Smog to sztuczne zjawisko atmosferyczne, które polega na wysokim stężeniu szkodliwych zanieczyszczeń powietrza, związanych z działalnością człowieka w powietrzu o wysokiej wilgotności.

Czym jest smog?

Występuje w dużych miastach w postaci nienaturalnej mgły, skąd też nazwa smogu. Samo słowo to zlepek angielskich Fog i Smoke czyi mgła i dym. Główne przyczyny powstawania smogu to spalanie paliw, czy to ciekłych w samochodach czy stałych w przemyśle, lub w piecach ogrzewających nasze domy. Poza samymi szkodliwymi substancjami chemicznymi zawartymi w smogu duże znaczenie ma pył zawieszony, czyli drobinki pyłu i popiołu o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, które dostając się do naszego układu oddechowego podrażniają nasze płuca, oskrzela i zatoki. Do głównych, negatywnych dla naszego ciała efektów smogu zalicza się trudności z oddychaniem, podrażnienie górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc i oskrzeli, ataki astmy, zawały serca i udary.

Jak radzić sobie ze smogiem? Herbata na smog
Jak radzić sobie ze smogiem? Herbata na smog

W niedawnych badaniach dowiedziono, że w płucach, w skutek wdychania pyłów zawieszonych, wydzielają się interleukiny-6, czyli białka odpowiadające za zdolność komórek do przyczepiania się do podłoża. Powstawanie tych białek w płucach wiąże się jednak z powstawaniem niewielkich zakrzepów krwi, które powodują zawały oraz udary mózgu.

Przeprowadzone na szczurach badania w 2007 roku dowodzą, że w ciele narażonym na pył zawieszony wydziela się nawet 15 razy więcej interleukiny-6 niż normalnie w ciągu doby.

Zielona herbata na smog

Z pomocą przybywa zielona herbata, a konkretnie EGCG, czyli jeden z głównych polifenoli zawartych w herbacie. Dowiedziono już dawno, że ma on wielką zdolność usuwania wolnych rodników i obniżania stresu oksydacyjnego, który podnosi się w ciele palaczy oraz osób narażonych na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Badania na gryzoniach dowiodły również, że ogranicza on wydzielanie się niepożądanych interleukin-6, co prowadzi do obniżenia możliwości wystąpienia udaru mózgu o przeszło 75%, znacznie też obniżają się uszkodzenia serca i negatywny wpływ smogu na układ krwionośny.

Herbata zielona Kokeicha
Herbata zielona Kokeicha

Jeżeli zatem przyszło nam żyć z wielkim, zadymionym mieście, warto wypić profilaktycznie zieloną herbatę. Zwłaszcza polecamy w czasie gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a pogoda jest bezwietrzna i bezdeszczowa co sprzyja powstawaniu smogu.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.