ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Początek XX w. to czas dużego rozwoju urządzeń do parzenia kawy. To właśnie wtedy po raz pierwszy na szeroką skalę do uzyskania większej intensywności naparu „zaprzęgnięto” ciśnienie. Wynaleziono nie tylko ekspresy ciśnieniowe, znane nam z kawiarni, ale również dużo bardziej przystępne cenowo jak i gabarytowo kawiarki. Nie sposób porównywać ze sobą tych urządzeń, ponieważ różnią się one znacząco ciśnieniem jakie wytwarzają (Moka 1,5 barów, ekspresy ok.8-9 barów).

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Punktem wspólnym jest jednak z pewnością intensywność naparów, jakiej nie da się osiągnąć przy użyciu innych metod parzenia. Aby poprawnie zaparzyć kawę w kawiarce, warto zwrócić uwagę na poniższe wskazówki:

1. Kawiarka filtruje kawę jedynie przy pomocy metalowego sitka. Powoduje to znaczną ilość pyłu kawowego w naszej filiżance. Skutkuje to najczęściej przeparzaniem się naparu oraz brudnym posmakiem. Aby pozbyć się problemu, warto użyć papierowego filtra do Aeropressu, który skutecznie oczyści napar z drobinek kawy.

2. Dużym minusem tej metody jest wytwarzanie się zbyt dużej dla kawy temperatury. Postawienie kawiarki na źródle ciepła skutkuje przegrzewaniem się (suchej jeszcze) kawy w sitku. Jedynym sposobem na zminimalizowanie zgubnego działania temperatury na kawę jest maksymalne skrócenie procesu parzenia. Aby osiągnąć taki efekt należy już na starcie wlać do kawiarki gorącą wodę, a po skręceniu, nastawić urządzenie grzewcze na najwyższy stopień ogrzewania.

3. Należy obowiązkowo pamiętać, aby uzupełnić dolny zbiornik wodą jedynie do wysokości wentyla odprowadzającego nadmiar ciśnienia.

Dlaczego kawa jest kwaśna? Kawy o niskiej kwasowości
Dlaczego kawa jest kwaśna? Kawy o niskiej kwasowości

4. Kawa potrzebuje przestrzeni do rozwinięcia się podczas procesu zaparzania, dlatego wsypując kawę do sitka warto pozostawić jej ok. 0,5 – 1 cm odległości od krawędzi zbiornika.

5. Aby nie dopuścić do wypłukiwania z kawy niechcianych aromatów, należy w odpowiednim momencie przerwać proces zaparzania. Gdy kawa wylewająca się do górnego zbiornika zacznie przybierać jasny kolor, przerywamy parzenie poprzez umieszczenie kawiarki w zimnej wodzie lub ochłodzenie jej mokrym ręcznikiem.

6. Najlepiej sprawdzą się kawy o profilu palenia dedykowanemu espresso, pochodzące z Ameryki Południowej.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Yerba mate, wartości odżywcze Yerba mate Cruz de Malta

Zawartość wartości odżywczych w Yerba mate Cruz de Malta. Wartości odżywcze w 50g Yerba mate[...]

Herbata w Hiszpanii

Sprawę od początku trzeba przedstawić jasno - Hiszpania to nie jest kraj herbaciany. Nie ma[...]

Herbaciane kosmetyki. Kosmetyki z herbatą: część 2

Wiadomo, że herbata jest zdrowa, poprawia nam samopoczucie oraz chroni przed starzeniem. Dlaczego więc nie[...]

Czajnik Redmond SkyKettle M170S-E, recenzja, opinie

Dziś przetestujemy Czajnik REDMOND SkyKettle M170S-E, który nie tylko umożliwia osiągnięcie wybranej przez nas temperatury,[...]

Wanilia: właściwości. Wanilia przyprawa do herbaty

Laski wanilii wszyscy znamy. Znamy też jej charakterystyczny aromat, który znajduje szerokie zastosowanie nie tylko[...]

Sprawdzamy herbaty Miss Ti Matcha Latte i Milk Tea

W Lidlu pojawiły się dwa napoje herbaciane. Dwie butelki, każda po 500ml i 130 kalorii.[...]

1 Comments

Second Flash (SF), oznaczenie jakości herbaty

Second Flash to oznaczenie jakości herbaty odnoszące się do kolejności zbiorów. W kodzie literowym oznaczane[...]

Japońska zielona herbata, której warto spróbować! Opinie

Oto lista najpopularniejszych zielonych herbat pochodzących z Japonii, których koniecznie musicie się napić.

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.