ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Studenci wyjadą na platnacje herbaty

William Eliss School – prestiżowa angielska szkoła rozpoczęła nową akcję rekrutacyjną dla swoich studentów sinologii. Studenci języka chińskiego od roku 2005 mają możliwość wyjazdu na najbardziej znane plantacje herbaciane w prowincji Yunnan w Chinach. W ramach zgłębiania kultury Chin słuchacze zwiedzają plantacje oraz fabryki, gdzie poznają od podstaw procesy produkcji herbaty.

Wiele osób po ukończeniu sinologii znajduje pracę jako pośrednicy w handlu z Chinami między innymi w handlu herbatą. Akcja WES związana jest ze wzrostem zainteresowania wysokiej jakości herbatą w Anglii oraz potrzebą poszerzenia wiedzy na jej temat zarówno wśród sprzedawców jak i przeciętnych użytkowników. W marcu ruszyła rekrutacja na wyjazdy planowane na 2016 rok. Chętnych nie brakuje.

Pomyłka Centrum ds. bezpieczeństwa żywności w Hong Kongu. Matcha jest bezpieczna

Rządowe Centrum do spraw bezpieczeństwa żywności w Hong Kongu doniosło, że w próbce mielonej herbaty matcha pochodzącej z plantacji w Chiba znaleziono wysokie stężenie radioaktywnego cezu 137. Fakt ten wiąże się z mającą miejsce w 2011 roku awarią reaktora w Fukushimie. Centrum do spraw bezpieczeństwa żywności wciąż przeprowadza wzmożone kontrole żywności importowanej z Japonii. Jak twierdzi, krzewy herbaciane mogą być uprawiane przez 30 lat co oznacza, że mimo iż awaria reaktora miała miejsce już cztery lata temu to rośliny, z których zbiera się herbatę wciąż mogą być napromieniowane.

Rząd Hongkong zakazał sprzedaży tej herbaty, lecz musiał wycofać się ze swojej decyzji, ponieważ cała afera okazała się pomyłką. Nie wiadomo, czy do czynienia mamy z celowym zafałszowaniem wyników badań czy ze zwykłą nieszczęśliwą pomyłką. Ponowne przebadanie próbki dowiodło, że przy pierwszych badaniach podano wartość skażenia znacznie zawyżoną. W badanej herbacie stwierdzono 0,93 % procenta dopuszczalnej ilości zanieczyszczeń radioaktywnych, tymczasem początkowo twierdzono, że wielkość dopuszczalna została przekroczona 9,3 krotnie. Herbata powróciła zatem na sklepowe półki.

Wczesne zbiory tegorocznych Darjeelingów

W tym roku zawitała wyjątkowo ciepła wiosna w północnych Indiach w rejonie ogrodów Darjeeling oraz w górach Bengalu i regionie Assamu. Umożliwiło to przeprowadzenie stosunkowo wczesnych zbiorów wiosennych na plantacjach Darjeeling. W niektórych ogrodach zbiory herbaty rozpoczęto już na początku marca. Plantatorzy obawiają się jednak o kolejne zbiory planowane na maj. Jak donosi Indian Tea Association zbiory majowe mogą zostać opóźnione, a zebrana herbata może się okazać gorszej jakości niż zakładano. W okresie od września do lutego odnotowano zaledwie 0,41 średnich opadów w rejonie Darjeeling, w skutek czego stwierdzono zaniżoną wilgotność na plantacjach. Z pomocą przybywa Izraelska firma, której przedstawiciele mają się spotkać z Manojid Dasgupta – sekretarzem Indian Tea Association w celu przedstawienia nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie nawadniania gruntów. Technologie te sprawdziły się już w Izraelu, borykającym się często z podobnymi problemami. Co przyniosą rozmowy i ewentualne wdrożenie nowych systemów dowiemy się po majowych zbiorach.

Trwa protest związkowców w Assamie

Trwa protest związku pracowników plantacji herbacianych Sangha w Assamie. Związkowcy domagają się przestrzegania postanowień podpisanego niedawno porozumienia o minimalnych płacach dla pracowników 15 ogrodów herbacianych w regionie Assam.

Pracownicy skarżą się na niewywiązanie się z zapowiadanych podwyżek płac oraz prowincjonalizacji szkolnictwa, zapewniających zakładanie szkół podstawowych w regionie produkcji herbaty. Związkowcy kładą również nacisk na wprowadzenie gwarantowanego przez ustawę o pracy na plantacjach z 1951 roku indywidualnego rozliczania zużytej energii. Protest nabiera coraz bardziej gwałtownego przebiegu. Zdemolowane zostały już niektóre biura Sangha. Będziemy śledzić sprawę na bieżąco.

Wiadomości ze świata przygotował Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbaciane wróżby na Andrzejki

Zbliżają się Andrzejki, wieczór tradycyjnych zabaw polegających na zaglądaniu w przyszłość. Kto z nas chociaż[...]

Herbata oolong: właściwości

Podobnie jak herbata zielona i biała oolongi zawierają dużo przeciwutleniaczy mających zdolność wychwytywania wolnych rodników.[...]

Herbata w stylu dziadka grandpa style

Herbata parzona w „stylu dziadka”, czyli grandpa style, to popularna w Chinach technika parzenia. W[...]

Biała herbata Snow Buds Leopard Premium parzona na zimno

Biała herbata nie jest poddawana utlenianiu podczas procesu produkcji. Dzięki temu jej listki i pączki[...]

Test herbaty ze Starbucksa (Teavana)

Na Wasze życzenie sprawdziliśmy jak smakują herbaty z kawiarni Starbucks Coffee (Teavana). Czy herbata w[...]

Podróż herbaty do Malezji i Tajlandii

Pod wpływem Chińskiej i Japońskiej tradycji herbacianej wykształciła się kultura herbaty na Tajwanie oraz w[...]

5 powodów dla których warto pić herbatę w zimie

Kiedy na zewnątrz zimno i mroźno, najchętniej zawinęlibyśmy się w koc i siedzieli cały czas[...]

Przepis na Masala Chai rozgrzewająca indyjska herbata z mlekiem, porady

Żeby przygotować Masala Chaj potrzebujemy specjalną mieszankę, można dostać różne na rynku i również przepisów[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.