układaniu liści na specjalnej ramie z naciągniętą tkaniną. Następnie listki są wałkowane specjalnym drewnianym wałkiem co spłaszcza je i sprawia, że na każdym z nich widać odciśniętą charakterystyczną fakturę tkaniny.

Taiping Houkui. Herbata zielona Tai Ping Houkui o wielkich liściach
Taiping Houkui. Herbata zielona Tai Ping Houkui o wielkich liściach

Taiping Houkui parzenie

Aby właściwie zaparzyć Taipinga potrzeba odpowiedniego naczynia. Liście są tak duże, że tradycyjne metody nie zapewniają właściwych warunków. Najlepiej użyć smukłej wysokiej szklanki. Woda do parzenia powinna mieć około 85 st. C, na każde 150 ml wody należy wziąć 3 g liści. Parzenie trwa około 2 minut. Zaleca się także najpierw wlać do naczynia 1/3 objętości wody a po minucie dolać resztę. Można podziwiać charakterystyczny taniec herbaty. Właściwie zaparzona ma lekki aromat orchidei.

Niezwykła jakość taipinga była doceniana licznymi nagrodami już od 1915 roku aż do najbardziej prestiżowej tea king, którą przyznano jej w 2004 roku. Herbata ta niezmiennie gości także na liście 10 najlepszych herbat chińskich. Znana jest również z tego, że służyła jako upominek przy spotkaniach dyplomatycznych. Wśród znanych miłośników tej herbaty znajduje się między innymi prezydent Rosji Władymir Putin.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata nad Morzem Karaibskim. Co pije się w San Escobar?

W Meksyku oraz okolicznych krajach, czyli także w mitycznym San Escobar popularne są raczej napoje[...]

Badania sprzed 5 dni: składniki herbaty dezaktywują wirusa SARS-CoV-2

Efekty są zdumiewające. Okazuje się, że wirus SARS CoV-2 potraktowany EGCG został znacząco dezaktywowany, zaś[...]

Czy warto parzyć kawę metodą cold brew? Wady

Fala ekscytacji metodą cold brew przelewa się przez Polskę z coraz większą siłą. Trudno nie[...]

Herbata czarna Yunnan Imperial Organic, parzenie, opinie

Yunnan (Yúnnán Shěng, 云南省) to górzysty region w południowo zachodnich Chinach. Graniczy on z Laosem,[...]

Zbiory herbaty w Darjeeling

Odkąd Dr. Archibald Campbell zasadził pierwsze krzewy herbaciane w Darjeelingu w roku 1839 do połowy[...]

Goździki: właściwości, działanie. Dodatki do herbaty

Przede wszystkim goździki są antyseptyczne, więc pomagają przy różnego rodzaju infekcjach. Ponadto mają działanie przeciwbólowe,[...]

M: Mixed, oznaczenie jakości herbaty

M: Mixed jest to literowe oznaczenie jakości herbaty. Litera „M” lub słowo „Mixed” informuje, że[...]

Prawdziwa herbata po indyjsku zrobiona przez Hinduskę

Kto z nas nie zna Masala Chai? Narodowa herbata z Indii nie od dziś podbija[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.