Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie z braku odpowiednich źródeł w naukowych badaniach. Nie przeprowadza się takich eksperymentów na małoletnich, toteż bezpieczniej jest zieloną herbatę zwyczajnie odradzić na wszelki wypadek.

Eksperci i lekarze zwykle nie polecają dzieciom picia zielonej herbaty, chociaż w naszej kulturze zdecydowanie mniej rygorystyczni jesteśmy wobec herbaty czarnej. Nie ma właściwie żadnych przeciwskazań dla dzieci do picia herbaty poza tym, że większe jej ilości działają drażniąco na układ pokarmow i przede wszystkim zawiera ona kofeinę. Zauważmy jednak, że herbata nie jest tak bogata w kofeinę jak kawa czy yerba mate. W wielu też przypadkach nie ma tak dużej różnicy w jej zawartości między herbatą czarną i zieloną.

Kofeina zdecydowanie nie powinna być pita przez dzieci i tutaj zaleca się nie przekraczania filiżanki herbaty dziennie. Metabolizm dzieci jest szybszy niż u dorosłych, więc i kofeina działa na nie bardziej. Dawkę kofeiny przelicza się ponadto na masę ciała, która u dzieci jest znacznie mniejsza niż u dorosłych, a stężenie kofeiny jest wyższe przy tych samych napojach. Kofeina powoduje u dzieci nadmierne pobudzenie oraz kłopoty ze snem. Większość rodziców zaś na myśl o stymulowaniu dzieci, które z reguły i tak są pełne energii, wzdraga się z przerażeniem.

Jaka herbata będzie odpowiednia dla dziecka? Herbata bezkofeinowa, owocowa a może rooibos?

Jeśli jednak nasze dziecko lubi smak zielonej herbaty, możemy wyszukać dla niego herbaty bezkofeinowej, która dostępna jest na rynku. Możemy także spróbować herbaty kukicha. Jest to pochodząca z Japonii herbata produkowana z liściowych łodyżek. Zawierają one niewielkie ilości kofeiny lecz zachowują smak herbaty.

Herbata zielona Sencha bezkofeinowa. Bez teiny
Herbata zielona Sencha bezkofeinowa. Bez teiny

Nawet dzieci mogą czerpać korzyści z zawartych w herbacie aktywnych substancji prozdrowotnych. Mają one znaczenie przy zapobieganiu otyłości, coraz powszechniejszej u dzieci, dobrze wpływają także na pracę mózgu.

Z całą pewnością nie należy podawać herbaty niemowlętom. Przed szóstym miesiącem życia w ogóle nie powinno się podawać jakichkolwiek ziołowych naparów, zaś herbata u niemowląt może powodować anemię w związku z ograniczeniem przyswajania żelaza.

Warto proponować dzieciom różnego rodzaju inne napary, jeśli mamy obiekcje przed herbatą, lub jeśli nasze dziecko wyjątkowo intensywnie reaguje na kofeinę. Do wyboru, poza licznymi i popularnymi wśród dzieci naparami owocowymi, mamy także rooibosa, który jest bezpieczny i polecany już od wieku niemowlęcego.

Herbata owocowa brzoskwinia-pomarańcza organiczna 50g
Herbata owocowa brzoskwinia-pomarańcza organiczna 50g

Podsumowując, nie da się powiedzieć w jakim wieku należy zacząć pić herbatę. Jeśli dziecko pije herbatę czarną i czuje się po niej dobrze, nie powinno być też problemu z herbatą zieloną. Ogólnie mówi się o wieku 12 lat jako o odpowiednim czasie na wprowadzanie kofeiny do diety choć ciagle powinna ona być podawana w ograniczonej ilości.
Po więcej szczegółów zapraszamy do:

Tea drinking and microcytic anemia in infants – H Merhav, Y Amitai, H Palti, S Godfrey Inhibition of non-haem iron absorption in man by polyphenolic-containing beverages – R F Hurrell, M Reddy, J D Cook, Caffeine Use in Children: What we know, what we have left to learn, and why we should worry – Jennifer L. Temple

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Portugalska herbata. Herbata z Azorów

Pierwsze swoje własne plantacje herbaciane Portugalczycy założyli jednak nie na Azorach lecz w Brazylii, w[...]

Czarna herbata Keemun Mao Feng

Herbata ta ma ciemne, długie, niepołamane oraz skręcone listki i swoim wyglądem przypomina zieloną herbatę[...]

Herbata na polskich ziemiach w literaturze

Początkowo herbata dotarła do nas drogą morską, a właściwie lądową z zachodu Europy (na pokładzie[...]

2 Comments

Campesino: przegląd marek yerba mate

Paragwajska marka yerba mate Campesino uchodzi za lidera rynku w tym kraju. Posiada zakład produkcyjny[...]

1 Comment

Cybuch do fajki wodnej

Cybuch do fajki wodnej to część fajki wodnej, do której wkładamy tytoń. Najczęściej wykonany z[...]

Jak zaparzyć plewy kawowe? Chaff Coffee

Picie naparu z wypalonych i zmielonych ziaren kawowca nikogo nie zaskakuje, zaparzanie cascary - skórki[...]

Herbata jaśminowa

Zielona herbata jaśminowa najpopularniejsza w Chinach to herbata typu Sencha. Poza aromatem jaśminu ma w[...]

Jaki młynek żarnowy do kawy wybrać? Porównanie młynka za 50 i 1000 zł

Kupowanie zmielonej kawy niesie za sobą wygodę użytkowania, a przy okazji zabiera konieczność inwestycji w[...]

3 Comments

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.