ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie z braku odpowiednich źródeł w naukowych badaniach. Nie przeprowadza się takich eksperymentów na małoletnich, toteż bezpieczniej jest zieloną herbatę zwyczajnie odradzić na wszelki wypadek.

Eksperci i lekarze zwykle nie polecają dzieciom picia zielonej herbaty, chociaż w naszej kulturze zdecydowanie mniej rygorystyczni jesteśmy wobec herbaty czarnej. Nie ma właściwie żadnych przeciwskazań dla dzieci do picia herbaty poza tym, że większe jej ilości działają drażniąco na układ pokarmow i przede wszystkim zawiera ona kofeinę. Zauważmy jednak, że herbata nie jest tak bogata w kofeinę jak kawa czy yerba mate. W wielu też przypadkach nie ma tak dużej różnicy w jej zawartości między herbatą czarną i zieloną.

Kofeina zdecydowanie nie powinna być pita przez dzieci i tutaj zaleca się nie przekraczania filiżanki herbaty dziennie. Metabolizm dzieci jest szybszy niż u dorosłych, więc i kofeina działa na nie bardziej. Dawkę kofeiny przelicza się ponadto na masę ciała, która u dzieci jest znacznie mniejsza niż u dorosłych, a stężenie kofeiny jest wyższe przy tych samych napojach. Kofeina powoduje u dzieci nadmierne pobudzenie oraz kłopoty ze snem. Większość rodziców zaś na myśl o stymulowaniu dzieci, które z reguły i tak są pełne energii, wzdraga się z przerażeniem.

Jaka herbata będzie odpowiednia dla dziecka? Herbata bezkofeinowa, owocowa a może rooibos?

Jeśli jednak nasze dziecko lubi smak zielonej herbaty, możemy wyszukać dla niego herbaty bezkofeinowej, która dostępna jest na rynku. Możemy także spróbować herbaty kukicha. Jest to pochodząca z Japonii herbata produkowana z liściowych łodyżek. Zawierają one niewielkie ilości kofeiny lecz zachowują smak herbaty.

Herbata zielona Sencha bezkofeinowa. Bez teiny
Herbata zielona Sencha bezkofeinowa. Bez teiny

Nawet dzieci mogą czerpać korzyści z zawartych w herbacie aktywnych substancji prozdrowotnych. Mają one znaczenie przy zapobieganiu otyłości, coraz powszechniejszej u dzieci, dobrze wpływają także na pracę mózgu.

Z całą pewnością nie należy podawać herbaty niemowlętom. Przed szóstym miesiącem życia w ogóle nie powinno się podawać jakichkolwiek ziołowych naparów, zaś herbata u niemowląt może powodować anemię w związku z ograniczeniem przyswajania żelaza.

Warto proponować dzieciom różnego rodzaju inne napary, jeśli mamy obiekcje przed herbatą, lub jeśli nasze dziecko wyjątkowo intensywnie reaguje na kofeinę. Do wyboru, poza licznymi i popularnymi wśród dzieci naparami owocowymi, mamy także rooibosa, który jest bezpieczny i polecany już od wieku niemowlęcego.

Herbata owocowa brzoskwinia-pomarańcza organiczna 50g
Herbata owocowa brzoskwinia-pomarańcza organiczna 50g

Podsumowując, nie da się powiedzieć w jakim wieku należy zacząć pić herbatę. Jeśli dziecko pije herbatę czarną i czuje się po niej dobrze, nie powinno być też problemu z herbatą zieloną. Ogólnie mówi się o wieku 12 lat jako o odpowiednim czasie na wprowadzanie kofeiny do diety choć ciagle powinna ona być podawana w ograniczonej ilości.
Po więcej szczegółów zapraszamy do:

Tea drinking and microcytic anemia in infants – H Merhav, Y Amitai, H Palti, S Godfrey Inhibition of non-haem iron absorption in man by polyphenolic-containing beverages – R F Hurrell, M Reddy, J D Cook, Caffeine Use in Children: What we know, what we have left to learn, and why we should worry – Jennifer L. Temple

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Sztuka herbaciana a filozofia

Herbata ma to do siebie, że nawet tańsza, niskiej jakości może być po prostu dobra.[...]

Herbata uspokajająca. Herbata relaksująca. Najlepsza herbata na uspokojenie

Jeżeli poszukujecie herbaty, która was uspokoi, wyciszy i będzie świetną propozycją na skołatane nerwy wieczorem,[...]

Herbata mleczny oolong jako mrożona herbata z lodami waniliowymi

Herbata mleczny oolong to nie tylko wielokrotne parzenie w gaiwanie, ale także pomysł na przepyszną[...]

Jak dobrze zaparzyć herbatę? Ile waży łyżeczka herbaty

4 najważniejsze zasady podczas parzenia herbaty: cytrynę dodajemy do herbaty po odcedzeniu liści, herbatę słodzimy[...]

Parzenie yerba mate wodą mineralną (gazowaną)

Nie ma żadnych przeciwskazań, by przygotować mate na wodzie gazowanej czy to na ciepło czy[...]

Kawa z europejskiej plantacji. Czy warto kupować kawę na wakacjach?

Kluczowe pytanie to: gdzie leży granica między rzetelnym sprzedawcą serwującym najlepszy produkt na jaki go[...]

Co zawiera herbata? Skład herbaty

Najbardziej aktywnymi składnikami herbaty są proantocyjanidyny, czyli łańcuchy polimerowe flawonoidów. Natomiast najpopularniejszym rodzajem flawonoidów są[...]

Herbata Zielona Genmaicha

Herbata Zielona Genmaicha to tradycyjna japońska herbata produkowana obecnie również w Chinach. Jest to herbata[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.