Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Często przechodzimy koło niego obojętnie. A niesłusznie, bo dziurawiec zwyczajny, to bardzo pożyteczne zioło, które przyjmowane między innymi w postaci naparu (herbatki ziołowej), może przyczynić się do naszego lepszego odpoczynku lub uratować nas od żołądkowych problemów.

Dziurawiec: kwiat dziurawca
Dziurawiec: kwiat dziurawca

Czym jest dziurawiec?

Dziurawiec, to rodzaj roślin z rodziny dziurawcowatych. Swoją jakże uroczą nazwę zawdzięcza charakterystycznym dziurkom widocznym na listkach. Są one dość dobrze widoczne zwłaszcza gdy patrzymy pod światło. W rzeczywistości dziurki te są zbiorniczkami olejku. Dziurawców mamy bardzo wiele, w Polsce występuje około 8 gatunków, z których najpowszechniejszym jest dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) i na nim chciałabym się skupić.

Dziurawiec: kwiat dziurawca
Dziurawiec: kwiat dziurawca

Dziurawiec zwyczajny występuje w całej Polsce. Jest byliną osiągającą do 1m wysokości. Rośnie na łąkach, skalistych zboczach, suchych murawach oraz w widnych lasach. Kwitnie mniej więcej od końca maja do września. Pięciodzielne kwiatki są żółte i przywabiają owady. Podobno kwiaty najokazalsze są w okolicach 24 czerwca dlatego też dziurawiec bywa nazywany zielem św. Jana. Inna wersja historii tej nazwy mówi o tym, że dziurawiec zaczyna kwitnąć w okolicach 24 czerwca. Czas kwitnięcia jednak jest różny dla różnych obszarów kraju oraz w zależności od pogody.

Kiedy warto sięgnąć po dziurawca, co to nam da oraz na co trzeba uważać?

W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty oraz całe ziele (Herba Hyperici). W dziurawcu znajdziemy między innymi: hyperycynę/hiperycynę, olejek eteryczny, garbniki, witaminę C, minerały i inne. Możemy go przyjmować w postaci wyciągów, tabletek, nalewek, maści oraz naparów.

Dziurawiec: rozdrobniony suszony dziurawiec
Dziurawiec: rozdrobniony suszony dziurawiec

Dziurawiec od dawna znany jest ze swoich właściwości uspokajających. Sprawdza się przy niepokojach, napięciach nerwowych, w stanach depresyjnych oraz problemach ze snem. Dziurawiec pomoże nam się odprężyć i poprawi nam nastrój. Jest również stosowany przy nieżytach żołądka, problemach z trawieniem zwłaszcza jeśli chodzi o wątrobę czy woreczek żółciowy. Często pije się go przy przejedzeniu. Podaje się przy mdłościach, biegunkach, wzdęciach i braku apetytu. Wzmacnia nasz system nerwowy, pomaga koić ból i nerwobóle. Gdy stosujemy go zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran i otarć. Jest też zielem wzmacniającym cały nasz organizm. Poleca się go w czasie menopauzy by łagodzić dolegliwości z nią związane.

Dziurawiec więc, to roślina wielozadaniowa, jednak jest pewne “ale”. Substancje wytwarzane przez Hypericum czynią nas wrażliwszymi na promieniowanie słoneczne, dlatego też w czasie gdy przyjmujemy dziurawiec, nie powinniśmy przebywać w ostrym słońcu i powstrzymać się od wizyt w solariach. Drugą ważną rzeczą, o której warto pamiętać jest mieszanie dziurawca z innymi przyjmowanymi lekami, przede wszystkim chodzi o hormonalne środki antykoncepcyjne oraz leki na depresje i poprawę nastroju, gdyż dziurawiec może osłabić (lub wzmocnić w przypadku leków antydepresyjnych) ich działanie. Jakiekolwiek wątpliwości warto rozwiać u lekarza.

Napar z dziurawca: jak go przygotować?

Dziurawiec jako pospolite zioło możemy zebrać sami. Zbieramy kwiaty z łodyżką, w okresie kwitnienia (przeważnie lipiec/ sierpień). Następnie ziele suszymy podwieszając “do góry nogami” w zacienionym i przewiewnym miejscu. Po ususzeniu zamykamy w ciemnym pojemniku i korzystamy z dobrodziejstw. Mimo, że zioła lubię zbierać i suszyć, dziurawiec prawie zawsze kupuję w postaci przygotowanego suszu- można go dostać jako herbatki ziołowe w każdym supermarkecie lub na wagę w herbaciarniach i sklepach z herbatą.

