Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Jesteśmy coraz bliżej sezonu deszczowo-grypowego, a malina jest jednym z najbardziej znanych ziół stosowanych w przeziębieniach. Jednak smaczne owoce pełne aromatycznego soku to nie jedyna dobroć oferowana nam przez tę roślinę. Dzisiaj więc krótko o liściach malinowych.

Malina właściwa (Rubus idaeus): zastosowanie, charakterystyka, właściwości

To właśnie o niej śpiewał Marek Grechuta “W malinowym chruśniaku”, przez nią wydarzyła się tragedia w “Balladynie”. Polskie dziewczyny są “jak maliny”, a sok z malin to obowiązkowa pozycja piwniczna każdej babci.

Z naukowego punktu widzenia jest wieloletnią rośliną z rodziny różowatych, szeroko rozpowszechnioną po świecie, zarówno w stanie dzikim jak i uprawie. Kto raz wpadł w malinowy gąszcz będzie to z pewnością długo pamiętał dzięki kolcom pokrywającym łodygi. Kwiaty maliny są białe. Często tworzy mieszańce z jeżyną. W stanie dzikim znajdziemy malinę w lasach, w zaroślach, na zrębach: wszędzie tam, gdzie znajdzie ocienione miejsce.

Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę: liście maliny i napar
Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę: liście maliny i napar

Malina: zastosowanie

Maliny są uprawiane i zbierane głównie dla owoców, które są soczyste i delikatne. Wykorzystuje się je od dawna w kuchni i medycynie naturalnej. Zawierają między innymi kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, pektyny, cukry oraz witaminy E, C oraz z grupy B. Z malin wytwarza się syropy, soki, konfitury i dżemy. Bardzo smaczne są też na surowo lub jako dodatek do ciast i deserów.

Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę: owoce maliny
Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę: owoce maliny

Malina: działanie

Owoc maliny ma działania napotne, przeciwgorączkowe, wzmacniające, oczyszczające organizm i antybakteryjne. Jest swojego rodzaju pierwszą pomocą przy przemarznięciu. Z resztą wizja kubka ciepłej herbaty z domowymi malinami podczas wietrznego i deszczowego wieczoru jesiennego już sama w sobie poprawia nam nastrój i samopoczucie.

Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę: napar malinowy
Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę: napar malinowy

Liście maliny: zastosowanie

Z malin jednak pozyskuje się także liście, w których znajdziemy garbniki, flawanoidy oraz witaminę C. Przygotowuje się je w postaci herbatki ziołowej czyli naparu, który ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i rozkurczające. Dlatego poleca się picie naparu z liści malin przy biegunkach, przeziębieniach (działa napotnie) oraz na bóle gardła. Liście malin występuja także w mieszankach żółcio- i moczopędnych.

W wielu krajach liście malin są znanym “kobiecym” ziołem, łączonym z ciążą, porodem i połogiem oraz bolesnymi menstruacjami. Przeprowadzone badanie pokazało, że liście maliny prawidłowo przyjmowane, są bezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka oraz mogą zmniejszyć ryzyko skrócenia lub wydłużenia ciąży. (Simpson M., Parsons M., Greenwood J., Wade K. : “Raspberry leaf in pregnancy: its safety and efficacy in labor. J. Midwifery Womens Health 2001). Przypisuje im się łagodzenie przebiegu porodu, zmniejszenie bólu i odprężenie matki oraz wspomagania przy karmieniu piersią. Pomagają także w porannych mdłościach.
Ważne jest jednak, by w okresie ciąży, w razie wątpliwości, zwrócić się do lekarza.

Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę: napar z liści maliny
Najlepsza herbata na przeziębienie. Herbata z liści maliny na grypę: napar z liści maliny

Zbiór i przygotowanie naparu z liści maliny

Liście maliny zbieramy latem z czystych upraw. Liście powinny być zdrowe, młode lecz już dobrze wyrośnięte. Następnie suszymy je w przewienym i ocienionym miejscu.

Napar przygotowuje się parząc około łyżeczki suszu na filiżankę gorącą wodą (około 96 stopni) w czasie 5-8 minut.

Napar ma ładny żółty kolor. Już sam susz pachnie nieco słodko, nieco malinowo, nieco ziołowo. Smak zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Napar jest leciutko słodki, nie przypomina smaku owocu, ale też nie smakuje jak typowe zioło. Herbata jest bardzo smaczna i przyjemna. Pijmy ją na zdrowie!

Źródła:

  • “Substancje roślinne, wskazania I przeciwskazania do stosowania w czasie ciąży I przygotowania do porodu” Agnieszka Bazylko
  • Poradnikzdrowie.pl
  • Simpson M., Parsons M., Greenwood J., Wade K. : “Raspberry leaf in pregnancy: its safety and efficacy in labor. J. Midwifery Womens Health 2001
  • herbs2000.com
  • ziolowawyspa.pl
  • botanical.com

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

S: Souchong, oznaczenie jakości herbaty

Souchong jest to oznaczenie jakości herbaty. Skrót literowy dla tej grupy herbat to „S”. Oznacza,[...]

Lapacho: Przepis na herbatę Inków, jak parzyć herbatę Lapacho

Jest to kora drzewa Lapacho i nazywana jest także herbatą Inków. Wywodzi się z medycyny[...]

1 Comment

Herbata w Rosji

Picie herbaty to ceremonia tradycyjna i święta dla każdego rosyjskiego domu. Parzy się herbatę czarną,[...]

Naturalny słodzik do herbaty Stewia zamiast cukru

Stewia to roślina, która występuje dziko i jest uprawiana w Ameryce Południowej. Teraz uprawa się[...]

Pocky Green Tea Matcha Paluszki pszenne w polewie mlecznej Matcha, opinie

Trzeba przyznać, że Pocky Green Tea Matcha są bardzo smaczne: nie za słodkie i chrupiące.[...]

Yerba Mate FAQ: pytania i odpowiedzi

Jakie są zalety picia Yerba Mate? Wzmocnienie układu odpornościowego, redukcja zmęczenia, obniżenie ciśnienia krwi, odmładzanie,[...]

Herbata przed treningiem i po treningu

Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek[...]

Herbata zielona Gunpowder

Gunpowder to bardzo ceniona odmiana zielonej herbaty, której listki zwijane są w małe perełki o[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.