Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Generalnie herbatę można podzielić botanicznie na gatunki, podgatunki i kultywary, czyli odmiany uprawne rośliny. Same zaś liście można przetwarzać na różne sposoby i w różnych stylach produkując herbatę senchę, lung ching itp.

Jeśli jednak pytamy o rodzaje herbat, najczęściej chodzi nam o potocznie nazywane kolory herbaty, czyli czarną, zieloną, itd. Jest to określenie nieco mylne, ponieważ kolor herbaty, jej liści i naparu nie zawsze idzie w parze z „kolorem”, czyli jej nazwą.

Herbata czarna Java OP Ciater
Herbata czarna Java OP Ciater

Wszystkie rodzaje herbat

  • Przede wszystkim mamy herbatę zieloną, czyli nieutlenioną o zielonych liściach i żółto-zielonym naparze.
  • Kolejna to herbata czarna, czyli herbata utleniona, w Chinach nazywa się ją czerwoną lecz w kulturze zachodu funkcjonuje jako herbata czarna. Ma czarne liście i miedziano-brązowy napar w różnych odcieniach.
  • Herbata niebieska lub turkusowa czyli oolong to herbata częściowo utleniana i ją można podzielić na dwa rodzaje. Zatem jest typowo chińska i tradycyjna wysokoutleniona zwana czarnym smokiem, czyli właśnie oologiem lub wulongiem o liściach skręconych i ciemno-brązowych oraz bursztynowym naparze, oraz herbata niżej oksydowana o liściach niemal zielonych poskręcanych w grudki, dających napar podobny do herbaty zielonej, lecz bardziej żółty.
  • Następny kolor to herbata biała produkowana z młodych liści i pączków liściowych pokrytych srebrzysto-białym puszkiem, któremu zawdzięcza nazwę. Jej napar jest delikatnie żółty.
  • Wśród herbat postfermentowanych jest herbata żółta, która poddawana jest procesowi zwanemu w języku polskim „żółknieniem”. Polega on na szczelnym zamykaniu i przyciskaniu rozgrzanych i wilgotnych liści. Ostatecznie mają one kolor ciemno-zielony z żółtymi akcentami, napar tej herbaty jest żółty.
  • Najbardziej znaną herbatą postfermentowaną jest herbata Pu-Erh zwana u nas herbatą czerwoną, w Chinach zaś mówi się na nią „ciemna”. Ona również dzieli się na dwa rodzaje: surową oraz gotowanąSurowa przeznaczona jest do sezonowania, choć może być pita od razu. Gotowana jest sztucznie postarzona, by pominąć wieloletnie leżakowanie. Obie bywają prasowane w tak zwane ciastka o różnych kształtach. Ta pierwsza ma sporo zieleni w liściach, a jej napar jest żółtawy, zaś gotowany Pu-Erh ma liście brązowe i napar ciemny, czasem przypominający kawę.

W ten sposób wymieniliśmy sześć kolorów herbaty. Dodaje się do tej listy także herbatę purpurową jako kolor siódmy. Produkowana jest ze specjalnej odmiany krzewów herbacianych mających czerwone liście niczym czerwona kapusta. Technicznie jest to herbata zielona, lecz wygląda jak czarna przez ciemny kolor liści.

Herbata rooibos tropikalna naturalna
Herbata rooibos tropikalna naturalna

Czy rooibos to herbata?

Poza tym błędnie do herbat zalicza się potocznie rooibosa, czyli czerwonokrzew afrykański o miedzianych, małych listkach oraz pochodzącą z Ameryki Południowej yerba mate o oliwkowych liściach i dużej ilości pyłu. Te nie są herbatami, ponieważ z herbatą nie są spokrewnione i błędem jest wymienianie ich jako rodzajów herbaty podobnie jak naparów z innych ziół oraz owoców.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Święto Herbaty w Cieszynie, Svátek čaje 2014

Święto Herbaty to zlot miłośników tego napoju organizowany co roku na zamku w Cieszynie. Impreza[...]

Herbatka ze skórek owoców

Wiele osób dzisiaj poszukuje różnych rozwiązań by ograniczyć produkcję odpadków. Już nasze babcie posiadały cenną[...]

10 wielkich herbat chińskich

Dziesięć wielkich herbat to lista zawierająca najsłynniejsze i najbardziej cenione herbaty chińskie. Tradycja przygotowywania spisu[...]

Gorzka herbata. Chiński ostrokrzew. Herbata Kuding Cha

Kuding to napar ziołowy, który zwyczajowo w Chinach nazywa się herbatą i do nich zalicza[...]

Czym różni się parzenie herbaty po turecku a herbata z samowara?

Technik parzenia herbaty jest wiele i trudno się spierać co do tego czy są poprawne[...]

Nikotyna w herbacie

Znane są przypadki, gdy Europejczycy, u zarania swej herbacianej historii, palili herbatę w fajkach jak[...]

Teekanne Nero Premium Blend of Black Teas Extra Strong: recenzja, test, opinie

Herbatę Teekanne Nero Premium Blend of Black Teas Extra Strong otrzymaliśmy po emisji Wielkiego Testu[...]

G: Golden, oznaczenie jakości herbaty

G: Golden to jedno z literowych oznaczeń jakości herbaty. Oznacza, że jest to herbata o[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.