ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Mojito to jeden z najpopularniejszych koktajli alkoholowych na świecie, a kto wie czy nie najpopularniejszy.

Niektóre źródła twierdzą, że Europejczycy udali się do rdzennych mieszkańców Ameryki Środkowej po pomoc w zwalczaniu chorób tropikalnych, które ich nękały. Wrócili podobno ze składnikami mojito, które pomagały na czerwonkę i szkorbut. Słodki syrop trzcinowy maskował zaś okropny smak tafii, czyli pierwowzoru rumu. Inna historia wiąże mojito z osobą kapitana Drake’a – słynnego korsarza, który podobno najchętniej pijał tafię z dodatkiem limonki i mięty.

Z całą pewnością, ojczyzną dzisiejszego mojito jest Havana na Kubie, a pięć składników koktajlu według oficjalnego przepisu to biały rum, limonka, mięta, syrop cukrowy lub cukier, czasem trzcinowy oraz mocno gazowana woda. Całość podaje się z kruszonym lodem.

Mojito z herbaty – różne wersje napoju

Istnieje wiele wersji i odmian mojito. Można przygotować je na kokosowo lub z różnymi owocami, takimi jak grejpfrut, cytryna, marakuja, a nawet truskawki i maliny. Popularna jest też wersja o smaku róży. Można również dodać toniku. Wersja bezalkoholowa nazywana jest Virgin Mojito.

Herbata zielona z miętą marokańska organiczna
Herbata zielona z miętą marokańska organiczna

Czas zatem najwyższy na wersję herbacianą i to oczywiście bezalkoholową. Herbaciane mojito jako letnie Ice tea z pewnością orzeźwi w upalne dni. Tutaj też możemy stworzyć niejeden przepis. Można dodać różnych owoców, można też pokusić się o użycie sprawdzonej już w niejednym koktajlu matchy. My jednak proponujemy wersje możliwie zbliżoną do oryginału. Nasze mojito będzie bazowało na zimnej, zielonej herbacie, najlepiej przygotowanej w wersji Cold brew czyli „zaparzonej” zimną wodą, poza tym będzie mięta i limonka, syrop cukrowy oraz gazowana woda i lód.

Jak zrobić mojito z herbaty?

Do koktajlowej szklanki dodajemy cukrowy syrop oraz herbatę, następnie dwie ćwiartki limonki (można je lekko wycisnąć z soku). Ważne, aby nie dodać soku limonki do samego cukru – jeśli się go stosuje zamiast syropu – ponieważ mógłby odebrać jej aromat. Liście mięty, w oryginalnym przepisie sześć sztuk, należy nieco zgnieść barmańskim tłuczkiem, lecz tylko tak by uwolniły się aromatyczne olejki. Polecamy zamiast tego każdy liść położyć na dłoni i klasnąć. To sprawi, że miętowy aromat uwolni się bardziej, a liść pozostanie w całości i będzie się dobrze prezentował. Do tego wszystkiego dodajemy gazowaną wodę i lód.

Napój jest prosty i szybki do przygotowania. Wystarczy mieć w lodówce zapas zimnej, zielonej herbaty. Ilością składników można dowolnie balansować zmieniając słodycz oraz stosunek herbaty i bąbelków. Z całą pewnością warto eksperymentować choć chyba trudno znudzić się w czasie letnich upałów czymś takim jak herbaciane mojito.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

London Fog, przepis na herbatę London Fog

Herbatę London Fog przygotowuje się na bazie Earl Grey'a, syropu waniliowego i mleka. Należy zaparzyć[...]

1 Comment

Teekanne Nero Premium Blend of Black Teas Extra Strong: recenzja, test, opinie

Herbatę Teekanne Nero Premium Blend of Black Teas Extra Strong otrzymaliśmy po emisji Wielkiego Testu[...]

Poradnik: Jak zrobić dobrą mrożoną herbatę Ice Tea domowym sposobem z Yerba Mate

Yerba Mate na zimno czyli Terrere to napój przygotowany z Yerby, tyle że zalany lodowato[...]

Podróż herbaty: najlepsza herbata na świecie

Za kolebkę herbaty uważa się ogólnie Chiny, lecz głównie dlatego, że kultura picia jest tam[...]

1 Comment

Czym różni się herbata liściasta od herbaty ekspresowej?

Wiele mówi się o tym, że herbata liściasta jest lepsza od herbaty ekspresowej w torebkach.[...]

Eisai

Eisai to japoński mnich buddyjski żyjący w XII wieku (1141-1215), który dwukrotnie podróżował do Chin[...]

Śmiertelna dawka kofeiny? 2 tygodnie pił 7 kaw dziennie

Adam przetestował na sobie duże codzienne dawki kofeiny z kawy. Przez pierwsze 2 tygodnie pił[...]

Herbata marokańska przepis na parzenie, pochodzenie

Herbata marokańska, czyli maghrebi to napój tradycyjnie pijany nie tylko w Maroko lecz także w[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.