Picie herbaty może zapobiegać tworzeniu się bolesnych kamieni nerkowych. Badania pokazują, że związki zawarte w zielonej herbacie mogą utrudnić formowanie się dużych kamieni nerkowych.

Czym są kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe ma około 5% ludności świata. Pojawiają się, gdy w drogach moczowych gromadzi się wysokie stężenie składników mineralnych jak wapń, które zlepiając się tworzą kryształy, które potencjalnie mogą przekształcić się w bolesne kamienie nerkowe.

Większość kamienie nerkowych zawiera wapń, a najpopularniejszym rodzajem kamienia jest szczawian wapnia (w postaci krystalicznej). Naukowcy odkryli, że zielona herbata łączy się ze szczawianem wapnia, a powstałe kryształy mają inny kształt, dzięki któremu trudniej zlepiają się, tworząc duże kamienie nerkowe.

Mniejsze kryształy i kamienie są bezpiecznie wydalane z organizmu człowieka w moczu.

Zielona herbata na kamienie nerkowe. Picie herbaty niszczy kamienie nerkowe
Zielona herbata na kamienie nerkowe. Picie herbaty niszczy kamienie nerkowe

Zielona herbata a kamienie nerkowe

W badaniu opublikowanym w CrystEngComm, Xudong Li z Uniwersytetu w Chengdu w Chinach, pokazano, że wraz ze wzrostem ekstraktu z zielonej herbaty, kamienie nerkowe były coraz mniejsze, a kryształy miały płaski kształt.

Naukowy potwierdzają, że bardziej płaskie kryształy tworzą mniej stabilne kamienie nerkowe, które łatwiej się rozkładają.

Źródła: Chen, Z. CrystEngComm, advance online edition. News release, Royal Society of Chemistry.

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jeden komentarz do: “Zielona herbata na kamienie nerkowe. Picie herbaty niszczy kamienie nerkowe

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.