Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

W naszym kraju przyjęło się nazywanie wszystkiego co parzymy herbatą. Na półkach sklepowych stoją: herbatki i herbaty owocowe, herbaty ziołowe, herbatki i herbaty Rooibos, herbatki i herbaty Yerba Mate i wiele innych. Tymczasem herbata to konkretna roślina: Camellia sinensis.

Jak to jest z tą herbatą, co nią jest a co nie jest?

Herbatą jest wszystko co zawiera w składzie liście herbaty pochodzące z rośliny Camellia sinensis. Możemy więc spotkać herbatę aromatyzowaną hibiskusem, owocami, ziołami i innymi i pod warunkiem, że w składzie znajdują się liście herbaty to jest to zdecydowanie herbata. Tymczasem pudełka informują nas o herbacie Yerba Mate albo o herbacie Rooibos. Należy wtedy zwrócić uwagę, że słowo “herbata” pojawia się tu w typowo potocznym znaczeniu. Jest to napar… z jakichś liści, łodyg, kwiatów lub igieł, które dają nam bardziej lub mniej intensywne zabarwienie i smak naszej herbatki. Najczęściej napar jest niskokaloryczny (do 2kcal na 100ml), ale zdarza się, że w składzie herbatki znajdziemy cukier, który znacząco podwyższa kaloryczność uzyskanego naparu. W tym miejscu musimy się przyznać, że w tytułach artykułów w Czajnikowy.pl również używamy potocznie słowa herbata, żeby dotrzeć do większej publiczności wyszukującej w Googlach.

Herbata Rooibos: zdecydowanie nie jest to herbata (a tym bardziej czerwona herbata, który kojarzy nam się z odchudzaniem), a bardziej napar ziołowy, parzymy igły tej rośliny; Rooibos, czyli Czerwony Krzew (Czerwonokrzew) nie jest w żaden sposób spokrewniony z herbatą. Nie zawiera kofeiny. 

Herbata rooibos malinowo truskawkowa
Herbata rooibos malinowo truskawkowa

Herbata Honeybush: nie jest herbatą; krewniak Rooibosa, czyli Czerwonego Krzewu, tu podobnie jak w Rooibosie parzymy liście, łodygi i kwiaty. Nie zawiera kofeiny. 

Herbata honeybush kakao-wiśnia organiczna
Herbata honeybush kakao-wiśnia organiczna

Herbata Yerba mate: nie jest herbatą; parzymy liście ostrokrzewu paragwajskiego. Napar z rośliny IIex paraguariensis zawiera kofeinę.

Jak zrobić yerba mate w kokosie? Przepis
Jak zrobić yerba mate w kokosie? Przepis

Herbata owocowa: może być herbatą, ale nie jest nią zawsze. Często herbatą owocową określa się napar, który otrzymujemy z mieszanek owoców, aromatów: bazą zazwyczaj jest Hibiskus, który daje naszej herbatce intensywnego czerwonego koloru. Herbatka owocowa może za swoją podstawę mieć również liście herbaty rośliny Camellia sinensis i wtedy jest herbatą.

Herbata owocowa dyniowa z pomarańczą naturalna
Herbata owocowa dyniowa z pomarańczą naturalna

Herbatka ziołowa: podobnie jak herbatka owocowa, może być herbatą ale zazwyczaj nią nie jest. Najczęściej herbatka ziołowa to po prostu napar z liści lub kwiatów nie zawierający herbaty Camellia sinensis.

Herbata ziołowa misia koali organiczna
Herbata ziołowa misia koali organiczna

Herbata czarna, herbata zielona, herbata czerwona, herbata biała, herbata żółta to liście, które pochodzą z rośliny Camellia sinensis. Zawierają kofeinę w różnym stężeniu w zależności od sposobu przetworzenia.

Herbata czarna kolumbijska La Cumbre Valle del Cauca
Herbata czarna kolumbijska La Cumbre Valle del Cauca

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.