Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Herbata owocowa to właściwie napar. Nie ma tam herbaty więc i słowo to używane jest potocznie. W składzie naparów owocowych znajdziemy oczywiście owoce, suszone, liofilizowane oraz kandyzowane. Bywają tam także różne zioła, jak mięta dla orzeźwienia, czy krokosz barwierski dla koloru naparu. Bywa w składzie naparu owocowego także hibiskus. Nie można o nim zapomnieć, ponieważ on sam nie daje o sobie łatwo zapominać. Niektóre mieszanki owocowe z jakimi się spotkamy na rynku bywają komponowane głównie na bazie kwiatu hibiskusa. Zapewnia on intensywny kolor i intensywny smak. To dzięki jego dodatkowi herbatki owocowe są kwaśne.

  • Parzenie naparów owocowych nie powinno nastręczać nikomu trudności. Jednym z powodów, dla których herbatki takie są często wybierane jest to, że nie są wymagające.
  • Na dobrą sprawę nie ma problemu z temperaturą, wody ponieważ używać należy wrzątku. Nie ma także aż tak ścisłych zasad parzenia, ponieważ napar taki nie zrobi się gorzki ani cierpki jak herbata.
  • Nie do końca jednak jest tak, że możemy ignorować zalecenia producenta oraz wytyczne dotyczące parzenia.
Herbata ziołowa grejpfrut z pomarańczą
Herbata ziołowa grejpfrut z pomarańczą

Czy można zepsuć napar owocowy? Cold brew, czyli zimne parzenie jako pomysł na ciepłe dni

Może rzeczywiście niełatwo zepsuć napar owocowy, lecz zwróćmy uwagę na to, że jest to mieszanka różnych składników, każdy z nich zaś jest potrzebny i każdy ma oddać coś do naparu tak, by razem stworzyć konkretne połączenie aromatów i smaków tak, jak wymyślił tę kompozycję jej autor. Herbatkę taką zaprojektowano, by była najsmaczniejsza przy konkretnych parametrach parzenia, czyli przy konkretnym czasie parzenia i odpowiedniej ilości suszu. Lekceważąc zalecenia na opakowaniu możemy pozbawić się wielu ciekawych doznań. Jeśli będziemy parzyć zbyt długo może się okazać, że na przykład hibiskus, jeśli jest w naparze, zrobi się zbyt kwaśny, lub mięta zdominuje inne smaki. Jeśli odwrotnie, będziemy parzyć zbyt krótko napar będzie wodnisty i poczujemy w nim jedynie te składniki które parzą się najszybciej.

Odpowiedzią na pytanie jak parzyć napary owocowe będzie mało konkretne: tak, jak różny bywa ich skład. Parzymy więc tak jak zalecił producent. Najczęściej jest to wrzątek w czasie 5-10 minut z dozą około 3 gramów na filiżankę.

Często traktujemy mieszanki owocowe nieco po macoszemu uznając, że skoro nie są herbatami to nie trzeba im poświęcać uwagi przy parzeniu. Dajmy im szansę i dajmy szansę ich producentowi, aby zaprezentował nam to co miał na myśli komponując konkretne połączenie.

Herbata owocowa słodkie mango
Herbata owocowa słodkie mango

Na koniec ciekawostka. Poza tym, że herbatki owocowe można parzyć też zimną wodą czyli metodą cold brew, można nimi również aromatyzować herbaty i yerba mate dodając zwyczajnie ulubionej mieszanki owocowej do zielonej, lub czarnej herbaty tworząc swoją własną herbatę aromatyzowaną. Ciekawym rozwiązaniem dla miłośników yerba mate jest także pomysł, by pić napary owocowe jak mate, przez bombillę. Można użyć tej techniki dzięki temu, że trudno je przeparzyć. Jest to także dobry pomysł na „yerba mate” dla dzieci.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Yerba mate yerbeado, mate cocido

Yerba mate yerbeado lub mate cocido to nazwa naparu przyrządzanego z yerba mate tak jak[...]

Kawa speciality – co to – historia, jak powstała?

Pojawienie się Trzeciej fali zdecydowanie odmieniło tą tendencję. Wysoka jakość kawy stała się priorytetem, przywrócono[...]

Czy cascara to herbata? Kofeina w cascarze

W smaku cascara jest delikatnie słodka, w aromacie wyczuwa się rodzynki, czereśnie czy jabłka. Przy[...]

Test herbaty Matcha: zielona herbata Moya Matcha, opinie

Przetestowaliśmy 3 produkty firmy Moya Matcha: Moya Matcha luksusowa, Moya Matcha tradycyjna, Moya Matcha codzienna.[...]

Najwięksi eksporterzy yerba mate. Miejsce czwarte Cię zaskoczy!

Podium z Ameryki Południowej nas nie dziwi. W Europie największym eksporterem są Niemcy, póżniej Francja,[...]

Jak rozpoznać oryginalną Yerba mate i herbatę? Kody kreskowe a kraj pochodzenia

Jeśli zdarzy nam się jakiś herbaciany zakup w oryginalnym opakowaniu, warto sprawdzić czy japońska naprawdę[...]

1 Comment

Teh Tarik, czyli herbata po Malezyjsku

Dosłownie nazwę teh tarik można przetłumaczyć jako "herbata ciągnięta". Co to oznacza? Chodzi tutaj o[...]

Najlepsza herbata na katar. Herbata zatkany nos

Kiedy mamy katar lub zatkany nos, polecamy naturalną i zdrową herbatę na bazie herbaty zielonej[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.