Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Assam Hattialli TGFOP FF

Czarne herbaty (lub czerwone według terminologii wschodniej) są chyba moimi ulubionymi. Dzisiaj zapraszam na krótki tekst o indyjskiej herbacie Hattialli.

Liście herbaty Assam Hattialli
Liście herbaty Assam Hattialli

Assam Hattialli TGFOP FF: co to za nazwa?

Na pierwszy rzut oka wygląda nieco skomplikowanie, ale gdy przyjrzeć się jej po kawałku, nie jest tak źle. Assam oznacza, że herbata pochodzi z Indii, z Assam. Hattialli odnosi się do ogrodu herbacianego Hattialli Tea Estate. Samo „hattialli” zaś oznacza „drogę słonia”. Ta chwytliwa nazwa została nada najprawdopodobniej z powodu obecności słoni na tamtych terenach. Oznaczenia na końcu to TGFOP czyli Tippy golden flowery orange pekoe. Odnosi się do wysokiej jakości herbaty o całych liściach oraz informuje o obecności złotych „tipsów”. FF zaś to First Flsuh czyli piewszy zbiór.

Liście herbaty Assam Hattialli w czajniku
Liście herbaty Assam Hattialli w czajniku

Plantacja Hattialli to 405 hektarów uprawy herbacianej, z której uzyskuje się herbatę głównie metodą tradycyjną. Firma zarządzająca Hattialli szczyci się dbaniem o wysoką jakość zbiorów i produkcji oraz swoim wkładem w rozwój lokalnej społeczności.

Napar czarnej herbaty Assam Hattialli
Napar czarnej herbaty Assam Hattialli

Jak parzymy Assam Hattialli?

Zaleca się parzenie 3 gramów na 120 ml wody w temepraturze około 96 stopni i w czasie od 1 do 3 minut, choć można ten czas wydłużyć i do 4 minut. Napar ma bardzo ładny, ciemno-czerwony kolor i jest klarowny. Taka „prawdziwa herbata”. Zapach naparu jest delikatny. W smaku zaś jest dość mocny, aromatyczny, nieco słodkawy (coś pomiędzy rodzynkami a karmelem). Swoją herbatę zaparzyłam dwa razy: pierwsze 2 minutowe parzenie zaowocowało czerwonawym i słodkim naparem. Drugie już 3 minutowe okazało się dużo głębsze i ciemniejsze a w smaku straciło nieco ze słodyczy.

Zaparzona herbata czarna Assam
Zaparzona herbata czarna Assam

Herbaty Assam wykorzystywane są w mieszankach śniadaniowych ze względu na swój wyraźny smak. Często dodaje się do nich mleko lub słodzi się je. Jednak Assam Hattialli wypada świetnie także solo. No i ten kolor!

Źródła: mktea.co.in/MK%20Brochure-2014.pdf, thedailytea.com/travel/assam-tea-estates/, teajourneyman.com/2015/01/02/hattialli-tgfop1-cl-tippy-2nd-flush-2014-assam-black-tea-from-lochan-tea/

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.