Dziurawiec: susz dziurawcowy
Dziurawiec: susz dziurawcowy

Napar przygotowujemy parząc mniej więcej łyżeczkę suszu na szklankę wody. Woda w temperaturze około 95 stopni w czasie 5-8 minut. Napar taki najlepiej pić przed lub po jedzeniu w przypadkach dolegliwości wymienionych wcześniej. Poleca się popijanie naparu 2-3 razy dziennie.

Napar ma kolor ciemnożółty, nieco brązowawy. W smaku jest gorzki, ziołowy i wyrazisty. Choć sama bardzo go lubię wiem, że nie wszystkim smakuje. Jednak nie powinno się go słodzić gdyż ten gorzki smak ma również pozytywny wpływ na nasz organizm.

Dziurawiec: zaparzony dziurawiec
Dziurawiec: zaparzony dziurawiec

Jeśli macie teraz “gorący” czas, albo dopadnie Was chandra, wystarczy zaszyć się w cieniu z kubkiem dziurawca i pozwolić sobie na chwilę relaksu.

Ciekawostki dotyczące dziurawca

 • Dziurawiec znany i stosowany był już w Starożytnym Rzymie i Grecji.
 • Dziurawiec zawiera także barwnik. Przy zgnieceniu kwiatka można zauważyć, że barwi nam palce na czerwono, dlatego używany jest przy naturalnym barwieniu tkanin.
 • Uważany był za ziele chroniące przed demonami i złymi mocami.
Dziurawiec: kwitnący dziurawiec
Dziurawiec: kwitnący dziurawiec

Źródła i więcej informacji na temat dziurawca:

 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21914616
 • www.christopherhobbs.com/website/library/articles/article_files/st_johnswort_02.html
 • pl.herbs2000.com/ziola/dziurawiec.htm
 • www.foundhealth.com/st-johns-wort/side-effects-and-warnings
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782080/
 • “Is there an interaction between St John’s Wort and combined and progestogen only hormonal contraceptives”: Prepared by UK Medicines Information (UKMi) pharmacists for NHS healthcare professionals
 • “Wielka ksiega ziół” Lesley Bremness
 • “Kwiaty. Encyklopedia kieszonkowa” W. Lippert, D. Podlech

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Ceremonia parzenia herbaty Gong-Fu Cha, Kung-Fu Cha

Ceremonia parzenia herbaty Gong-Fu Cha to chińska tradycja parzenia herbaty, która jest starsza niż jej[...]

Substancje aromatyczne w herbacie. Dlaczego wszystko ma smak kurczaka?

Herbata ma swój niepowtarzalny aromat i nie chodzi mi o dodatki aromatyczne, lecz nuty zapachowe[...]

Kiedy woda ma 60,70,75,80,85,90 stopni? Po jakim czasem woda w czajniku nadaje się do parzenia herbaty?

Świeżo zagotowana woda zazwyczaj ma około 96*C Celsjusza i świetnie nadaje się do parzenia czarnej[...]

2 Comments

Herbata wędzona na sośnie rakotwórcza? Nie, herbata Lapsang jest bezpieczna!

Natomiast Lapsang souchong jest herbatą wędzoną na sośnie. Czy możemy ją zatem bezpiecznie pić? Okazuje[...]

2 Comments

Wpływ herbaty na zdrowie i urodę

Jak pozytywnie herbata może wpływać na nasze zdrowie i urodę? Jak zrobić naturalne maseczki do[...]

Test najpopularniejszej kawy z marketu

Zgodnie z Waszymi sugestiami sprawdziliśmy, jak smakuje kawa dostępna w każdym markecie. Adam z pomocą[...]

1 Comment

Sir Edward Tea Black African test, opinie

W smaku w pierwszym uderzeniu otrzymujemy garbnikową moc, a po niej już tylko kwaśna metaliczność.[...]

Herbata Hampstead Darjeeling Organic Fair Trade test, opinie

Napar z Hampstead Darjeeling Organic jest czerwono-brązowy. Zapach - przyjemny lekko kwiatowy, ale daleko mi[...]

Jeden komentarz do: “Dziurawiec. Herbata z dziurawca

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.