WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Na świecie na cukrzycę cierpi 463 miliony osób. Liczba ta wzrasta lawinowo i szacuje się, że do roku 2045 choroba ta będzie dotyczyć połowy społeczeństwa. Mimo tak ogromnej liczby wiedza w społeczeństwie na temat cukrzycy wciąż jest dość niewielka.

Cukrzyca to choroba wynikająca ze zbyt dużego stężenia glukozy we krwi, co z kolei wynika albo z odporności tkanek naszego ciała na insulinę produkowaną w trzustce tak, że organ ten nie daje rady wyprodukować jej odpowiedniej ilości lub z ograniczenia lub niezdolności trzustki do produkowania ten substancji. O ile pierwszy typ cukrzycy raczej jest dziedziczny, o tyle drugi może być nabyty w skutek złego stylu życia.

Zielona herbata a cukrzyca – warto po nią sięgnąć?

Nadmiar glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia wielu organów w naszym ciele takich jak oczy, nerki, układ nerwowy, krwionośny oraz serce. Bardzo często zastanawiamy się, czy regularne picie zielonej herbaty może pomóc osobom z cukrzycą lub chronić przez zachorowaniem na tę chorobę.

Ogólnie, jako środki prewencji zaleca się zachowanie prawidłowej masy ciała, regularną aktywność fizyczną w wymiarze około 2,5 godziny tygodniowo oraz zmianę nawyków żywieniowych polegających na ograniczeniu spożywania tłuszczy oraz zwiększenie spożycia błonnika. Co ciekawe spożywanie alkoholu w niewielkich ilościach także jest czynnikiem prewencyjnym.

Herbata zielona japońska Japan Bancha organic
Herbata zielona japońska Japan Bancha organic

Picie herbaty może być również pomocne. Okazuje się, że osoby wypijające 3 i więcej szklanek herbaty zielonej dziennie wykazują mniejszą podatność na tę chorobę o 33% w stosunku do osób, które herbatę pijają sporadycznie (około 1 filiżanki tygodniowo).

Działanie polifenoli zawartych w herbacie, zwłaszcza EGCG – najbardziej aktywnego spośród nich – może przynosić korzystne efekty dla osób chorych na cukrzycę. Najważniejsze działanie jakie zielona herbata wykazuje w tym temacie to regulacja masy ciała i poziomu cholesterolu.

Czy zielona herbata pomaga na cukrzycę typu drugiego?

Jeśli jednak chodzi o bezpośredni wpływ zielonej herbaty na cukrzycę typu drugiego wyniki badań nie są jednoznaczne. Stanowisko środowiska naukowego na tę chwilę jest takie, że mimo pozytywnych wyników badań na szczurach i myszach nie można stwierdzić leczniczych właściwości zielonej herbaty w przypadku cukrzycy. Wykazuje się, że niektóre polifenole zawarte w zielonej herbacie, mogą w przyszłości, w połączeniu z innymi substancjami przynieść pozytywne efekty w leczeniu tej choroby. Przeprowadzone jednak badania na różnych grupach osób w różnym okresie w wielu przypadkach ujawniają brak jakiegokolwiek związku wypijanej herbaty z ograniczeniem cukrzycy.

Zielona japońska herbata Genmaicha
Zielona japońska herbata Genmaicha

Zielona herbata jest odpowiednim napojem dla osób z cukrzycą. Nie tylko będąc bogatym w prozdrowotne składniki napojem może poprawić ogólny stan zdrowia, pomóc regulować poziom glukozy we krwi oraz kontrolować wagę, to jeszcze pozwala zrezygnować z innych napojów, mających często niekorzystny wpływ na zdrowie i niezalecanych dla cukrzyków.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: The Effects of Green Tea on Obesity and Type 2 Diabetes – Hyun Min Kim and Jaetaek Kim, Green tea and type 2 diabetes – Jae-Hyung Park, Jae-Hoon Bae, Sung-Soon Im, and Dae-Kyu Song*, Oficjalna strona Światowej Organizacji Zdrowia www.who.int

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Yerba mate zdrowsza niż zielona herbata? Polifenole

Ogólna kompozycja polifenoli w mate i herbacie ze zrozumiałych przyczyn różni się znacznie. O ile[...]

Jak zrobić samemu naturalne herbaciane kosmetyki?

O tym, że herbata zawiera wiele bardzo zdrowych składników dla naszego ciała wiadomo od dawna.[...]

Sir Edward Tea Black African test, opinie

W smaku w pierwszym uderzeniu otrzymujemy garbnikową moc, a po niej już tylko kwaśna metaliczność.[...]

Herbata, herbatka: co jest herbatą a co nią nie jest?

Herbatą jest wszystko co zawiera w składzie liście herbaty pochodzące z rośliny Camellia sinensis. Możemy[...]

Matchawan, czarka do matchy

Matchawan lub chawan to specjalna duża czarka używana do przygotowania japońskiej herbaty matcha. Może mieć[...]

W poszukiwaniu herbaty: Maroko

Jesteśmy w Maroko, aby napić się tradycyjnej marokańskiej zielonej herbaty z miętą. To herbata, która[...]

Yerba mate saborizada

Yerba mate saborizada to oznaczenie spotykane na opakowaniach yerba mate. Odnosi się do yerba mate[...]

Herbata na przeziębienie

Sezon przeziębieniowo-grypowy szaleje. Znowu wszyscy dookoła kichają, kaszlą i prychają. Wszędzie pełno reklam “super ekstra”[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.