ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Może się wydawać, że herbata to napój codzienny i prozaiczny. Przy zakupie herbacianego suszu raczej nie obciążamy swojego portfela. Są jednak wśród nas tacy, którzy pokochali herbatę do tego stopnia, że nie szczędzą wydatków na herbaty droższe i rzadsze o wysokiej jakości. Mało kto jednak wie, że istnieją na świecie herbaty tak unikalne, że sprzedawane są w bajońskich cenach, na które nikt z nas nie mógłby sobie pozwolić. A czy Wy napilibyście się którejś z najdroższych herbat świata?

Oto kilka z nich.

Herbata Gyokuro Uji

650 $ / kg

Wiadomo, że gyokuro to najdroższa herbata w Japonii. Herbata zacieniana jest bogatsza w aminokwasy i chlorofil dzięki temu, że nad całą plantacją buduje się bambusowy dach na dwa tygodnie przed zbiorami. Herbata dojrzewając w cieniu musi wytworzyć więcej chlorofilu i jej liście są ciemniejsze a aromat bardziej intensywny. Najbardziej znana i najstarsza plantacja herbaty w Japonii mieści się w Uji niedaleko Tokyo. Najlepsza gyokuro z tej plantacji osiąga cenę 650 $ za kilogram.

Herbata zielona Japan Gyokuro Yutaka Organiczna Organic
Herbata zielona Japan Gyokuro Yutaka Organiczna Organic

Herbata Poo Poo Pu-Erh

1000 $ / kg

Herbata Pu-Erh to herbata sezonowa, która nabiera cennych właściwości wraz z czasem. Poo Poo Pu-Erh to jedna z bardziej niezwykłych i kontrowersyjnych herbat jakie powstały. Maleńkie grudki herbaty to w rzeczywistości nie drobno skręcone listki lecz odpowiednio przygotowane odchody owadów. Nie są to pierwsze lepsze owady ponieważ chodzi tu o konkretny gatunek żerujący wyłącznie na liściach herbaty. Ich odchody są tak małe, że muszą być zbierane przez specjalnie wykwalifikowanych zbieraczy wyposażonych w pęsety. Herbata ta została wynaleziona w XVIII w. dla cesarza Qianlong i ma jakoby cudowne wręcz własności zdrowotne.

Herbata Silver tips imperial Darjeeling Makaibari

1850 $ / kg

Plantacja Makaibari założona została w Darjeelingu w 1859 roku. Najdroższa herbata jaką wypuściła ta plantacja kiedykolwiek została wyprodukowana w 2014 roku. Wyjątkowość jej polegała na tym, że zbiór liści został dokonany przez 500 kobiet, które udały się na plantacje między 0.01 a 3.00 godziną w nocy 13 czerwca. Okazuje się, że była to noc pełni księżyca z niezwykle nietypowym ułożeniem planet, która zdarza się raz na 108 lat. Herbata została sprzedana między innymi do Japonii gdzie ma być serwowana w Ritz Carlton Tokio Roppongi Hotel za cenę bagatela 45$ za filiżankę. Tak droga herbata nie wejdzie jednak do stałej oferty plantacji. Produkcja miała charakter jednorazowy i cała partia wynosiła jedynie 5 kg. Zarobek z jej sprzedaży przeznaczono na cele charytatywne.

Herbata Yellow Gold Tea Buds

2114 $ / kg

Kolejna bardzo nietypowa herbata produkowana w niewielkich ilościach. Herbatę tę zbiera się jedynie z krzewów rosnących na jednej konkretnej górze, w jednym konkretnym dniu w roku przy użyciu złotych nożyc, którymi ścina się jedynie pączki nierozwiniętych listków. Te z kolei po wyschnięciu trafiają do złotych puszek gdzie leżakują by wzmocnić swój aromat a następnie mieszane są z opiłkami ze szczerego 24 karatowego złota. W Chinach uważa się, że spożywanie złota jest dobre dla zdrowia stąd i pozłacanej herbacie przypisuje się zdrowotne właściwości. Po za tym herbata lśni i prezentuje się wyjątkowo pięknie. Herbata ta jest niezwykle rzadka. Sprzedawana jest wyłącznie w Singapurze i nigdy nie trafiła do sprzedaży w internecie.

Herbata Tie Guan Yin

3000 $ / kg

Oryginalna i najwyższej jakości Tie Guan Yin czyli słynny oolong pochodzący z Chin z prowincji Fujian, musi przejść 16 procesów nim będzie gotowy by trafić na sklepowe półki. Wiele osób zna smak słynnej herbaty ponieważ jest już dość popularna. Pamiętać trzeba jednak, że herbata tego typu produkowana jest w różnych miejscach czasem nawet na różne sposoby. Najcenniejsza jest ta oryginalna przygotowana według tradycyjnych metod i z krzewów jak najbliżej spokrewnionych z oryginalnymi. Tak dobry oolong może być parzony 7 razy bez utraty smaku.

Herbata niebieska Ti Kuan Yin King
Herbata oolong Tie Guan Yin: parzenie, historia, właściwości

Herbata Vintage Narcissus Wui Oolong

6500 $ / kg

Herbata ta była ozdobą aukcji herbacianej, która odbyła się w Hongkongu w listopadzie 2013 roku. Wystawiono wtedy na sprzedaż skrzynię zawierającą 20kg tej wyjątkowej herbaty zbieranej w górach Wui. Słynna skrzynia miała wiele przygód od czasu gdy opuściła plantacje w 1960 roku. Początkowo trafiła do Singapuru by po kilkukrotnej zmianie właściciela trafić do Hongkongu gdy zakupił ją znany Malezyjski kolekcjoner herbaty. Liście tej herbaty uchodzą za najpiękniejsze na świecie stąd nazwa nawiązująca do mitologii greckiej.

