Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Kwiat lipy – czym jest?

Lipa to drzewo, które bardzo znacząco odcisnęło się w naszej polskiej i słowiańskiej tradycji. Nie tylko wiele miejscowości zawdzięcza temu drzewu swoje nazwy ale także miesiąc lipiec został tak nazwany z powodu kwitnienia lipy i czasu zbioru kwiatów dla celów zielarskich. Właściwości lipowej herbatki znane są na naszych ziemiach od niepamiętnych czasów. Samo drzewo zaś było inspiracją dla poetów w tym dla najsłynniejszej fraszki pióra Jana Kochanowskiego.

Lipa posiada bardzo dużo zastosowań. Najbardziej cenione jest drewno, które jest jasne i miękkie dzięki czemu nadaje się do rzeźbienia oraz wyrobu instrumentów. Poza tym lipa jest drzewem miododajnym, co znaczy, że upodobały sobie ją pszczoły. Można zatem produkować miody lipowe o charakterystycznym aromacie.

Surowcem pozyskiwanym z lipy są jej kwiatostany zbierane podczas kwitnienia w suche dni. Zebrane kwiaty suszy się w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Herbata z lipy: działanie, właściwości

Napar z kwiatu lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo, doskonale nadaje się jako pomoc w leczeniu przeziębień i grypy. Łagodzi kaszel dzięki zawartości śluzu. Wykazuje działanie moczopędne za sprawą olejków eterycznych pobudzających do pracy kanaliki nerkowe. Napar z lipy jak i jej olejek ma także działanie uspokajające, może być stosowany nawet u małych dzieci. Poprawia sen i pomaga zwalczać bóle na tle nerwowym. Lipa znajduje także zastosowanie przy zatruciach pokarmowych oraz przy niestrawności. Wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, ułatwia pozbywanie się toksyn, poprawia trawienie oraz wydalanie niestrawionych resztek. W przypadku biegunek zastosowanie znajduje także węgiel drzewny wytwarzany z lipowego drewna.

Herbata ziołowa kwiat lipy 25g
Herbata ziołowa kwiat lipy 25g

Ponadto lipa wykazuje korzystne właściwości kosmetyczne. Okład z naparu z kwiatu lipy stosowany na zmęczone oczy zmniejsza cienie i opuchliznę. Lipa regeneruje także naskórek co w połączeniu z jej odprężającymi właściwościami czyni z niej doskonały środek do przygotowania kosmetycznych kąpieli.

Lipa poza dowiedzionymi właściwościami prozdrowotnymi posiada także takie, które przypisuje się jej na drodze wierzeń ludowych. Ciekawostką może być najstarsza w Polsce lipa rosnąca w Cielętnikach niedaleko Częstochowy. Drzewo to znajduje się w sąsiedztwie kościoła przy obrazie świętej Apolonii, patronce dentystów. To do niej modlić się należy o zdrowe zęby. Wyznawcy św. Apolonii wierzyli, że pielgrzymka do jej wielkiej lipy pomoże pozbyć się bólu zębów, jeśli ugryzie się jej korę. Może się to wydawać zabawne ale do sprawy podchodzono na tyle poważnie, że wiekową lipę otoczono płotem by uchronić jej korę przed ogryzaniem przez rzesze pielgrzymów. To ponad 700 letnie drzewo zostało niestety zniszczone przez orkan Ksawery.

Jak widać zastosowania lipy mogą być wszechstronne. Warto jednak pamiętać, że poza miododajnymi i leczniczymi kwiatami oraz doskonałym drewnem lipa, jako piękne i wysokie drzewo zapewnia także dobre miejsce na odpoczynek, jak pisał poeta (Jan Kochanowski “Na Lipę”):

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie! Nie dojdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie…

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata w Turcji. Turecka herbata

Produkcję herbaty rozpoczęto w 1888 roku, lecz z niewielkim sukcesem. Dopiero pod koniec lat trzydziestych[...]

Herbata z Nepalu. Herbata Nepalska rodzaje i zbiory

Herbata nepalska produkowana jest w sześciu najbardziej znanych regionach Ilam, Panchthar, Dhankuta, Terhathum, Sindhulpalchok i[...]

Czy herbata z mlekiem jest zdrowa? Jaką herbatę najlepiej pić z mlekiem?

Herbata pod względem zdrowotnym jest szczególnie ceniona za dużą zawartość katechin, czyli najmocniejszych przeciwutleniaczy (antyoksydantów),[...]

Skąd się biorą aromaty w herbacie? Chemia produkcji herbaty

Różne aromaty w herbacie czystej pochodzą, jak w przypadku wszystkiego co pachnie, ze związków chemicznych[...]

Yerba mate tostada

Yerba Mate: Tostada. Oznaczenie yerba mate dla yerby palonej. Cechuje się ona ciemnym, brązowym lub[...]

Herbaciarnia Czajownia Wrocław

Herbaciarnia Czajownia Wrocław dane kontaktowe: telefon: 71 727 95 75, adres: Wrocław, ul. Białoskórnicza 7/8/9

Herbata Earl grey. Czarna herbata z bergamotką

Earl Grey to mieszanka angielska i jedna z bardziej znanych na świecie herbat aromatyzowanych. Nazwa[...]

3 Comments

Test Yerba mate w butelkach: Club Mate, Mate Classic, Buenos Mate, Mio Mio Mate

Zrobiliśmy test Yerba mate w butelkach, które dostaliśmy od jednego z naszych widzów. Próbowaliśmy yerba[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.