WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Studenci wyjadą na platnacje herbaty

William Eliss School – prestiżowa angielska szkoła rozpoczęła nową akcję rekrutacyjną dla swoich studentów sinologii. Studenci języka chińskiego od roku 2005 mają możliwość wyjazdu na najbardziej znane plantacje herbaciane w prowincji Yunnan w Chinach. W ramach zgłębiania kultury Chin słuchacze zwiedzają plantacje oraz fabryki, gdzie poznają od podstaw procesy produkcji herbaty.

Wiele osób po ukończeniu sinologii znajduje pracę jako pośrednicy w handlu z Chinami między innymi w handlu herbatą. Akcja WES związana jest ze wzrostem zainteresowania wysokiej jakości herbatą w Anglii oraz potrzebą poszerzenia wiedzy na jej temat zarówno wśród sprzedawców jak i przeciętnych użytkowników. W marcu ruszyła rekrutacja na wyjazdy planowane na 2016 rok. Chętnych nie brakuje.

Pomyłka Centrum ds. bezpieczeństwa żywności w Hong Kongu. Matcha jest bezpieczna

Rządowe Centrum do spraw bezpieczeństwa żywności w Hong Kongu doniosło, że w próbce mielonej herbaty matcha pochodzącej z plantacji w Chiba znaleziono wysokie stężenie radioaktywnego cezu 137. Fakt ten wiąże się z mającą miejsce w 2011 roku awarią reaktora w Fukushimie. Centrum do spraw bezpieczeństwa żywności wciąż przeprowadza wzmożone kontrole żywności importowanej z Japonii. Jak twierdzi, krzewy herbaciane mogą być uprawiane przez 30 lat co oznacza, że mimo iż awaria reaktora miała miejsce już cztery lata temu to rośliny, z których zbiera się herbatę wciąż mogą być napromieniowane.

Rząd Hongkong zakazał sprzedaży tej herbaty, lecz musiał wycofać się ze swojej decyzji, ponieważ cała afera okazała się pomyłką. Nie wiadomo, czy do czynienia mamy z celowym zafałszowaniem wyników badań czy ze zwykłą nieszczęśliwą pomyłką. Ponowne przebadanie próbki dowiodło, że przy pierwszych badaniach podano wartość skażenia znacznie zawyżoną. W badanej herbacie stwierdzono 0,93 % procenta dopuszczalnej ilości zanieczyszczeń radioaktywnych, tymczasem początkowo twierdzono, że wielkość dopuszczalna została przekroczona 9,3 krotnie. Herbata powróciła zatem na sklepowe półki.

Wczesne zbiory tegorocznych Darjeelingów

W tym roku zawitała wyjątkowo ciepła wiosna w północnych Indiach w rejonie ogrodów Darjeeling oraz w górach Bengalu i regionie Assamu. Umożliwiło to przeprowadzenie stosunkowo wczesnych zbiorów wiosennych na plantacjach Darjeeling. W niektórych ogrodach zbiory herbaty rozpoczęto już na początku marca. Plantatorzy obawiają się jednak o kolejne zbiory planowane na maj. Jak donosi Indian Tea Association zbiory majowe mogą zostać opóźnione, a zebrana herbata może się okazać gorszej jakości niż zakładano. W okresie od września do lutego odnotowano zaledwie 0,41 średnich opadów w rejonie Darjeeling, w skutek czego stwierdzono zaniżoną wilgotność na plantacjach. Z pomocą przybywa Izraelska firma, której przedstawiciele mają się spotkać z Manojid Dasgupta – sekretarzem Indian Tea Association w celu przedstawienia nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie nawadniania gruntów. Technologie te sprawdziły się już w Izraelu, borykającym się często z podobnymi problemami. Co przyniosą rozmowy i ewentualne wdrożenie nowych systemów dowiemy się po majowych zbiorach.

Trwa protest związkowców w Assamie

Trwa protest związku pracowników plantacji herbacianych Sangha w Assamie. Związkowcy domagają się przestrzegania postanowień podpisanego niedawno porozumienia o minimalnych płacach dla pracowników 15 ogrodów herbacianych w regionie Assam.

Pracownicy skarżą się na niewywiązanie się z zapowiadanych podwyżek płac oraz prowincjonalizacji szkolnictwa, zapewniających zakładanie szkół podstawowych w regionie produkcji herbaty. Związkowcy kładą również nacisk na wprowadzenie gwarantowanego przez ustawę o pracy na plantacjach z 1951 roku indywidualnego rozliczania zużytej energii. Protest nabiera coraz bardziej gwałtownego przebiegu. Zdemolowane zostały już niektóre biura Sangha. Będziemy śledzić sprawę na bieżąco.

Wiadomości ze świata przygotował Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Test najpopularniejszej kawy z marketu

Zgodnie z Waszymi sugestiami sprawdziliśmy, jak smakuje kawa dostępna w każdym markecie. Adam z pomocą[...]

1 Comment

Co nalać do dzbana fajki wodnej? Porady

Co nalać do dzbana fajki wodnej? Porady Lód, soki, mleko: co najlepiej wybrać? Lód –[...]

Herbata Earl Grey Blue Flower z niebieskim kwiatem malwy

Earl Grey jest jedną z moich ulubionych mieszanek herbacianych. Smaczny i przyjemnie świeży. Dzisiaj kilka[...]

2 Comments

Yerba mate Pajaro Azul, recenzja, opis

Wśród popularnych i szeroko rozpoznawalnych marek yerba mate, na sklepowych półkach znajdziemy także takie, których[...]

Teh Tarik, czyli herbata po Malezyjsku

Dosłownie nazwę teh tarik można przetłumaczyć jako "herbata ciągnięta". Co to oznacza? Chodzi tutaj o[...]

Herbaciany grzaniec

Jesienią oraz w okresie przedświątecznym wielu z nas poszukuje rozgrzewających napojów. Jednym z pomysłów jest[...]

Czym jest mate green? Yerba mate na europejski rynek

Mate green to, można by powiedzieć, piąty rynek mate i piąty jej rodzaj mate. Nie[...]

Zbiory herbaty na świecie, przewodnik

Nowy herbaciany rok już wystartował i z niecierpliwością czekamy na pierwsze tegoroczne herbaty. Prezentujemy krótki[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.