Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Jak przechowywać herbatę w domu?

Wielu z Was zastanawia się w czym i jak długo można przechowywać herbatę w domu, żeby nie straciła swojego zapachu, smaku i właściwości. Okazuje się, że sposób przechowywania herbaty jest bardzo prosty, należy jedynie stosować się do kilku zasad.

Najczęściej herbata zakupiona w herbaciarni czy innym sklepie jest opakowana w papierowy lub foliowy woreczek. Czy taka ochrona herbaty pozwoli przechowywać nam ją długo w domu bez żadnych strat? Czy trzeba kupić sobie puszki na herbatę a może wystarczą szklane słoiki? Sprawdźmy.

Puszka na herbatę leniwe leniwce 50g
Puszka na herbatę leniwe leniwce 50g

Papierowa torebka na herbatę

Mamy dwa rodzaje takich torebek. Jedna z zamknięciem strunowym, druga zawijana z metalowym zamknięciem. Zamykana strunowo torebka jest zdecydowanie wygodniejsza i na pewno rzadziej zapomnimy o zamknięciu jej po wysypaniu herbaty do parzenia. Jednak oby dwa typu torebek pozwalają nam przechowywać herbatę przez około 2-3 miesiące bez utraty jakości naszego suszu. Należy pamiętać, że torebka powinna leżeć najlepiej w zamykanej szafce z dala od słońca. Najlepiej, żeby w szafce nie było żadnych innych intensywnych zapachów, które mogą pochłonąć liście herbaty (jak imbir, sól, oregano i inne przyprawy).

Foliowa torebka na herbatę

Podobnie jak w przypadku papierowej torebki, należy przechowywać herbatę do 3 miesięcy. Należy zwrócić uwagę, żeby foliowa torebka nie była wystawiona na promienie słoneczne oraz była szczelnie zamknięta.

Szklany pojemnik na herbatę 40g szczelne zamknięcie
Szklany pojemnik na herbatę 40g szczelne zamknięcie

Szklany słoik na herbatę

Jeżeli zamknięcie słoika ma uszczelkę jest to jeden z najlepszych sposobów przechowywania herbaty, o ile słoik stoi cały czas w zacienionym miejscu. Szkło nie posiada zapachu, który może zostać zaabsorbowany przez liście herbaty. Czas przechowywania herbaty w szklanym słoiku w zacienionym miejscu to nawet pół roku.

Metalowa puszka na herbatę

Tu również możemy wyróżnić dwa rodzaje puszek: z podwójnym zamknięciem oraz z pojedynczym. Podwójne zamknięcie gwarantuje większą szczelność zamkniętej puszki. Metalowa puszka na herbatę na pewno bardziej wpływa na przechowywany susz. Jeśli wystawimy ją na działanie promieni słonecznych, błyskawicznie się nagrzewa. Pamiętajmy, że ładna puszka ładnie wygląda a to też duża zaleta tego sposobu przechowywania herbaty w domu. Czas przechowywania bez utraty jakości herbaty oceniłbym na kilka miesięcy.

Puszka na herbatę kwiatowa czerwona 150g
Puszka na herbatę kwiatowa czerwona 150g

Jeżeli na co dzień pijemy herbatę nie musimy bardzo przejmować się sposobem jej przechowywania. Używana herbata najczęściej nie zdąży stracić swoich właściwości zanim ją wypijemy.

Pamiętajmy, że jakkolwiek przechowujemy herbatę w domu należy zwrócić uwagę na:

  • herbata musi być w zacienionym miejscu,
  • liście herbaty nie mogą mieć kontaktu z żadnymi intensywnymi zapachami (czyli nie powinny być na jednej półce z przyprawami)
  • herbata nie może być przechowywana w wilgotnym otoczeniu, musi być sucho

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Niebieska herbatka ze Ślazu Dzikiego

Od dawna używamy ślazu do celów zielarskich. Dzięki znacznej zawartości śluzu, bo według niektórych źródeł[...]

1 Comment

Naprawa herbacianej ceramiki za pomocą złota

Każdy z nas na pewno potłukł choć raz jakieś swoje ulubione naczynie do herbaty. Czy[...]

Herbatka z ziaren kakaowca

Czym jest Cacao brew? Mówiąc najprościej naparem z pokruszonych ziaren kakaowca. Nie są to ziarna[...]

Natsume

Natsume. Naczynie do przechowywania herbaty matcha w czasie japońskiego rytuału picia herbaty. Najczęściej wykonana jest[...]

Herbata dla niemowląt

Ważnym i cenionym przez młode matki naparem jest rooibos. Czerwonokrzew afrykański uchodzi za całkowicie bezpieczny[...]

Yerba mate Aguantadora. Przegląd marek yerba mate

Na pytanie o to, czym jest dla Argentyńczyka yerba matę Cristha Arnzten odpowiada, że mate[...]

Jak powstała czarna herbata?

Po pierwszym kontakcie z herbatą, Europejczycy sądzili, że czarna i zielona herbata pochodzą z różnych[...]

Jak parzyć herbatę owocową?

Herbata owocowa to właściwie napar. Nie ma tam herbaty więc i słowo to używane jest[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.