Czym różni się herbata liściasta od herbaty ekspresowej?
Wiele mówi się o tym, że herbata liściasta jest lepsza od herbaty ekspresowej w torebkach. W obiegowej opinii jest wiele uogólnień i nieścisłości. Co więc odróżnia herbatę liściastą od torebkowej?
Herbata liściasta (liściowa) oznacza herbatę, która składa się z całych, niepołamanych liści. Natomiast herbata torebkowa składa się najczęściej z niskiej jakości herbaty typu Fannings oraz Dust (pył). Odznaczają się one małymi kawałkami liści herbaty, więc podczas parzenia ich powierzchnia jest większa niż herbaty liściastej. Większa powierzchnia to większa szansa, że naturalne olejki eteryczne herbaty (którym zawdzięczamy wspaniały smak) łatwiej wyparowują z połamanych listków, pozostawiając nam nudny, zwietrzały smak. Dlatego dłuższe przechowywanie herbaty w torebkach pozbawia ją świeżości.
Niektóre rodzaje herbaty (w tym wiele japońskich zielonych) podczas produkcji są naturalnie uszkadzane, dlatego warto pamiętać, że długie ich przechowywanie może im szkodzić.
Kiedy parzymy herbate liściastą musimy pamiętać o przestrzeni dla rozwiających się liści, dzięki temu łatwiej absorbują wodę, a tym samym oddają wiele witamin, minerałów, zapachów i aromatów z liści. Podczas parzenia herbaty w torebkach jesteśmy ograniczeni wielkością torebki. Pełna torebka suchych liści nie da nam aromatycznej herbaty.

Przez wiele lat przemysł torebek dostosowywał herbatę do torebek. Dzięki wypełnianiu ich pociętą herbatą, powierzchnia parzenia powodowała błyskawiczny efekt w postaci herbacianego naparu. Było to tanie, łatwe i idealne dla przeciętnego pijacza herbaty z mlekiem i cukrem.
Ostatnio przemysł postanowił zacząć dostosowywać torebki do herbaty i zamiast umieszczać płaskie w smaku, połamane, maleńkie liście, zdecydował się na wyższe gatunki herbaty. Torebki zwiększyły się, a liście herbaty zyskały miejsce do rozwinięcia się, dając lepszy napar. Pamiętać jednak trzeba, że torebki w większości przypadków są zrobione z plastiku. O jedwabiu (który zapoczątkował tę metodę) możemy zapomnieć.

Mimo wielu innowacyjncyh decyzji, których doczekała się herbata ekspresowa w torebkach w ostatnich latach, smakosze herbaty nadal omijają ją z daleka. Z jednej strony wymieniają tutaj tradycję parzenia herbaty, z drugiej sezonowości, różnice w herbatach z poszczególnych lat z różnych plantacji, które daje tylko herbata liściasta.
Herbata torebkowa musi mieć zestandaryzowany smak. Co roku musi smakować tak samo. Wynika to z faktu, że jest mieszanką herbaty z całego świata. Tutaj liczy się ostateczna cena produktu, a nie jakość i charakter profilu smakowego.
Herbaty liściaste są produkowane z zupełnie przeciwnym zamysłem. Mogą różnić się w zależności od regionu, a nawet pojedynczego ogrodu. Ich smak, zapach i wygląd zmienia się w zależności od roku zbioru. To region, styl przetworzenia (wiele procesów można wykonać w różny sposób) i data zbioru współnie wypływają na smak i aromat herbaty. Dzięki temu mamy o niewspółmiernie większy od torebkowego, wybór smaków herbaty.
Tekst po polsku na podstawie: coffeetea.about.com/od/teaandtisanebasics/a/TeabagsVsLeafTea.htm
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
218 Produkty
Herbata aromatyzowana
75 Produkty
Herbata zielona matcha
22 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
103 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Najlepsze organiczne herbaty. Najsmaczniejsze herbaty organiczne – ranking
Herbaty pochodzące z organicznych upraw spełniają wszystkie kryteria bezpieczeństwa dla środowiska. W produkcie, który konsumujemy[...]
lis
Chanoyu: Tradycyjny japoński rytuał picia herbaty
Tradycyjny japoński rytuał picia herbaty nazywa się chanoyu co w języku polskim oznacza „woda na[...]
Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Warszawie? (odcinek 1)
Zapraszamy na pierwszy odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]
cze
Przegląd yerba mate: Kraus (ostrokrzew paragwajski), opinie
W mojej subiektywnej ocenie Kraus jest to jedna z lepszych yerba mate na rynku, zajmuje[...]
lut
Herbata nad Morzem Karaibskim. Co pije się w San Escobar?
W Meksyku oraz okolicznych krajach, czyli także w mitycznym San Escobar popularne są raczej napoje[...]
sty
Pierożki chińskie do herbaty. Yum Cha, czyli Dim Sum i herbata
Ceremonie herbaciane zarezerwowane są na specjalne okazje. Tymczasem dzień powszedni również kreci się wokół herbata.[...]
lut
Po czym poznać dobrą kawiarnię? Porady
Będąc z dala od domu, poszukując miejsca serwującego dobrą kawę, jesteśmy skazani na metodę "prób[...]
lut
Wstęp do parzenia herbaty
Chociaż pijemy dużo herbaty, plasując się na 31 pozycji w światowym rankingu (dwa oczka wyżej[...]
sie