Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Na świecie na cukrzycę cierpi 463 miliony osób. Liczba ta wzrasta lawinowo i szacuje się, że do roku 2045 choroba ta będzie dotyczyć połowy społeczeństwa. Mimo tak ogromnej liczby wiedza w społeczeństwie na temat cukrzycy wciąż jest dość niewielka.

Cukrzyca to choroba wynikająca ze zbyt dużego stężenia glukozy we krwi, co z kolei wynika albo z odporności tkanek naszego ciała na insulinę produkowaną w trzustce tak, że organ ten nie daje rady wyprodukować jej odpowiedniej ilości lub z ograniczenia lub niezdolności trzustki do produkowania ten substancji. O ile pierwszy typ cukrzycy raczej jest dziedziczny, o tyle drugi może być nabyty w skutek złego stylu życia.

Zielona herbata a cukrzyca – warto po nią sięgnąć?

Nadmiar glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia wielu organów w naszym ciele takich jak oczy, nerki, układ nerwowy, krwionośny oraz serce. Bardzo często zastanawiamy się, czy regularne picie zielonej herbaty może pomóc osobom z cukrzycą lub chronić przez zachorowaniem na tę chorobę.

Ogólnie, jako środki prewencji zaleca się zachowanie prawidłowej masy ciała, regularną aktywność fizyczną w wymiarze około 2,5 godziny tygodniowo oraz zmianę nawyków żywieniowych polegających na ograniczeniu spożywania tłuszczy oraz zwiększenie spożycia błonnika. Co ciekawe spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach także jest czynnikiem prewencyjnym.

Herbata zielona japońska Japan Bancha organic
Herbata zielona japońska Japan Bancha organic

Picie herbaty może być również pomocne. Okazuje się, że osoby wypijające 3 i więcej szklanek herbaty zielonej dziennie wykazują mniejszą podatność na tę chorobę o 33% w stosunku do osób, które herbatę pijają sporadycznie (około 1 filiżanki tygodniowo).

Działanie polifenoli zawartych w herbacie, zwłaszcza EGCG – najbardziej aktywnego spośród nich – może przynosić korzystne efekty dla osób chorych na cukrzycę. Najważniejsze działanie jakie zielona herbata wykazuje w tym temacie to regulacja masy ciała i poziomu cholesterolu.

Czy zielona herbata pomaga na cukrzycę typu drugiego?

Jeśli jednak chodzi o bezpośredni wpływ zielonej herbaty na cukrzycę typu drugiego wyniki badań nie są jednoznaczne. Stanowisko środowiska naukowego na tę chwilę jest takie, że mimo pozytywnych wyników badań na szczurach i myszach nie można stwierdzić leczniczych właściwości zielonej herbaty w przypadku cukrzycy. Wykazuje się, że niektóre polifenole zawarte w zielonej herbacie, mogą w przyszłości, w połączeniu z innymi substancjami przynieść pozytywne efekty w leczeniu tej choroby. Przeprowadzone jednak badania na różnych grupach osób w różnym okresie w wielu przypadkach ujawniają brak jakiegokolwiek związku wypijanej herbaty z ograniczeniem cukrzycy.

Zielona japońska herbata Genmaicha
Zielona japońska herbata Genmaicha

Zielona herbata jest odpowiednim napojem dla osób z cukrzycą. Nie tylko będąc bogatym w prozdrowotne składniki napojem może poprawić ogólny stan zdrowia, pomóc regulować poziom glukozy we krwi oraz kontrolować wagę, to jeszcze pozwala zrezygnować z innych napojów, mających często niekorzystny wpływ na zdrowie i niezalecanych dla cukrzyków.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: The Effects of Green Tea on Obesity and Type 2 Diabetes – Hyun Min Kim and Jaetaek Kim, Green tea and type 2 diabetes – Jae-Hyung Park, Jae-Hoon Bae, Sung-Soon Im, and Dae-Kyu Song*, Oficjalna strona Światowej Organizacji Zdrowia www.who.int

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.