Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na rabaty.

Smog to sztuczne zjawisko atmosferyczne, które polega na wysokim stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, związanych z działalnością człowieka w powietrzu o wysokiej wilgotności.

Czym jest smog?

Występuje w dużych miastach w postaci nienaturalnej mgły, skąd też nazwa smogu. Samo słowo to zlepek angielskich Fog i Smoke czyi mgła i dym. Główne przyczyny powstawania smogu to spalanie paliw, czy to ciekłych w samochodach czy stałych w przemyśle, lub w piecach ogrzewających nasze domy. Poza samymi szkodliwymi substancjami chemicznymi zawartymi w smogu duże znaczenie ma pył zawieszony, czyli drobinki pyłu i popiołu o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, które dostając się do naszego układu oddechowego podrażniają nasze płuca, oskrzela i zatoki. Do głównych, negatywnych dla naszego ciała efektów smogu zalicza się trudności z oddychaniem, podrażnienie górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc i oskrzeli, ataki astmy, zawały serca i udary.

Jak radzić sobie ze smogiem? Herbata na smog
Jak radzić sobie ze smogiem? Herbata na smog

W niedawnych badaniach dowiedziono, że w płucach, w skutek wdychania pyłów zawieszonych, wydzielają się interleukiny-6, czyli białka odpowiadające za zdolność komórek do przyczepiania się do podłoża. Powstawanie tych białek w płucach wiąże się jednak z powstawaniem niewielkich zakrzepów krwi, które powodują zawały oraz udary mózgu.

Przeprowadzone na szczurach badania w 2007 roku dowodzą, że w ciele narażonym na pył zawieszony wydziela się nawet 15 razy więcej interleukiny-6 niż normalnie w ciągu doby.

Zielona herbata na smog

Z pomocą przybywa zielona herbata, a konkretnie EGCG, czyli jeden z głównych polifenoli zawartych w herbacie. Dowiedziono już dawno, że ma on wielką zdolność usuwania wolnych rodników i obniżania stresu oksydacyjnego, który podnosi się w ciele palaczy oraz osób narażonych na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Badania na gryzoniach dowiodły również, że ogranicza on wydzielanie się niepożądanych interleukin-6, co prowadzi do obniżenia możliwości wystąpienia udaru mózgu o przeszło 75%, znacznie też obniżają się uszkodzenia serca i negatywny wpływ smogu na układ krwionośny.

Herbata zielona Kokeicha
Herbata zielona Kokeicha

Jeżeli zatem przyszło nam żyć z wielkim, zadymionym mieście, warto wypić profilaktycznie zieloną herbatę. Zwłaszcza polecamy w czasie gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a pogoda jest bezwietrzna i bezdeszczowa co sprzyja powstawaniu smogu.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Yerba mate CBSe, opinie

Yerba mate CBSe nie ma szczególnie długiej tradycji w porównaniu z dinozaurami yerbowego rynku, tym[...]

Herbata oolong: właściwości

Podobnie jak herbata zielona i biała oolongi zawierają dużo przeciwutleniaczy mających zdolność wychwytywania wolnych rodników.[...]

Herbata po Hassańsku. Przepis na herbatę po Hassańsku

Do przygotowania herbaty po Hassańsku potrzebujemy cukier, który musimy karmelizować. Da nam on rewelacyjny, słodki[...]

Po czym poznać dobrą kawiarnię? Porady

Będąc z dala od domu, poszukując miejsca serwującego dobrą kawę, jesteśmy skazani na metodę "prób[...]

Herbaciarnia Asia Bydgoszcz

Herbaciarnia Asia Bydgoszcz dane kontaktowe: telefon: 52 348 70 93, adres: Bydgoszcz, ul. Wełnaniy Rynek[...]

Czy kształt czarki do herbaty ma znaczenie?

Czy naczynie, z którego degustujemy herbatę ma znaczenie? Pytanie to można rozpatrywać na wiele sposobów.[...]

Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Warszawie? (odcinek 2)

Zapraszamy na drugi odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]

Jak parzyć herbatę liściastą?

Osoby pijące herbatę liściastą na codzień mogą pomyśleć, że pytanie tego typu jest banalne, ponieważ[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.