Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Melisa to zioło, które znamy głównie dzięki jego właściwościom relaksacyjnym i ułatwiającym zasypianie. Wręcz przysłowiowo kojarzy się nam z wieczorną herbatką na dobry sen. Tymczasem może ona mieć sporo zastosowań, o które byśmy jej nie podejrzewali.

Sama roślina kojarzona jest tradycyjnie z pszczołami, co znajduje odbicie w jej nazwach ludowych takich jak „rojnik” ponieważ to ją upodobały sobie pszczoły i to nią właśnie zaleca się natrzeć nowy ul by zagnieździł się w nim rój pszczół. Surowcem zielarskim są liście, które świeże mają ciekawy, cytrynowy aromat co sprawia, że doskonale nadają się także jako składnik sałatek.

Właściwości zdrowotne melisy

Jedną z niedocenianych właściwości melisy jest jej działanie przeciwbólowe. Zamiast łykać tabletki, może warto przy mniej intensywnych bólach sięgnąć po naturalny środek jakim jest kubek ciepłego naparu. Melisa przydaje się także przy problemach z układem trawiennym, rozkurcza mięśnie gładkie jelit i zmniejsza wzdęcia.

Herbata ziołowa Melisa Lekarska
Herbata ziołowa Melisa Lekarska

Napar melisy ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, zwłaszcza skuteczna jest w zwalczaniu chorób związanych z układem pokarmowym jak na przykład salmonelli. Nas jednak w tematyce alergii interesuje przede wszystkim to, czy może pomóc w zwalczaniu uciążliwych dolegliwości jakie towarzyszą nam przy alergii, zwłaszcza zaś przy uczuleniu na pyłki roślin. Okazuje się, że tak. Melisa nie tylko posiada właściwości przeciwhistaminowe gdy jest pita, ale także przynosi ulgę w postaci inhalacji.

Jak widać ziołowa apteczka dla alergików, wcale nie jest tak uboga jak mogłoby się wydawać.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Jeden komentarz do: “Herbata ziołowa na alergię: melisa, parzenie

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.