ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Zielona mate, czyli mate green to dość popularny u nas rodzaj yerby. Generalnie pamiętać trzeba o tym, że jest to nic innego jak rodzaj yerba mate. Typ cechujący się odmiennymi nieco cechami i sposobem produkcji. Z pewnością nie jest to marka.

Jaka jest yerba mate green?

 • Mate green to yerba produkowana w Brazylii, lecz niezgodnie z typowym dla tego kraju sposobem wykańczania suszu. Najsłynniejsza brazylijska erva mate to chimarrao. Jest to mate zmielona bardzo drobno. Nieco grubsza frakcja jest także produkowana w Brazylii, lecz na urugwajski rynek. Jeszcze zaś grubsza wytwarzana jest na eksport do Europy i USA pod nazwą green.
 • Yerba mate produkowane w Brazylii są niesezonowane, co za tym idzie żywo zielone i posiadające wyraźnie roślinny aromat. Suszone są powietrzem, a nie ogniem są więc wolne od dymnej nuty w smaku.
 • Nie posiadają praktycznie pyłu i łodyżek. Mate green jest więc lekka i łatwa do picia przez każdą bombillę.
 • Choć dowodzi się dużej zawartości kofeiny w liściach mate green, dzięki sposobowi obróbki i doborze młodych liści, to jednak brak pyłu sprawia, że napar nie jest bardzo wysycony i mocny.
 • Często poddaje się mate green prażeniu lub aromatyzowaniu, a czasem nawet jedno i drugie na raz. Jest to wdzięczny materiał do produkcji mieszanek z dodatkami. Odbywa się to nieco podobnie jak w branży herbacianej gdzie wraz z suszem zmieszane są różne dodatki kwiatów i owoców. Odróżnia to mate green od aromatyzowanych wersji z Argentyny, gdzie kawałków owoców nie ma.
Yerba mate Energy Drink 100g
Yerba mate Energy Drink 100g

Parzenie yerba mate green

Parzenie i w ogóle obchodzenie się z mate green nie jest skomplikowane. Należy oczywiście mieć bombille, może to być jednak dowolna wersja o dowolnym systemie filtrowania. Brak pyłu i duże liście sprawia, że yerba ta nie jest wymagająca. Wiele osób nie używa nawet matero. Szczerze powiedziawszy, jest to produkt dobry dla tych, którzy nie są entuzjastami tradycyjnego picia yerba mate i jej klasycznego smaku. Jak żadna inna, mate green nadaje się do eksperymentów, kreatywności i nieszablonowego podejścia. Dobrze udaje się parzona jak herbata, czy w dowolny alternatywny sposób. Lubi wszelkie dodatki i my Europejczycy lubimy to jak się z nimi komponuje.

Komu polecamy yerba mate green?

Warto polecić tę mate każdemu komu nie zasmakowała inna wersja. Mówi się, że yerba mate się kocha albo nienawidzi. Jest wiele osób, które spróbowawszy argentyńskiej czy paragwajskiej mate zapałało do niej żywym uczuciem. Są jednak tacy, którzy postanowili jeszcze poszukać swego smaku. To dla nich jest green. Czasem mówi się o niej, że to yerba dla tych, którzy nie lubią yerby. Coś w tym musi być, ponieważ entuzjaści zioła z Ameryki Południowej podzielili się na dwa obozy. Jako, że yerba mate powinna łączyć, a nie dzielić, polecamy wersje green także tym, którzy preferują klasyczną jej formę, ponieważ dobrym i sprawdzonym pomysłem jest wymieszanie nieco tradycyjnej mate dla mocy i tekstury z odrobiną aromatyzowanej mate green dla smaku i lekkości.

Zalety yerba mate green

 • Łatwo się ją pije przez dowolną bombillę z uwagi na brak pyłu.
 • Można ją wygodnie parzyć jak herbatę używając sitka lub filtra.
 • Jest dostępna w szerokim wachlarzu wersji aromatycznych znacznie bardziej urozmaiconym niż aromatyzowane mate z Argentyny.
 • Z uwagi na brazylijski sposób obróbki zachowuje roślinny smak bez szorstkości, dymu i cierpkości, dzięki czemu więcej osób szczególnie początkujących uważa ją za smaczniejszą.
 • Zawiera więcej substancji aktywnych i prozdrowotnych dzięki prostszej obróbce.
Yerba mate Mate zielona Green 200g
Yerba mate Mate zielona Green 200g

Wady yerba mate green

 • Jej napar jest słabszy, mniej pobudzający i nie mający odpowiedniego charakteru przez brak goryczki i szorstkości oraz dymu.
 • Jest niezbyt tradycyjnym produktem stworzonym przez popyt osób, którym nie zasmakowała oryginalna wersja napoju.
 • Jest droższa od większości marek z Paragwaju i Argentyny.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata zielona Gunpowder

Gunpowder to bardzo ceniona odmiana zielonej herbaty, której listki zwijane są w małe perełki o[...]

Tea & Coffee World Cup Europe 2014 Warsaw. Warszawa

Zobacz relację z największych światowych targów kawy i herbaty, które odbyły się po raz pierwszy[...]

Herbaty polecane przez Rafała Przybyloka

Jako miłośnik herbaty, wierzcie lub nie, każdy dzień zaczynam od przynajmniej litra zielonej herbaty. Parzę[...]

Herbata na wrzody żołądka. Badania

Problem choroby wrzodowej dotyczy co dziesiątego Polaka. Oczywiście nie chodzi tutaj wyłącznie o wrzody żołądka[...]

Przepis na Touarega marokańską herbatę zieloną z miętą i cukrem, porady

Aby zaparzyć herbatę po marokańsku jest nam potrzebna oczywiście zielona herbata oraz mięta - to[...]

Gojnik na nerki. Herbata z Gojnika działa przeciwbólowo i wpływa na krążenie

Poza przyśpieszaniem gojenia, gojnik wykazuje działanie przeciwbólowe oraz bakteriobójcze. Obecnie stosuje się go w przypadku[...]

10 wielkich herbat chińskich

Dziesięć wielkich herbat to lista zawierająca najsłynniejsze i najbardziej cenione herbaty chińskie. Tradycja przygotowywania spisu[...]

Plantacje herbaciane w Indiach (Munnar)

Zdjęcia otrzymaliśmy od naszego widza, Pana Marcina, który kilka tygodni odwiedził Munnar w Indiach. Dziękujemy[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.