Załóż konto, zbieraj punkty i wymieniaj na zniżki w sklepie.

Produkowanie kompostu z herbaty nie jest nowym pomysłem. Wiele osób używa takiego nawozu na swoich ogrodowych grządkach lub nawet w doniczkach na parapecie. Pamiętajmy jednak, że herbata prosto po zaparzeniu nie jest jeszcze kompostem. Do wprowadzenia jej do gleby niezbędny jest kompostownik.

Ken Thompson biolog i autor kolumny ogrodniczej w Daily Telegraph i wielki propagator kompostowania odpadów dokonał ciekawych obliczeń bazujących na zużyciu herbaty w Anglii.

W Wielkiej Brytanii pije się 165 mln filiżanek herbaty dziennie, a 96% z nich zaparzona jest z herbat ekspresowych co daje nieco ponad 158 mln torebek herbacianych dziennie. „Nawet nie mogę sobie wyobrazić wielkiej kupy 158 mln parujących torebek herbaty” mówi Thompson. Wyliczając dalej mamy jeszcze większe liczby. Daje nam to ponad 57 mld torebek herbaty rocznie. Gdzie podziewają się te wszystkie torebki? Okazuje się, że wielu Anglików nie traktuje zużytej torebki z herbatą jako materiał do kompostownika, które są coraz modniejsze na wyspach. Trafiają tam często jedynie obierki z warzyw oraz chwasty i skoszona trawa i inne tego typu odpadki z domu i ogrodu. Torebki z fusami wędrują natomiast wraz z innymi śmieciami do kubła.

Jakie związki zawiera kompost herbaciany?

Produkcja kompostu ze zużytej herbaty jest zdaniem Thompsona niezwykle istotna. W liściach herbaty zgromadzona jest wysoka ilość składników pokarmowych mogących znacznie podnieść jakość gleby. W herbacianym kompoście znajduje się około 4% azotu i 0,5% fosforu, więc roczne zużycie herbaty w Wielkiej Brytanii odpowiada ponad 7000 kg azotu i prawie 1000 kg fosforu.

Kompost z torebek herbaty
Kompost z torebek herbaty

Co z torebką herbacianą?

Ekolodzy, którzy są zainteresowani tym jak w środowisku rozkłada się herbaciana torebka dowodzą, że nie licząc syntetycznych tworzyw z jakich są czasem wykonane torebki, to znakomita ich większość jest biodegradowalna. Co może nas zaskoczyć, torebki herbaciane w Anglii produkowane są często z… bananów. Po za tym często spotykane są włókna konopi i innych roślin oraz zwykły papier, który również ulega szybkiemu rozkładowi. Sprawia to zatem, że torebki herbaciane są całkiem niezłym materiałem na kompost.

Jak sprawdzić czy twoje torebki herbaciane nadają się do kompostownika?

Zwyczajnie podpalić brzeg torebki. Jeśli poczujemy zapach palonego tworzywa sztucznego, a podpalona powierzchnia zacznie się topić, znaczy to, że torebka jest syntetyczna. Jeśli jednak będzie się paliła, a dym będzie miał zapach, w którym nie wyczujemy charakterystycznego zapachu plastiku, będzie to znak, że możemy śmiało wrzucić nasze fusy do kompostownika wraz z torebką.

Jak podkreśla Thompson jest to kropla w morzu potrzeb ale jeśli ująć sprawę w kontekście całego kraju okazuje się, że można wiele zdziałać dla środowiska i dla własnych rabatek.

Poznaj produkty czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu oraz ilość potrzebnych sztuk.