ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Czajnikowy zaprosił nas do wypełnienia krótkiej ankiety na temat naszych przyzwyczajeń i preferencji herbacianych. Myślę, że nie tylko ja czekałam na wyniki, bo pytania były ciekawe. Zapraszam do krótkiego podsumowania ankiety.

Kto wziął udział w ankiecie?

W badaniu w sumie wzięły udział 577 osoby w tym nieco więcej panów (56 %) niż pań. Uczestnicy w wieku między 19 a 30 lat stanowili ponad połowę, bo aż 62%. Najmniej odpowiadało osób w wieku powyżej 60 lat – 1,4%. Najwięcej respondentów (29%) mieszka w mieście o wielkości 51 000 – 200 000 mieszkańców. Tuż za nimi (26%) są osoby odpowiadające z największych miast (o wielkości ponad 500 tysięcy mieszkańców). Najmniej osób wypełniających ankietę mieszka na wsi – 13%.

Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: herbata z dodatkami czy czysta?
Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: herbata z dodatkami czy czysta?

Tak w skrócie przedstawiały się dane demograficzne. Spójrzmy teraz na pytania odnośnie herbaty zadane w ankiecie.

Jakie herbaty najczęściej piją Polacy?

Przeważająca ilość użytkowników Czajnikowego, bo aż 85% na co dzień pije herbatę liściastą i w większości jest to herbata czysta (62%). Większość z nas – 78% nie zwraca specjalnej uwagi na to, żeby herbata była organiczna. Najchętniej sięgamy po herbatę pochodzącą z Chin, którą wskazało 268 osób oraz Japonii – 206 głosów. Trzecią opcją najchętniej wybieraną, jeżeli chodzi o pochodzenie herbaty, była “Nie zwracam uwagi na pochodzenie herbaty” zahaczona przez 132 respondentów. Najmniej popularnymi krajami herbacianymi okazały się Turcja i Kenia, Indonezja oraz Gruzja.

Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: ulubiony kolor herbaty
Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: ulubiony kolor herbaty

Po jaki kolor herbaty Polacy sięgają najczęściej?

Ciekawe rezultaty pokazało też pytanie odnoszące się do ulubionego koloru herbaty. Zdecydowana większość z nas sięga po herbatę zieloną – 74% osoby. Herbata czarna znalazła się na drugim miejscu prawie ex aequo z herbatkami ziołowymi. Najmniejszą popularnością cieszyła się herbata żółta oraz herbatki owocowe z najczęstszą bazą hibiskusa.

Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: najlepsze dodatki do herbaty
Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: najlepsze dodatki do herbaty

Jeśli chodzi o herbatę czystą, czyli taką która nie zawiera żadnych dodatków, to wybieramy ją przede wszystkim ze względu na smak (76%), a dopiero potem ze względu na właściowści.

Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: za co cenimy herbatę
Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: za co cenimy herbatę

Na jakich właściwościach herbaty zależy społeczeństwu?

Jeśli już przy właściwościach jesteśmy, to użytkownikom Czajnikowego najbardziej zależy na: działaniu przeciwutleniającym, pobudzającym, odprężającym i rozgrzewającym. Najrzadziej wymienianym poszukiwanym działaniem herbaty był jej efekt odchudzający.

Jakiego smaku oczekujemy?

Ciekawie przedstawiają się odpowiedzi dotyczące tego, jakich smaków oczekujemy od herbaty. Jako pierwszy jest wymieniany smak wytrawny (27%). Tuż za nim znalazł się smak kwiatowy słodki (23%) oraz słodki umami (21%). Mniej popularne okazały się smaki słodkie owocowe (15%) oraz gorzkie (11%). Najmniej popularnym okazał się smak pikantny, który wskazało tylko 0,8% pytanych.

Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: jakiego smaku oczekujemy od herbaty
Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: jakiego smaku oczekujemy od herbaty

Czy Polacy sprawdzają skład herbaty aromatyzowanej?

Jeśli chodzi o herbatę aromatyzowaną, to ponad 88% procent z badanych zwraca uwagę na dodatki jakie w niej występują. Aż 89% z nas stwierdziło, że dodatki w herbatach aromatyzowanych które kupuje są naturalne. 9% określiło je jako identyczne z naturalnymi a jedynie 0,4% przyznało, że pije herbaty aromatyzowane ze sztucznymi dodatkami. Najchętniej jako dodatki w naszych herbatach widzimy owoce (41%) oraz kwiaty (35%). Mniejszą popularnością cieszą się przyprawy (15%) oraz olejki aromatyczne bądź aromaty 7%.

Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: sklepy online z herbatą
Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: sklepy online z herbatą

Gdzie herbata jest najczęściej kupowana?

W dziale odnoszącym się do naszych upodobań zakupowych większość z nas przyznała, że kupując herbatę kieruje się jej jakością (68%). Cenę za najważniejszą uznało 14% ankietowanych, na trzecim miejscu zaś znalazły się osoby które za główny czynnik skłaniający do zakupu uznało polecenie obsługi sklepu (9%). Jedynie 1% odpowiadających przyznało, że kupuje herbatę ze względu na jej opakowanie.

