WYDAJ 65 PLN, ZA DARMO.

Początek XX w. to czas dużego rozwoju urządzeń do parzenia kawy. To właśnie wtedy po raz pierwszy na szeroką skalę do uzyskania większej intensywności naparu “zaprzęgnięto” ciśnienie. Wynaleziono nie tylko ekspresy ciśnieniowe, znane nam z kawiarni, ale również dużo bardziej przystępne cenowo jak i gabarytowo kawiarki. Nie sposób porównywać ze sobą tych urządzeń, ponieważ różnią się one znacząco ciśnieniem jakie wytwarzają (Moka 1,5 barów, ekspresy ok.8-9 barów).

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Punktem wspólnym jest jednak z pewnością intensywność naparów, jakiej nie da się osiągnąć przy użyciu innych metod parzenia. Aby poprawnie zaparzyć kawę w kawiarce, warto zwrócić uwagę na poniższe wskazówki:

1. Kawiarka filtruje kawę jedynie przy pomocy metalowego sitka. Powoduje to znaczną ilość pyłu kawowego w naszej filiżance. Skutkuje to najczęściej przeparzaniem się naparu oraz brudnym posmakiem. Aby pozbyć się problemu, warto użyć papierowego filtra do Aeropressu, który skutecznie oczyści napar z drobinek kawy.

2. Dużym minusem tej metody jest wytwarzanie się zbyt dużej dla kawy temperatury. Postawienie kawiarki na źródle ciepła skutkuje przegrzewaniem się (suchej jeszcze) kawy w sitku. Jedynym sposobem na zminimalizowanie zgubnego działania temperatury na kawę jest maksymalne skrócenie procesu parzenia. Aby osiągnąć taki efekt należy już na starcie wlać do kawiarki gorącą wodę, a po skręceniu, nastawić urządzenie grzewcze na najwyższy stopień ogrzewania.

3. Należy obowiązkowo pamiętać, aby uzupełnić dolny zbiornik wodą jedynie do wysokości wentyla odprowadzającego nadmiar ciśnienia.

Dlaczego kawa jest kwaśna? Kawy o niskiej kwasowości
Dlaczego kawa jest kwaśna? Kawy o niskiej kwasowości

4. Kawa potrzebuje przestrzeni do rozwinięcia się podczas procesu zaparzania, dlatego wsypując kawę do sitka warto pozostawić jej ok. 0,5 – 1 cm odległości od krawędzi zbiornika.

5. Aby nie dopuścić do wypłukiwania z kawy niechcianych aromatów, należy w odpowiednim momencie przerwać proces zaparzania. Gdy kawa wylewająca się do górnego zbiornika zacznie przybierać jasny kolor, przerywamy parzenie poprzez umieszczenie kawiarki w zimnej wodzie lub ochłodzenie jej mokrym ręcznikiem.

6. Najlepiej sprawdzą się kawy o profilu palenia dedykowanemu espresso, pochodzące z Ameryki Południowej.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata zielona Hojicha, parzenie herbaty w Shiboridashi

Hojicha to japońska, dość młoda herbata, wyprodukowana pierwszy raz w 1920 roku w Kyoto. Hojicha[...]

Najlepsza herbata na przeziębienie, herbata Aragorna Władca Pierścieni

Czosnek, świeża mięta, miód i imbir: oto przepis na najlepszą herbatę na przeziębienie prosto ze[...]

Herbata Che Thai Nguyen, opinie

Pierwsze parzenie uwalnia słodkawy aromat, który jest bardzo przyjemny i mógłbym wąchać same zalane liście[...]

1 Comment

Herbata zielona Gyokuro – jedna z najszlachetniejszych na świecie

Gyokuro jest to uważana za najszlachetniejszą z japońskich, a czasem także za najszlachetniejszą na świecie[...]

1 Comment

Herbata dla niemowląt

Ważnym i cenionym przez młode matki naparem jest rooibos. Czerwonokrzew afrykański uchodzi za całkowicie bezpieczny[...]

Ekskluzywna herbata, segment herbat specialty

Wiele osób uważa, że herbata ekspresowa to „ta zwykła”, a sypana to „ta lepsza”. Często[...]

Herbaciarnia Czajnik Zabrze

Herbaciarnia Czajnik Zabrze kontaktowe: telefon: 509 257 519, adres: Zabrze ul. Świętej Barbary 18A (wejście[...]

Zaparzyliśmy kawę na wodzie z lodowca za 300 zł

Komercyjna produkcja wody pochodzącej z roztopionego lodowca przysparza wielu problemów natury technicznej oraz późniejszej dystrybucji.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.