Herbaty typu Pu-Erh, czyli herbaty fermentowane, dzielimy na surowe i gotowane. Surowe są pierwotną wersją herbaty Pu-Erh, przygotowane i sprasowane w tak zwane ciastka, czyli różnokształtne formy tabliczek, talerzy, gniazdek, kul i grzybów itp, miały leżakować latami tak, by drobnoustroje bytujące na ich liściach sfermentowały je zmieniając ich smak i wygląd, a także właściwości. Potrzeby rozrastającego się popytu na ten typ herbat zaspokojono tworząc drugą wersję, czyli herbaty gotowane, a więc postarzane. Zasiewa się na nich odpowiednie kolonie mikroorganizmów i dzięki kontrolowanym warunkom wilgoci i temperatury, doprowadza się je do stanu podobnego temu, jaki surowe Pu-Erhy osiągają po wielu latach.
Oba te typy parzy się wrzątkiem stosując w zachodnim stylu parzenia około 10 gramów liści na pół litra wody. Jeśli używamy zaś wschodniego stylu parzenia stosując gaiwan lub mały czajniczek używamy innej proporcji wody do suszu. Krótkie parzenie wschodnie wymaga sporej dozy suszu. Używamy tutaj nawet siedem gramów na 120ml wody.
Oba typy należy obudzić, czyli krótko zaparzyć w mniejszej ilości wody tak, by liście namokły nieco i odspoiły się od siebie. Napar wylewamy pozbywając się pyłu i ewentualnych zanieczyszczeń o jakie nie trudno przy herbatach sezonowanych.
Jak odkruszyć herbatę w formie ciastka? Szpikulec, nóż a może kleszcze?
Ważne jest odspojenie odpowiedniej porcji liści od ciastka. Dodać należy, że wiele Pu-Erhów obu rodzajów produkuje się w postaci sypanej. Niemniej najbardziej cenione i jakościowe pozostają te sprasowane. Aby odpowiednio odkruszyć herbatę należy użyć specjalnego noża do herbaty, lub dowolnego szpikulca, noża lub nawet noża do listów. Dostępne są także specjalne kleszcze do kruszenia ciastek. Pamiętać należy, aby zachować szczególną ostrożność, aby nie skaleczyć siebie, oraz nie uszkodzić liści.
Niektóre ciastka mogą być bardzo twarde i zwięzłe. Nóż wprowadzamy między poziome warstwy herbaty poruszając nim w górę i w dół rozdzielając je. Nigdy nie wbijamy ostrza prostopadle w ciastko. Przy talerzach zacząć należy od środka spodniej strony, gdzie znajduje się wgłębienie. Tabliczki napoczyna się od brzegu. Najpierw kłujemy herbatę kilka razy szukając w miarę luźnego miejsca. Nigdy nie robimy tego na siłę. Odspajamy kawałki herbaty wzdłuż ich warstw i nie kruszymy ich dalej na drobne kawałki, ponieważ łatwo połamać liście. Powinny się całkowicie rozpaść podczas parzenia.
Czy herbata Pu-Erh nadaje się do wielokrotnego parzenia? Zachodnie oraz wschodnie parzenie czerwonej herbaty
Pu-Erhy to herbaty nadające się do wielokrotnego parzenia. Poza pierwszą preinfuzją możemy przeprowadzić kilka parzeń nawet przy zachodnim parzeniu, zaś przy wschodnim, czasem nawet kilkanaście. Każde kolejne parzenie wydłużamy, a w ekstremalnych sytuacjach polewamy nawet naczynie wrzątkiem od zewnątrz tak, by utrzymać temperaturę parzenia.
Najlepsze parametry parzenia są zależne od preferencji i doświadczenia parzącego, lecz ogólnie rzecz ujmując, użyć należy według zachodniej sztuki parzenia około 2-3 gramów na 120ml wrzątku i parzyć około 3-4 minut wydłużając czas kolejnych parzeń. Według wschodniej sztuki parzenia zaś używamy dozy conajmniej podwójnej stosując około 7 gramów na gaiwan i parząc około 30 sekund. Kolejne parzenia również wydłużamy. Niezależnie od techniki pamiętamy o obudzeniu liści.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Po więcej szczegółów zapraszamy do: The tea drinker’s handbook – Francois-Xavier Delmas, Mathias Minet, Christine Barbaste Tea a user’s guide – Tony Gebely, World of tea – Jane Pettigrew
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos hemp 50g
Herbata rooibos Rooibos zielona 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
180 Produkty
Herbata aromatyzowana
71 Produkty
Herbata zielona matcha
17 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
93 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
F: Flowery, oznaczenie jakości herbaty
F: Flowery to jedno z literowych oznaczeń jakości herbaty. Oznacza, że jest to herbata z[...]
Herbata żółta. Czar żółtej herbaty
W Polsce Żółte herbaty są najmniej znane, dlaczego? Głównie tłumaczy się to ich wysoką ceną,[...]
paź
Herbata na biegunkę. Pokrzywa na apetyt
Pokrzywa wzmaga apetyt, dobrze wpływa na pracę wątroby oraz całego układu pokarmowego. Dobra przy biegunkach.[...]
gru
Jak radzić sobie ze smogiem? Herbata na smog
Smog to sztuczne zjawisko atmosferyczne, które polega na wysokim stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, związanych z[...]
lis
Herbata z prowincji Hubei (Chiny)
Prowincja Hubei znajduje się w środkowych Chinach, jej nazwa oznacza „na północ od jeziora”. Mowa[...]
paź
Bodhidharma
Legenda głosi, że Bodhidharma miał problemy z zasypianiem w czasie całonocnych medytacji. Jako, że uważał[...]
Goździki: właściwości, działanie. Dodatki do herbaty
Przede wszystkim goździki są antyseptyczne, więc pomagają przy różnego rodzaju infekcjach. Ponadto mają działanie przeciwbólowe,[...]
sty
Herbata żółta Huang Da Cha. Kawa wśród herbat
Huang Da Cha jest herbatą żółtą, o dużych i długich liściach, bardzo często z domieszką[...]
lut