ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Roślina z rodziny jasnotowatych występująca dziko w różnych częściach Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Znana jest w Grecji, Albanii, Bułgarii i Macedonii, Turcji i niektórych krajach Afryki. Dziko rosnący gojnik występuje na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. gdzie tworzy splątane skupiska liczące średnio kilkanaście krzewów. Surowcem zielarskim gojnika są kwiaty, liście i łodygi, które zbiera się w drugim roku życia rośliny.

Znana jest pod różnymi nazwami. Grecy mówią na nią Olympus Tea, w Turcji Adachaj a w Angli Sheperd’s Tea czyli herbatka pasterzy.

Herbata z Gojnika polepsza samopoczucie
Herbata z Gojnika polepsza samopoczucie

Suszony gojnik jest popularnym ziołem na Bałkanach oraz w rejonie morza śródziemnego gdzie stosowany jest nie tylko do przygotowania naparu lecz także jako przyprawa w kuchni. Największą popularnością cieszy się w Grecji i dlatego często nazywany jest herbatką grecką.

Herbata na problemy z nerkami

Gojnik znany jest już od pierwszego wieku naszej ery gdy Pedanius Dioscorides opisał go w swym dziele medycznym „materia Medica”. Początkowo było to zioło podawane żołnierzom dla przyspieszenia gojenia ran oraz w celu szybkiej regeneracji sił. Nazwa siceritis pochodząca od greckiego słowa seetheros oznaczającego żelazo wzięła swoje źródło właśnie od tego, że greccy żołnierze uważali tę roślinę za lek dla cierpiących od ostrego żelaza, czyli po prostu rannych. Poza przyśpieszaniem gojenia, gojnik wykazuje działanie przeciwbólowe oraz bakteriobójcze. Obecnie stosuje się go w przypadku przeziębień i grypy oraz przy problemach z górnymi drogami oddechowymi. Jest skuteczny przy chorobach nerek oraz problemami z drogami moczowymi oraz z układem pokarmowym. Mówi się, że poprawia kondycję zarówno fizyczną jak i psychiczną. Pomaga także regulować ciśnienie krwi i temperaturę ciała.

Parzenie Gojnika
Parzenie Gojnika

Jego nazwa siceritis nie tylko wiąże się z bronią białą, ponieważ roślina ta zawiera znaczne ilości żelaza dzięki czemu pozwala wyrównać poziom tego pierwiastka w ciele jak i działa korzystnie na układ krążenia oraz na układ odpornościowy. Pozwala szybko zwalczyć objawy zmęczenia.

Gojnik zawiera także flawonoidy, monoterpenoidy, diterpenoidy, fenylopropanole, oraz przeciwutleniacze, których obecność i działanie potwierdziły uniwersytety w Holandii oraz Grecji i na Bałkanach gdzie gojnik występuje rodzimie.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Yerba mate po paragwajsku – jak dobrze zaparzyć ostrokrzew?

Paragwaj ma nieco inne zwyczaje związane z piciem mate. Najpopularniejsze tutaj okazuje się tereré czyli,[...]

Kawa Peaberry – co musisz wiedzieć

Peaberry, PB, ziarno perłowe czy caracol - wszystkie te nazwy odnoszą się do specyficznej, okrągłej[...]

Kawa z Wasabi i mleczkiem w tubce

Przygotuj swoją ulubioną kawę, używając mniejszej niż zwykle ilości wody w celu zwiększenia intensywności naparu.[...]

Witamina K w herbacie

Osobiście polecam zacząć dzień od najprostszego koktajlu: mleko, matcha, banan i odrobina miodu. Po zmiksowaniu[...]

Kwiat hibiskusa: rodzaje, parzenie, historia. Herbata z hibiskusa?

Napar z hibiskusa, czyli z malwy sudańskiej nazywany jest także karkade lub czerwonym złotem faraonów.[...]

Domowy sposób na zgagę. Również dla kobiet w ciąży

Najprzyjemniejszym sposobem naszym zdaniem jest picie naparu rooibos. Czerwonokrzew afrykański jest niezwykle skuteczny przy problemach[...]

Ziołowa mieszanka. Herbata złodziei

Skąd popularność olejku złodziei? Jest to spowodowane intensywnymi właściwościami dezynfekującymi. Obecna jego wersja zawiera w[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.