ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Herbaty typu Pu-Erh, czyli herbaty fermentowane, dzielimy na surowe i gotowane. Surowe są pierwotną wersją herbaty Pu-Erh, przygotowane i sprasowane w tak zwane ciastka, czyli różnokształtne formy tabliczek, talerzy, gniazdek, kul i grzybów itp, miały leżakować latami tak, by drobnoustroje bytujące na ich liściach sfermentowały je zmieniając ich smak i wygląd, a także właściwości. Potrzeby rozrastającego się popytu na ten typ herbat zaspokojono tworząc drugą wersję, czyli herbaty gotowane, a więc postarzane. Zasiewa się na nich odpowiednie kolonie mikroorganizmów i dzięki kontrolowanym warunkom wilgoci i temperatury, doprowadza się je do stanu podobnego temu, jaki surowe Pu-Erhy osiągają po wielu latach.

Herbata czerwona Toucha Mini Green Pu-Erh 9 szt.
Herbata czerwona Toucha Mini Green Pu-Erh 9 szt.

Oba te typy parzy się wrzątkiem stosując w zachodnim stylu parzenia około 10 gramów liści na pół litra wody. Jeśli używamy zaś wschodniego stylu parzenia stosując gaiwan lub mały czajniczek używamy innej proporcji wody do suszu. Krótkie parzenie wschodnie wymaga sporej dozy suszu. Używamy tutaj nawet siedem gramów na 120ml wody.

Oba typy należy obudzić, czyli krótko zaparzyć w mniejszej ilości wody tak, by liście namokły nieco i odspoiły się od siebie. Napar wylewamy pozbywając się pyłu i ewentualnych zanieczyszczeń o jakie nie trudno przy herbatach sezonowanych.

Nóż do herbaty czerwonej pu-erh. Nóż do dzielenia herbaty
Nóż do herbaty czerwonej pu-erh. Nóż do dzielenia herbaty

Jak odkruszyć herbatę w formie ciastka? Szpikulec, nóż a może kleszcze?

Ważne jest odspojenie odpowiedniej porcji liści od ciastka. Dodać należy, że wiele Pu-Erhów obu rodzajów produkuje się w postaci sypanej. Niemniej najbardziej cenione i jakościowe pozostają te sprasowane. Aby odpowiednio odkruszyć herbatę należy użyć specjalnego noża do herbaty, lub dowolnego szpikulca, noża lub nawet noża do listów. Dostępne są także specjalne kleszcze do kruszenia ciastek. Pamiętać należy, aby zachować szczególną ostrożność, aby nie skaleczyć siebie, oraz nie uszkodzić liści.

Niektóre ciastka mogą być bardzo twarde i zwięzłe. Nóż wprowadzamy między poziome warstwy herbaty poruszając nim w górę i w dół rozdzielając je. Nigdy nie wbijamy ostrza prostopadle w ciastko. Przy talerzach zacząć należy od środka spodniej strony, gdzie znajduje się wgłębienie. Tabliczki napoczyna się od brzegu. Najpierw kłujemy herbatę kilka razy szukając w miarę luźnego miejsca. Nigdy nie robimy tego na siłę. Odspajamy kawałki herbaty wzdłuż ich warstw i nie kruszymy ich dalej na drobne kawałki, ponieważ łatwo połamać liście. Powinny się całkowicie rozpaść podczas parzenia.

Herbata czerwona pu-erh beeng cha shu 100g
Herbata czerwona pu-erh beeng cha shu 100g

Czy herbata Pu-Erh nadaje się do wielokrotnego parzenia? Zachodnie oraz wschodnie parzenie czerwonej herbaty

Pu-Erhy to herbaty nadające się do wielokrotnego parzenia. Poza pierwszą preinfuzją możemy przeprowadzić kilka parzeń nawet przy zachodnim parzeniu, zaś przy wschodnim, czasem nawet kilkanaście. Każde kolejne parzenie wydłużamy, a w ekstremalnych sytuacjach polewamy nawet naczynie wrzątkiem od zewnątrz tak, by utrzymać temperaturę parzenia.

Najlepsze parametry parzenia są zależne od preferencji i doświadczenia parzącego, lecz ogólnie rzecz ujmując, użyć należy według zachodniej sztuki parzenia około 2-3 gramów na 120ml wrzątku i parzyć około 3-4 minut wydłużając czas kolejnych parzeń. Według wschodniej sztuki parzenia zaś używamy dozy conajmniej podwójnej stosując około 7 gramów na gaiwan i parząc około 30 sekund. Kolejne parzenia również wydłużamy. Niezależnie od techniki pamiętamy o obudzeniu liści.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Po więcej szczegółów zapraszamy do: The tea drinker’s handbook – Francois-Xavier Delmas, Mathias Minet, Christine Barbaste Tea a user’s guide – Tony Gebely, World of tea – Jane Pettigrew

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czy można palić liście herbaty? 10 pytań i odpowiedzi dotyczących herbaty

Mówi się, że nie ma głupich pytań, są jedynie głupie odpowiedzi. Nie każdy jednak tak[...]

Produkcja herbaty w domu

Każdy entuzjasta herbaty wcześniej czy później wpada na pomysł, aby posiadać własny krzaczek herbaty w[...]

Czy herbata pu-erh na prawdę odchudza? Badania 2020

Badania obecnie dostępne podają wielkości powyżej jednego kilograma jako pewne. Wynik ten, niezbyt zdumiewający, dotyczy[...]

Herbata na bóle menstruacyjne

Czy herbata może pomóc przy bólach menstruacyjnych to zagadnienie, które nie tylko powinno zainteresować kobiety.[...]

Zaparzyliśmy kawę na wodzie z lodowca za 300 zł

Komercyjna produkcja wody pochodzącej z roztopionego lodowca przysparza wielu problemów natury technicznej oraz późniejszej dystrybucji.[...]

Gdzie kupować dobrą kawę? Jakie informacje powinny znajdować się na etykiecie?

Etykietka kawy powinna zawierać kilka istotnych informacji, aby móc świadomie wybrać ziarno dla siebie. Najważniejszą[...]

Kalebasa: Yerba Mate

Kalebaza, calebasse jest to hiszpańska nazwa tykwy, rośliny pochodzącej z Afryki i Azji. Tykwa należy[...]

Herbata Czarna

Czarna herbata pochodzi z rośliny camelia sinensis i w zależności od gatunku i regionu uprawy[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.