ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Herbata biała zdrowsza niż zielona. Warto pić gorącą herbatę białą

Herbata biała to herbata, która w małym stopniu została poddana oksydacji (lub fermentacji następującej później). Podczas procesu długiego schnięcia, struktura komórki liści herbaty pozostaje nienaruszona, nie uszkadza się w żaden sposób liści poprzez ich skręcanie lub zwijanie. Jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów produkowania herbaty białej jest pozostawienie liści herbaty na słońcu do końca procesu.

Te same liście herbaty białej mogą być stosowane do wytwarzania herbaty zielonej. Herbata biała w porównaniu z zieloną ma ciemniejszy kolor naparu oraz pełniejszy słodki smak.

Herbata biała Yin Zhen
Herbata biała Yin Zhen

Należy mieć świadomość, że bardzo wiele innych rodzajów herbat jest kwalifikowane w chińskich oznaczeniach jako „białe”. Bezpośrednim przykładem jest słynna, wykwintna zielona herbata Anji Bai Pian (w ostatnich latach nazwana również Anji Bai Cha – herbata biała z Anji). Herbata Milan Xiang (Bai Ye – biały liść) również, zgodnie z długą tradycją chińskiej wsi (gdzie nazywano białymi herbaty zielone o łagodniejszej barwie), nie jest herbatą białą.

Herbaty żółte są poddawane również lekkiej oksydacji, ale sam proces ich produkcji znacząco różni się od białej.

Pochodzenie herbaty białej

Proces suszenia na słońcu liści herbaty to jeden z najstarszych sposobów przetwarzania herbaty. Nadal praktykuje się go w prowincji Yunnan (Chiny) oraz na południe i południowy zachód w sąsiadujących krajach. Samo układanie liści herbaty w stosy podczas procesu produkcji, dzięki któremu rozpoczyna się fermentacja, nastąpiło w sposób przypadkowy.

Herbata biała Pai Mu Tan, porównanie dwóch
Herbata biała Pai Mu Tan, porównanie dwóch

To dzieło przypadku zostało jednak wykorzystane w północnej części prowincji Fujian na szeroką skalę. To tutaj producenci herbaty zatrudnili pracowników do produkcji nieco innej herbaty, pochodzącej z niższych partii rośliny. Koło 1780 roku herbata PEKOE została zauważona w hrabstwie Jianyanh i stała się sprzedażowym hitem (w dużej mierze ze względu na niższą cenę). W 1857 roku mieszkańcy hrabstwa Fuding przeszczepili rośliny herbaty z gór Taimu i tak powstała pierwsza nowoczesna herbata biała Srebrne Igły. Fuding Dai Bai stała się najważniejsza odmianą herbaty używaną do produkcji herbaty zielonej i herbaty czarnej. Kilka lat później, 140 km na zachód, region Zhenghe zaczął uprawiać własną odmianę herbaty: Zhenghe Dai Bai.

Zhenghe i Fuding pozostały do dzisiaj dwoma kluczowymi obszarami produkcji herbaty białej.

Herbata biała Pai Mu Tan
Herbata biała Pai Mu Tan

Produkcja herbaty białej

Tradycyjnie herbata biała jest suszona na słońcu na bambusowych sitach, a następnie przez 3 dni odstawiana do cienia, gdzie następuje więdnięcie. Wiosenna niestabilna pogoda wielokrotnie w przeszłości spowodowała spadki wydajności w produkcji herbaty białej, a nawet całkowitych zniszczeń zbiorów. Obecnie większość producentów ogrzewa komory pełne herbaty do ok. 32 stopni Celsjusza, żeby uniezależnić się od niesprzyjających warunków pogodowych.

W porównaniu do tradycyjnego procesu produkcji, herbatę suszy się znacznie szybciej. Mniejsza fermentacji wynika z krótszego czasu tego etapu. Żeby zrekompensować tę stratę, więdnąca herbata jest układana w stosy na kilka godziny, a wewnętrzne biologiczne ciepło wyzwala oksydację enzymatyczną, która jest wymagana do powstania herbaty białej (określony skład chemiczny). Wymagane są sprawne dłonie, aby nie dopuścić do połamania liści, powodując rozerwanie komórek. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia temperatura – nie można doprowadzić do zmiany kolory na żółty, czarny lub, co gorsza, do powstania stosu śmierdzących liści.

Istnieją dwa główne rodzaje herbaty białej: Biała Piwonia (Pai Mu Tan lub Bai Mu Dan) oraz Srebrne Igły (Bai Hai Yin Zhen). Wszystkie inne nazwy to w zasadzie sztuczki marketingowe.

Parzenie herbaty białej

W przeciwieństwie do herbaty zielonej, herbaty białe należy parzyć w wyższej temperaturze (90 stopni Celsjusza), żeby otrzymać słodki, głęboki, często kwiatowo-polny smak.

Herbata biała Pai Mu Tan, Soczysta Malina
Herbata biała Pai Mu Tan, Soczysta Malina

Zdrowa herbata biała

Wyniki badań wskazują, że herbata biała ma silniejsze niż herbata zielona, działania antyoksydacyjne, anty-mutagenne oraz lepiej przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu. Należy mieć jednak świadomość, że herbata biała Srebrne Igły jest obecnie mocniej poddawana oksydacji niż kiedyś, dlatego wskazane jest picie jej gorącej dla ochłodzenia temperatury ciała i pozbycia się toksyn z organizmu. (źródło: White Tea Extract Induces Lipolytic Activity and Inhibits Adipogenesis in Human Subcutaneous (Pre)-Adipocytes, Nutrition & Metabolism May 2009)

Herbata biała Pai Mu Tan może być pita chłodniejsza (tzn. ciepła, a nie gorąca), ale to właśnie gorący napar daje nam najwięcej zdrowotnych właściwości.

Herbata biała świetnie nadaje się do obiadu!

Tekst po polsku na podstawie: teaguardian.com/what-is-tea/white-tea-nature.html

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dzika biała herbata Yunnan Wild Tea Buds

Yunnan Wild Buds zaskakuje smakiem, nie jest podobna do białych herbat, które piłam wcześniej. Doskonale[...]

Czym jest yerba mate?

Dla osób lubiących eksperymentować, świat mate daje wiele miejsca do popisów. Znane są nie tylko[...]

Właściwości Yerba Mate, działanie Yerba Mate

Yerba mate jest bardzo bogata w przeróżne substancje odżywcze i niektórzy chcieliby nazywać ją warzywem,[...]

Jak przechowywać herbatę pu-erh? Czy yerba mate zawiera gluten?

W najnowszym odcinku Yerba czy herbata odpowiadamy na pytania: Jak pić yerba mate w szkole?[...]

Oznaczenia na kawie (etykieta): data palenia kawy

Data palenia jest jedną z podstawowych informacji świadczących o jakości ziarna znajdującego się w paczce.[...]

W czym parzyć herbatę? Naczynia do parzenia herbaty gong fu cha

Do przeprowadzenia ceremonii gonfu cha potrzebne są liczne przedmioty. Wyróżnia się przede wszystkim cztery skarby[...]

Teh Tarik, czyli herbata po Malezyjsku

Dosłownie nazwę teh tarik można przetłumaczyć jako "herbata ciągnięta". Co to oznacza? Chodzi tutaj o[...]

Jak zrobić własną czarną herbatę? Poradnik

Blendowanie herbaty, czyli mieszanie herbat z różnymi rzeczami jest bardzo powszechne i bardzo niemłode. Jeśli[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.