Herbata Panda Dung Tea

70 000 $ / kg

Herbata która kojarzy się z odchodami pandy i jest to nieprzypadkowe skojarzenie. Panda posiada niezbyt wydolny układ pokarmowy, który przetwarza zaledwie 30% tego co zjada ten uroczy niedźwiedź. Okazuje się, że pandy karmione jedynie młodymi pędami bambusa produkują świetnej jakości nawóz, który nadaje się doskonale do nawożenia krzewów herbacianych. Pomysł powstał w górach Ya’an w Syczuanie. Wkrótce okazało się, że herbata nawożona pandzimi odchodami cechuje się wyjątkowym smakiem. Gdy dodamy do tego fakt, że pandy są przez Chińczyków darzone szczególną sympatią uzyskujemy jedna z najdroższych herbat świata, której można się napić już za jedyne 200$ za filiżankę.

Herbata Fu Yuan Chang pu-erh

850 000 $ / kg

Wiadomo, że herbata Pu-Erh im starsza tym lepsza. W dzisiejszych czasach można kupić ją w niskich cenach ponieważ jest produkowana na bieżąco i postarzana metodą zwaną wodui, dzięki czemu przypomina w smaku herbatę długo leżakowaną. Nie jest nią jednak i prawdziwi koneserzy są w stanie od razu wyczuć różnicę pomiędzy herbatą postarzaną, a prawdziwie starą. Zupełnie jak z wiekowymi winami jest również z oryginalnymi starymi Pu-Erhami. Na specjalnych aukcjach herbacianych osiągają niejednokrotnie zawrotne ceny. Oto herbata pochodząca z 1900 roku sprasowana w „ciastko” o masie 2060 g. Ta właśnie bryła w roku 2013 została sprzedana na aukcji za 1,7 mln $ czyli około 850000$ za kilogram.

Herbata PG Tips Diamond Tea Bag

15 000 $ / torebkę

Z okazji 75-lecia firmy PG Tips, znanej angielskiej firmy produkującej herbatę. Wypuszczono na rynek torebkę herbacianą wysadzaną 280 diamentami. Wewnątrz arcy-drogiej ekspresówki znajduje się natomiast najdroższa indyjska herbata Silver Tips Imperial z plantacji Makibari w Darjeelingu. Diamentowe herbaty były sprzedawane w Manchesterze by zebrać pieniądze na cele charytatywne.

Herbata Da Hong Pao: Herbata Oolong, Česká čajovna
Herbata Da Hong Pao: Herbata Oolong, Česká čajovna

Herbata Da Hong Pao

1 200 000 $ / kg

Wielka Czerwona Szata to wciąż najcenniejsza herbata w Chinach. Słynne cztery krzewy herbaciane zostały odznaczone przez cesarza za czasów dynastii Ming szkarłatnymi szatami – symbolem najlepszego studenta na roku w chińskich uczelniach – po tym jak napar ich liści wyleczył cesarzową z nagłej choroby. Cztery słynne krzewy rosnące na szczycie skały w górach Wui były tak niedostępne, że do zrywania liści wykorzystywano tresowane małpy, a roczna produkcja tego rzadkiego oolonga wynosiła 100 g. Herbata ta zarezerwowana była dla najznamienitszych osób. Podarunkiem 50g Da Hong Pao uhonorowano prezydenta Nixona odwiedzającego Chiny. Prezydent nie zrozumiał i omal się nie obraził uznając, że został ośmieszony tak nikczemnym podarunkiem. Do dnia dzisiejszego przeżyły już tylko trzy z czterech słynnych krzewów, zostały one objęte ścisłą ochroną i od lat nie produkuje się już z nich herbaty.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Naczynia do Yerba Mate z owoców: Wyniki Konkursu

Dziękujemy Wszystkim za przesłane prace konkursowe, wszystkie trzymają naprawdę bardzo dobry poziom. Niestety nagroda główna[...]

NASA w służbie ogrodów herbacianych w Assam

Assam to region Indii słynący z wyjątkowej herbaty dającej intensywny i charakterystycznie słodowy napar. Pierwsze[...]

Jak wyczyścić matero z tykwy? Porady

Niezmiennie jednym z najczęściej zadawanych naszemu zespołowi pytań związanych z akcesoriami do yerba mate, jest[...]

Herbata owocowa na wiosnę

Herbatki owocowe polecane są chyba wszystkim. Nie zawierają liści herbaty, więc nie ma żadnych problemów[...]

Herbata nad Morzem Karaibskim. Co pije się w San Escobar?

W Meksyku oraz okolicznych krajach, czyli także w mitycznym San Escobar popularne są raczej napoje[...]

7 rad jak kupić najlepszą kawę

Wybór kawy tylko pozornie wydaje się błahostką. Poszukując tej idealnej dla nas, na każdym kroku[...]

Gotowanie herbaty

Niektórzy z nas mogą pamiętać z dzieciństwa przygotowywany na rosyjską modłę czaj, czyli bardzo mocną[...]

Jak opisać herbatę? Smak, kolor i zapach herbaty

Często opisujemy jedynie smak herbaty, pomijając inne ważne aspekty. Aby dobrze opisać kosztowaną przez nas[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.