Herbatę najczęściej kupujemy w sklepach stacjonarnych (62%). Do nabywania herbaty w internecie przyznało się 37% odpowiadających. Zakupy herbaciane wykonujemy przeważnie raz w miesiącu (35%), kilka razy w roku (28%) lub co dwa miesiące (23%). 1% respondentów dokonuje zakupu herbaty raz w tygodniu.

Gdy kupujemy przez internet, najchętniej to robimy w sklepach internetowych (91%). Przy wyborze internetowego sklepu herbacianego ważne są dla nas duży wybór herbaty, zaufanie do marki oraz cena. Jedynie 8 % ankietowanych kupuje herbatę na portalach aukcyjnych i robi to ze względu na niską cenę oraz duży wybór.

Gdy kupujemy w sklepach stacjonarnych najczęściej robimy to w lokalnych herbaciarniach (28%), lokalnych sklepach z herbatą (25%) oraz w sieciowych sklepach z herbatą (21%). Najrzadziej kupujemy w małych sklepach spożywczych (1%). Gdybyśmy mogli wybrać najdogodniejszą dla nas lokalizację sklepu z herbatą byłoby to na pierwszym miejscu: centrum miasta (39%), w centrum handlowym (28%), na Starym Mieście lub w śródmieściu (12%). Najmniej osób chciałoby mieć sklep herbaciany na obrzeżach miasta – 8%.

Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: jak parzymy herbatę
Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: jak parzymy herbatę

W jaki sposób Polacy parzą herbatę?

W części dotyczącej parzenia herbaty okazało się, że zdecydowana większość z odpowiadających nie pozostawia liści w kubku podczas picia naparu (85%). Herbatę najczęściej parzymy w czajniku, w kubku z sitkiem oraz w wersji: dwa naczynia i przecedzając napar przez sitko lub w jednej szklance/kubku. Do parzenia metodą gongfu cha przyznało się jedynie 28 odpowiadających.

Latem większość pytanych pije herbatę gorącą (tak jak zimą) – 57%. 23% przyznało, że stosuje parzenie na zimno, a 18% zaznaczyło, że latem pije herbatę zaparzoną normalnie lecz wystudzoną. 1,4% stwierdziło, że latem nie pije herbaty.

Zdecydowana większość z nas stale poszerza swoją herbacianą wiedzę (87%). Czerpiemy ją natomiast głównie z internetu (90%). Szukając informacji na temat herbaty w sieci najczęściej kierujemy się na Youtuba i Google. W dalszej kolejności zaglądamy na blogi oraz fora i grupy dyskusyjne.

Aż 94,1% z pytanych uważa, że herbata to dobry pomysł na prezent. Przy wyborze takiego upominku większość z nas będzie się natomiast kierowała ładnym opakowaniem herbaty (60%) oraz ceną 33%.

Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: pochodzenie herbaty
Jaką herbatę piją Polacy? Wyniki badania: pochodzenie herbaty

Respondenci ankiety to przeważnie osoby młode, w większości posiadające jakąś wiedzę na temat herbaty, którą chętnie poszerzają. Wybierając częściej herbatę zieloną wyłamują się z ogólnopolskiego trendu opisanego w roku 2014, gdzie najchętniej wybieraną przez Polaków herbatą jest herbata czarna.

Źródła:
Badanie przeprowadzone przez Czajnikowy.pl
mycupofgreentea.blog.pl/tag/polski-rynek-herbaty/

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Po czym poznać dobrą herbatę? Herbaty dobrej jakości

Jakość to cecha, którą kierujemy się przy dokonywaniu wyborów w czasie zakupów niemalże wszystkiego. Często[...]

Herbata rozpuszczalna granulowana – jak powstaje? Czy jest zdrowa?

Czym się różni herbata rozpuszczalna od zwykłej? W praktyce brakiem fusów, czyli pewną wygodą. Nie[...]

Herbata a nadciśnienie

Wśród publikacji wydziału medycznego Uniwersytetu Harwarda znajdujemy informację, że badani, pijący herbatę czarną wykazali spadek[...]

Poradnik: czy można schudnąć pijąc odchudzającą herbatę czerwoną Pu-Erh?

Mi udało się schudnąć w 30 dni 4,3 kg. Mamy 175 cm wzrostu, na początku[...]

2 Comments

Jak przygotować tykwę, kalebasę do Yerba Mate, Currado

Currado, czyli szereg zabiegów, którymi musimy ją poddać zanim będzie nadawać się do użytku. Trzeba[...]

Yerba mate a kawa

Często od nowicjuszy rozpoczynających przygodę z yerba mate, można usłyszeć, że pragną wypróbować ten ciekawy[...]

Dlaczego cenimy puszek na herbacianych pączkach?

Włochate pączki są bardzo cenione przez herbaciarzy, bo cechują się wyjątkowym aromatem i słodkim smakiem.[...]

Matcha Japońska a Matcha Chińska: czym różni się zielona sproszkowana herbata Matcha

Dlaczego Matcha jest taka droga albo dlaczego Matcha jest taka tania: wiele osób zadaje sobie[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.