ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Przeprowadzono w ostatnich latach wiele badań laboratoryjnych na ten odchudzających właściwości yerba mate, ponieważ świat wciąż pragnie „diety cud”, a każda nowinka odkryta w tej dziedzinie sprzedaje się szybko i drogo. Badano więc yerba mate, by odkryć jakie są jej właściwości odchudzające.

Czy yerba mate hamuje uczucie głodu?

Okazało się, że substancje zawarte w naprze obniżają poziom kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, powodują także zmniejszenie otłuszczenia wątroby. Cechą cenioną w różnego rodzaju dietach jest ta, którą znali już Indianie – mate zabija uczucie głodu. Proces ten także już zbadano. Okazuje się, że substancje zawarte w mate mogą oddziaływać na receptory w naszym układzie pokarmowym, głównie w jelicie grubym, które odpowiedzialne są za wysyłanie do mózgu sygnałów o sytości po spożyciu posiłku. Jest to zatem coś co pozwala nieco oszukać nasz mózg. Indianie używali tego zjawiska w czasie długich wędrówek. Mieli problem z odpowiednią ilością jedzenia w drodze, na przykład w czasie polowania. Wypicie mate sprawiało więc, że mogli bez przeszkadzającego poczucia głodu wytrwać do czasu powrotu do osady i posiłku. Obecnie funkcję tę cenimy z nieco innych powodów, chcemy powstrzymać się od jedzenia, którego mamy dużo, nie tak jak Indianie usiłujący stłumić głód z braku pokarmu.

Działanie odchudzające yerba mate. Najlepsza yerba mate na odchudzanie, właściwości
Działanie odchudzające yerba mate. Najlepsza yerba mate na odchudzanie, właściwości

Działanie katechin zawartych w yerba mate na organizm

Dodatkowo mate ma wpływ na metabolizm cukrów i tłuszczów w naszym ciele. Za to odpowiadają przede wszystkim zawarte w mate katechiny, które maja zdolność ograniczania rozkładania wielocukrów w jelitach oraz ograniczania rozpuszczalności tłuszczów w żółci. Mówiąc prosto katechiny te sprawiają, że przyswajamy mniej cukrów i tłuszczy z naszej diety choćby była wysokotłuszczowa. Takich badań podjęli się także Japończycy poszukujący w mate sprzymierzeńca w walce z cukrzycą. Dowiedziono, że spożywany napar obniża poziom glukozy we krwi.

Działanie mate na komórki tłuszczowe

Inne z kolei badania wykazały zdolność yerba mate do ograniczania magazynowania lipidów czyli tłuszczy w adipocytach czyli komórkach magazynujących tłuszcze. Komórki te to zmora wszystkich, którzy próbują zrzucić kilogramy. Fakt jest taki, że raz powstała komórka tłuszczowa zostaje z nami już na zawsze może być jedynie pełna lub pusta. Nowe komórki mogą powstać w czasie szybkiego intensywnego tycia lecz usunięcie ich możliwe jest tylko operacyjnie. Każda zatem dieta dąży do spalenia tłuszczu czyli opróżnienia adipocytów z tłuszczy. Yerba mate okazuje się pomocna nie tylko w przyśpieszaniu tego procesu ale co ciekawsze ogranicza przyrost masy ciała poprzez spowolnienie napełniania się tych komórek tłuszczem, zwłaszcza przy wysokotłuszczowej diecie. Można więc powiedzieć, że pomaga w uniknięciu słynnego „efektu jojo” w dietach czyli szybkiego powrotu do poprzedniej masy ciała po odchudzeniu.

Działanie odchudzające yerba mate. Najlepsza yerba mate na odchudzanie, właściwości
Działanie odchudzające yerba mate. Najlepsza yerba mate na odchudzanie, właściwości

Działanie kwasu chlorogenowego zawartego w yerba mate

Same komórki tłuszczowe powstają ze zmagazynowanych komórek macierzystych. Jeśli nasza dieta zmienia się tak, że nasze ciało planuje odłożyć więcej tłuszczu, komórki macierzyste dostają sygnał by rozwinąć się w komórkę tłuszczową, gdy ten proces się zakończy nasza nowa komórka tłuszczowa jest gotowa by się napełnić, straciliśmy jednak komórkę macierzystą, która w miarę potrzeby mogłaby być komórką na przykład kostną. Proces ten zatem jest podwójnie niekorzystny. Tutaj z pomocą przychodzi kwas chlorogenowy zawarty w mate. Kwas ten mówiąc krótko ma zdolność do powstrzymywania komórek macierzystych przed przeobrażeniem się w komórki tłuszczowe. Jest to zatem kolejna, cenna funkcja mate na rzecz płaskiego brzucha.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Miód – substytut cukru

Sezon jesienny zwraca naszą uwagę ku pewnemu zdrowemu i lubianemu dodatkowi do herbaty, którym często[...]

Leczenie herbatą. Naturalne remedia tradycyjnej medycyny chińskiej. Recenzja książki

Sto sześćdziesiąt stron podzielono na dwie części. W pierwszej możemy poczytać co nieco o samej[...]

1 Comments

Yerba mate despalada

Yerba Mate: Despalada. Oznaczenie rodzaju yerba mate często zamiennie stosowane z oznaczeniem sin palo. Jest[...]

Sztuka herbaciana a filozofia

Herbata ma to do siebie, że nawet tańsza, niskiej jakości może być po prostu dobra.[...]

Co powinna mieć w sobie dobra owocowa herbata? Jakiej herbaty unikać w sklepie?

Należy unikać herbaty owocowej, która ma w składzie aspartam. Zbyt duże spożycie aspartamu może wywoływać[...]

Herbata Jaśminowa Smocza Perła Mo Li Long Zhu

Jedną z bardziej znanych jaśminowych herbat w Chinach jest słynna jaśminowa smocza perła, czyli Mo[...]

Yerba mate saborizada

Yerba mate saborizada to oznaczenie spotykane na opakowaniach yerba mate. Odnosi się do yerba mate[...]

Herbata na śniadanie. Herbata śniadaniowa, opinie

Gorąca herbata ma swoje zasłużone miejsce w naszym menu śniadaniowym. Należy jednak pamiętać, że nie[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.